Det brasilianske stortalent Vitor Roque kom til FC Barcelona i januar, seks måneder før oprindeligt planlagt, men opholdet i den spanske storklub har ikke været nogen ubetinget succes hidtil.
Kun 310 minutter er det blevet til for angriberen, som Barcelona betalte godt 300 millioner kroner for og udstyrede med en kontrakt til sommeren 2031.
Og nu forlyder det, at Vitor Roque ikke er tilfreds med situationen, særligt forholdet med Xavi.
Mundo Deportivo skriver søndag, at den 19-årige brasilianer er meget påvirket af situationen og ikke forstår, hvorfor han ikke har fået flere chancer.
Samtidig forlyder det ifølge mediet fra spillerens side, at kommunikationen mellem Xavi og ham er noget nær ikke-eksisterende. Cheftræneren taler angiveligt knap nok med spilleren, og Vitor Roque føler derfor, at det er svært at spille sig tættere på holdet.
Det udsagn kan efter sigende ikke genkendes af trænerstaben, der tidligere har lavet en video for at vise, hvad han skal forbedre, skriver Mundo Deportivo.
Agent er utilfreds
Spillerens agent, Andre Cury, har også givet et interview med RAC1 søndag aften, og her lægger han ikke skjul på, at Vitor Roques situation ikke huer dem.
– Vitor Roque skal have flere minutter, og ingen forstår, hvorfor træneren ikke giver ham dem, siger agenten.
Samtidig afviser Andre Cury alle rygter om, at Vitor Roque kunne blive udlejet for næste sommer. Der er kun to muligheder for angriberen: At blive i Barcelona eller at blive solgt.
– Hvis klubben ikke giver plads til Vitor, må vi desværre tage en snak med klubben for at finde en løsning. Et udleje en ung dreng kan ende med at skade ham, fordi han går til en anden klub, der ikke ejer ham og ikke har nogen interesse i at tage sig af ham. Det er meget farligt for drengens karriere.
– Det bedste er at blive i Barça, men hvis han ikke kan blive, vil vi arbejde på at få ham til at skifte permanent. Men vi valgte at komme til Barça billigt trods tilbud, siger han.
Vitor Roque, 19 år, står noteret for to mål for FC Barcelona, men har ikke spillet siden 13. april.
LIVE
LIVE: Stage meldes enig med topklub
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
MEDIE