Drama i Barcelona: Han er rasende på Xavi

Der er drama i FC Barcelona, hvor nogle udtalelser har gjort Xavi upopulær blandt ledelsen.



Opdatering 08.30: Joan Laporta har besluttet sig for at fyre Xavi – læs mere her

Det er ikke mere end et par uger siden, at FC Barcelona kæmpede for at overtale Xavi om at blive i posten som cheftræner. En mission, der lykkedes.

Nu er der imidlertid igen tvivl om cheftrænerens post, og der kan være en trænerudskiftning på vej i den spanske storklub. Det skriver flere spanske medier, heriblandt Sport, RAC1 og Relevo.

Nærmere bestemt skal FC Barcelonas præsident, Joan Laporta, være rasende på Xavi grundet nogle udtalelser forud for torsdagens kamp mod Almeria. Her sagde Xavi, at man “vil prøve at konkurrere med Real Madrid”, men slog fast, at Barcelonas økonomi giver store udfordringer på det punkt.

– Fansene er nødt til at forstå, at situationen er svær på et økonomisk plan og ikke har noget at gøre med for femogtyve år siden, hvor en træner kom og sagde, hvilke spillere han ville have med. Nu har vi ikke i de samme forhold som resten af ​​de europæiske klubber, og Barcelona-fans skal forstå det, sagde han.

Joan Laporta føler angiveligt ikke, at beskeden er den samme, som Xavi præsenterede for ham for et par uger siden, da de blev enige om at fortsætte samarbejdet.

Der skal også være andre udtalelser, der ikke er faldet i god jord.

Og midt i alt det her har Joan Laporta så givet den sportslige ledelse i klubben – sportsdirektør Deco samt Rafa Yuste og Joan Soler – grønt lys til at lede efter en ny træner til næste sæson, skriver Sport.

Flere andre medier som Relevo mener at vide, at nogle dele af bestyrelsen også har opfordret Joan Laporta til at fyre Xavi.

Samtidig pustes der til rygterne, i og med at hverken Laporta eller Deco dukkede op til FC Barcelonas kamp mod Almeria torsdag aften. Det var ellers planen, at Laporta skulle være der, lyder det fra Sport. 

Hvor tæt en trænerudskiftning reelt er på, er umuligt at sige, men stort set alle spanske medier skriver i hvert fald, at tvivlen om Xavis fremtid i FC Barcelona er tilbage.

Den tidligere midtbanespiller har været træner i FC Barcelona siden november 2021 og har i 140 kampe et pointsnit på 2,05 point pr. kamp.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: FCM-komet reagerer på matchvinder-moment

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Den største genistreg i Superligaen?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Er det Dolbergs vilde millionløn?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

FC Midtjylland – AGF