Det brasilianske stortalent Vitor Roque kom til FC Barcelona i januar, seks måneder før oprindeligt planlagt, men opholdet i den spanske storklub har ikke været nogen ubetinget succes hidtil.
Kun 310 minutter er det blevet til for angriberen, som Barcelona betalte godt 300 millioner kroner for og udstyrede med en kontrakt til sommeren 2031.
Og nu forlyder det, at Vitor Roque ikke er tilfreds med situationen, særligt forholdet med Xavi.
Mundo Deportivo skriver søndag, at den 19-årige brasilianer er meget påvirket af situationen og ikke forstår, hvorfor han ikke har fået flere chancer.
Samtidig forlyder det ifølge mediet fra spillerens side, at kommunikationen mellem Xavi og ham er noget nær ikke-eksisterende. Cheftræneren taler angiveligt knap nok med spilleren, og Vitor Roque føler derfor, at det er svært at spille sig tættere på holdet.
Det udsagn kan efter sigende ikke genkendes af trænerstaben, der tidligere har lavet en video for at vise, hvad han skal forbedre, skriver Mundo Deportivo.
Agent er utilfreds
Spillerens agent, Andre Cury, har også givet et interview med RAC1 søndag aften, og her lægger han ikke skjul på, at Vitor Roques situation ikke huer dem.
– Vitor Roque skal have flere minutter, og ingen forstår, hvorfor træneren ikke giver ham dem, siger agenten.
Samtidig afviser Andre Cury alle rygter om, at Vitor Roque kunne blive udlejet for næste sommer. Der er kun to muligheder for angriberen: At blive i Barcelona eller at blive solgt.
– Hvis klubben ikke giver plads til Vitor, må vi desværre tage en snak med klubben for at finde en løsning. Et udleje en ung dreng kan ende med at skade ham, fordi han går til en anden klub, der ikke ejer ham og ikke har nogen interesse i at tage sig af ham. Det er meget farligt for drengens karriere.
– Det bedste er at blive i Barça, men hvis han ikke kan blive, vil vi arbejde på at få ham til at skifte permanent. Men vi valgte at komme til Barça billigt trods tilbud, siger han.
Vitor Roque, 19 år, står noteret for to mål for FC Barcelona, men har ikke spillet siden 13. april.
INTERVIEW Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
Han er årets træner i Premier League
TOPNYHED