Drama i Barcelona: Han er rasende på Xavi

Der er drama i FC Barcelona, hvor nogle udtalelser har gjort Xavi upopulær blandt ledelsen.



Opdatering 08.30: Joan Laporta har besluttet sig for at fyre Xavi – læs mere her

Det er ikke mere end et par uger siden, at FC Barcelona kæmpede for at overtale Xavi om at blive i posten som cheftræner. En mission, der lykkedes.

Nu er der imidlertid igen tvivl om cheftrænerens post, og der kan være en trænerudskiftning på vej i den spanske storklub. Det skriver flere spanske medier, heriblandt Sport, RAC1 og Relevo.

Nærmere bestemt skal FC Barcelonas præsident, Joan Laporta, være rasende på Xavi grundet nogle udtalelser forud for torsdagens kamp mod Almeria. Her sagde Xavi, at man “vil prøve at konkurrere med Real Madrid”, men slog fast, at Barcelonas økonomi giver store udfordringer på det punkt.

– Fansene er nødt til at forstå, at situationen er svær på et økonomisk plan og ikke har noget at gøre med for femogtyve år siden, hvor en træner kom og sagde, hvilke spillere han ville have med. Nu har vi ikke i de samme forhold som resten af ​​de europæiske klubber, og Barcelona-fans skal forstå det, sagde han.

Joan Laporta føler angiveligt ikke, at beskeden er den samme, som Xavi præsenterede for ham for et par uger siden, da de blev enige om at fortsætte samarbejdet.

Der skal også være andre udtalelser, der ikke er faldet i god jord.

Og midt i alt det her har Joan Laporta så givet den sportslige ledelse i klubben – sportsdirektør Deco samt Rafa Yuste og Joan Soler – grønt lys til at lede efter en ny træner til næste sæson, skriver Sport.

Flere andre medier som Relevo mener at vide, at nogle dele af bestyrelsen også har opfordret Joan Laporta til at fyre Xavi.

Samtidig pustes der til rygterne, i og med at hverken Laporta eller Deco dukkede op til FC Barcelonas kamp mod Almeria torsdag aften. Det var ellers planen, at Laporta skulle være der, lyder det fra Sport. 

Hvor tæt en trænerudskiftning reelt er på, er umuligt at sige, men stort set alle spanske medier skriver i hvert fald, at tvivlen om Xavis fremtid i FC Barcelona er tilbage.

Den tidligere midtbanespiller har været træner i FC Barcelona siden november 2021 og har i 140 kampe et pointsnit på 2,05 point pr. kamp.





TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga




LIVE

TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Tager kontakt om Kamil Grabara 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Her er danskers millionløn i Lazio

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Forventer klubskifte