Drama i Barcelona: Han er rasende på Xavi

Der er drama i FC Barcelona, hvor nogle udtalelser har gjort Xavi upopulær blandt ledelsen.



Opdatering 08.30: Joan Laporta har besluttet sig for at fyre Xavi – læs mere her

Det er ikke mere end et par uger siden, at FC Barcelona kæmpede for at overtale Xavi om at blive i posten som cheftræner. En mission, der lykkedes.

Nu er der imidlertid igen tvivl om cheftrænerens post, og der kan være en trænerudskiftning på vej i den spanske storklub. Det skriver flere spanske medier, heriblandt Sport, RAC1 og Relevo.

Nærmere bestemt skal FC Barcelonas præsident, Joan Laporta, være rasende på Xavi grundet nogle udtalelser forud for torsdagens kamp mod Almeria. Her sagde Xavi, at man “vil prøve at konkurrere med Real Madrid”, men slog fast, at Barcelonas økonomi giver store udfordringer på det punkt.

– Fansene er nødt til at forstå, at situationen er svær på et økonomisk plan og ikke har noget at gøre med for femogtyve år siden, hvor en træner kom og sagde, hvilke spillere han ville have med. Nu har vi ikke i de samme forhold som resten af ​​de europæiske klubber, og Barcelona-fans skal forstå det, sagde han.

Joan Laporta føler angiveligt ikke, at beskeden er den samme, som Xavi præsenterede for ham for et par uger siden, da de blev enige om at fortsætte samarbejdet.

Der skal også være andre udtalelser, der ikke er faldet i god jord.

Og midt i alt det her har Joan Laporta så givet den sportslige ledelse i klubben – sportsdirektør Deco samt Rafa Yuste og Joan Soler – grønt lys til at lede efter en ny træner til næste sæson, skriver Sport.

Flere andre medier som Relevo mener at vide, at nogle dele af bestyrelsen også har opfordret Joan Laporta til at fyre Xavi.

Samtidig pustes der til rygterne, i og med at hverken Laporta eller Deco dukkede op til FC Barcelonas kamp mod Almeria torsdag aften. Det var ellers planen, at Laporta skulle være der, lyder det fra Sport. 

Hvor tæt en trænerudskiftning reelt er på, er umuligt at sige, men stort set alle spanske medier skriver i hvert fald, at tvivlen om Xavis fremtid i FC Barcelona er tilbage.

Den tidligere midtbanespiller har været træner i FC Barcelona siden november 2021 og har i 140 kampe et pointsnit på 2,05 point pr. kamp.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCK-boss åben for lejeaftaler

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Frankrig – England

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Han bestemmer det hele

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Forventer rekord i Superliga-klub

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Smadrer transferrekord

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Spændende transfermelding om Maxsø

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson