– Jeg vidste godt, at jeg ville videre og spille fodbold, for træneren troede ikke på mig. Selvfølgelig tror jeg også godt på, at jeg kan ændre alle ting, men på et eller andet tidspunkt må man indse, at det ikke kan lade sig gøre.
Sådan siger Martin Braithwaite til den skrevne presse i landsholdslejren i Helsingør tirsdag formiddag om en sommer, hvor angriberen længe lignede en færdig mand i FC Barcelona.
På transfervinduets sidste dag landede Braithwaite en aftale med lokalrivalerne fra Espanyol, efter særligt den spanske presse skrev stolpe op og stolpe ned om danskerens stædighed og grådighed. Braithwaite blev hængt ud i pressen, men han mener, at klubberne skal have mere røg for at presse deres spillere til at skifte klub.
– Os spillere bliver ofte hængt ud, når man gerne vil tvinge en transfer igennem blandt andet af klubbens fans bliver man hængt ud, fordi man gør ting, som de ikke er enige i. Omvendt hvis klubben gerne vil have spillere videre, så skal det være på samme måde. Sådan er det nogle gange. Fodbold er en sjov verden.
– Jeg kan kun smile af det. Der foregår en masse ting bag kulissen, som folk ikke altid ser. De ting som folk læser og reagerer på er ikke altid sandheden. Man kan altid kun smile af, at folk ikke har det rigtige billede af, hvad der i princippet sker.
Spillerforeningen gik i løbet af sommeren også ind i sagen, hvor de forsvarede Martin Braithwaite og hans ret til at sidde kontraktlængden ud, hvis det skulle være hans ønske.
– Tak for støtten til dem, at de tænker på mig. Tog jeg det som mobning? Det ved jeg ikke. Jeg tager ikke tingene på den der måde. Vi lever i en verden, hvor man skal tænkte på folks mentale helbred. Istedet for at lade mig slå ud af de her ting, så vil jeg hellere bare være et forbillede for børn og voksne bliver udsat for mange ting, så det handler om at have redskaberne til at håndtere det.
Andre muligheder
Selvom Martin Braithwaite endte i Espanyol, så blev han i løbet af sommeren rygtet vidt og bredt. Det forlød blandt andet, at han skulle have et tilbud fra Saudi Arabien, hvilket han også bekræfter overfor den skrevne presse.
– Der var lidt i det. Der var en masse ting i medierne, som ikke passede. Det er sjovt at følge med i nogle gange, fordi folk skriver det som om, at alting er en realitet. Når man snakker med folk, så snakker de som om, at de ved alt, hvad der foregår. Det er lidt sjovt at følge med i.
I FC Barcelona noterede Martin Braithwaite, 31 år, sig for 58 kampe og ti scoringer. Og selvom den sidste tid var turbulent, så er den overodnede oplevelse i den catalanske storklub god.
– Det har været fantastisk. Jeg har ikke noget negativt at sige om min periode der. Jeg tror, at jeg har modbevist mange folk og kritikkere. Sidste år inden jeg blev skadet var jeg topscorer efter et svært transfervindue. Jeg ved, at jeg har niveau til at spille i Barcelona, men nogen gange sker de her ting med et trænerskifte. Sådan er livet.
LIVE
LIVE: ‘Skrækkelig udvisning, den skal appelleres!’
EKSKLUSIVT
– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM
INTERVIEW
Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel
FC København bekræfter transfer
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’
FANKLUBBEN
En stor skuffelse han skiftede til Brøndby
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
MEDIE
Froholdts præstationer sender millioner til FCK
Hvidovre stikker fra Vejle
Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf
INTERVIEW
– Er det Alt for damerne, det her!?
HELT VILDT
FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
Skidt lodtrækning for Danmarks U21-landshold
FCN brænder straffe og smider point mod OB
Hård dom over Superliga-træner: Ikke overbevisende
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
EKSKLUSIVT
Venner genforenet i Danmark – nu er de rivaler
EKSKLUSIVT
Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’
Journalist åbner for chokskifte
NYHEDER
Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF vil have mangemillionær på toppost
Dolbergs transferværdi rammer nyt lavpunkt
Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy
Dortmund smider sejren i kæmpe drama
NYHEDER
Ekstraordinært: Dansk supertalent kan ende i CL
NYHEDER
FC København-spiller vender hjem med nul minutter
NYHEDER
FC Midtjylland præsenterer stort overskud
OPTAKT
FC Nordsjælland – OB
Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp
INTERVIEW