Dyrt FC Barcelona-indkøb utilfreds med Xavi

FC Barcelonas dyre januarindkøb Vitor Roque er tilsyneladende ikke helt tilfreds med den behandling, han får af Xavi, og nu åbner agenten også for et sommerskifte.



Det brasilianske stortalent Vitor Roque kom til FC Barcelona i januar, seks måneder før oprindeligt planlagt, men opholdet i den spanske storklub har ikke været nogen ubetinget succes hidtil.

Kun 310 minutter er det blevet til for angriberen, som Barcelona betalte godt 300 millioner kroner for og udstyrede med en kontrakt til sommeren 2031.

Og nu forlyder det, at Vitor Roque ikke er tilfreds med situationen, særligt forholdet med Xavi.

Mundo Deportivo skriver søndag, at den 19-årige brasilianer er meget påvirket af situationen og ikke forstår, hvorfor han ikke har fået flere chancer.

Samtidig forlyder det ifølge mediet fra spillerens side, at kommunikationen mellem Xavi og ham er noget nær ikke-eksisterende. Cheftræneren taler angiveligt knap nok med spilleren, og Vitor Roque føler derfor, at det er svært at spille sig tættere på holdet.

Det udsagn kan efter sigende ikke genkendes af trænerstaben, der tidligere har lavet en video for at vise, hvad han skal forbedre, skriver Mundo Deportivo. 

Agent er utilfreds
Spillerens agent, Andre Cury, har også givet et interview med RAC1 søndag aften, og her lægger han ikke skjul på, at Vitor Roques situation ikke huer dem.

– Vitor Roque skal have flere minutter, og ingen forstår, hvorfor træneren ikke giver ham dem, siger agenten.

Samtidig afviser Andre Cury alle rygter om, at Vitor Roque kunne blive udlejet for næste sommer. Der er kun to muligheder for angriberen: At blive i Barcelona eller at blive solgt.

– Hvis klubben ikke giver plads til Vitor, må vi desværre tage en snak med klubben for at finde en løsning. Et udleje en ung dreng kan ende med at skade ham, fordi han går til en anden klub, der ikke ejer ham og ikke har nogen interesse i at tage sig af ham. Det er meget farligt for drengens karriere.

– Det bedste er at blive i Barça, men hvis han ikke kan blive, vil vi arbejde på at få ham til at skifte permanent. Men vi valgte at komme til Barça billigt trods tilbud, siger han.

Vitor Roque, 19 år, står noteret for to mål for FC Barcelona, men har ikke spillet siden 13. april. 



Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

AGF nærmer sig angriber

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

FC København scorer 16 millioner kroner

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Bekræftet: Færdig

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Belønnes af FC København

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Spørger på Jonas Wind

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Stor ros til FC Midtjylland

– Det her gør ondt for at være ærlig