Det brasilianske stortalent Vitor Roque kom til FC Barcelona i januar, seks måneder før oprindeligt planlagt, men opholdet i den spanske storklub har ikke været nogen ubetinget succes hidtil.
Kun 310 minutter er det blevet til for angriberen, som Barcelona betalte godt 300 millioner kroner for og udstyrede med en kontrakt til sommeren 2031.
Og nu forlyder det, at Vitor Roque ikke er tilfreds med situationen, særligt forholdet med Xavi.
Mundo Deportivo skriver søndag, at den 19-årige brasilianer er meget påvirket af situationen og ikke forstår, hvorfor han ikke har fået flere chancer.
Samtidig forlyder det ifølge mediet fra spillerens side, at kommunikationen mellem Xavi og ham er noget nær ikke-eksisterende. Cheftræneren taler angiveligt knap nok med spilleren, og Vitor Roque føler derfor, at det er svært at spille sig tættere på holdet.
Det udsagn kan efter sigende ikke genkendes af trænerstaben, der tidligere har lavet en video for at vise, hvad han skal forbedre, skriver Mundo Deportivo.
Agent er utilfreds
Spillerens agent, Andre Cury, har også givet et interview med RAC1 søndag aften, og her lægger han ikke skjul på, at Vitor Roques situation ikke huer dem.
– Vitor Roque skal have flere minutter, og ingen forstår, hvorfor træneren ikke giver ham dem, siger agenten.
Samtidig afviser Andre Cury alle rygter om, at Vitor Roque kunne blive udlejet for næste sommer. Der er kun to muligheder for angriberen: At blive i Barcelona eller at blive solgt.
– Hvis klubben ikke giver plads til Vitor, må vi desværre tage en snak med klubben for at finde en løsning. Et udleje en ung dreng kan ende med at skade ham, fordi han går til en anden klub, der ikke ejer ham og ikke har nogen interesse i at tage sig af ham. Det er meget farligt for drengens karriere.
– Det bedste er at blive i Barça, men hvis han ikke kan blive, vil vi arbejde på at få ham til at skifte permanent. Men vi valgte at komme til Barça billigt trods tilbud, siger han.
Vitor Roque, 19 år, står noteret for to mål for FC Barcelona, men har ikke spillet siden 13. april.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT