Cheftræner er tilfreds: Wind overraskede positivt

Den danske landsholdsspiller fik en fin debut for VfL Wolfsburg, der vandt bundbraget mod Greuther Fürth.



Han kom ikke selv på tavlen, men danske Jonas Wind kan glæde sig over at have fået en god start på tiden i tysk fodbold og Vfl Wolfsburg.

Danskeren var med fra start i opgøret mod bundholdet Greuther Fürth, og det endte med en sejr på 4-1 for holdet, der frem mod opgøret blot havde sat 17 mål ind i 20 Bundesliga-kampe.

Jonas Wind, der blev 23 år mandag, linkede godt med sine holdkammerater og bandt spillet fint sammen, og også cheftræneren var tilfreds med den rolige danske angribers præstation søndag eftermiddag.

– Jonas overraskede mig positivt – han var meget sikker på bolden, siger tærner Florian Kohfeldt til Bild og forklarer:

– Det var en rigtig god start for ham.

Danskeren lå som forreste angriber og havde Max Kruse som sin legekammerat. Det makkerskab så det ud til, at der var potentiale i på den lange bane, og nu handler det naturligvis for Wind om at holde sin plads på holdet og få sat nogle scoringer ind i løbet af foråret, så Wolfsburg ikke kommer i nedrykningsfare.

Klubben er aktuelt nummer 12 i rækken, men der er kun to point ned til Augsburg, der er tredjesidst og på placeringen, der udløser playoff om en plads i næste sæsons bedste tyske række.

Jonas Wind blev købt i FC København for en pris, der kan overstige 100 millioner kroner, hvis danskeren leverer godt i det tyske.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’