Ingen beviser: Vil afvise racismesag i La Liga

Undersøgelsesdommer har ikke fundet beviser for, at Cadiz-spiller ytrede sig racistisk til Mouctar Diakhaby.



Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) ser ud til at afvise racismesagen mod Cadiz-spilleren Juan Cala på grund af manglende beviser.

Det oplyser Cadiz i en udtalelse fredag.

31-årige Cala har været i søgelyset siden 4. april. Her stormede Valencia-spilleren Mouctar Diakhaby af banen i en ligakamp mellem de to klubber, fordi Cala ifølge forsvarsspilleren havde ytret sig racistisk over for ham.

Episoden førte til, at Diakhaby og resten af Valencia-spillerne forlod banen i protest, men holdet vendte siden tilbage på banen og gjorde kampen færdig med et 1-2-nederlag til følge.

– Undersøgelsesdommer Juan Antonio Landaberea Unzueta har fredag kommunikeret til RFEF’s turnerings komité, at han foreslår at afvise sagen.

– I en otte sider lang afgørelse konkluderer han, at det ikke kan bevises, at Cala angiveligt ytrede sig racistisk over for Valencias forsvarsspiller Mouctar Diakhaby.

– Dermed bliver både Valencias dokument- og vidnebaserede beviser afvist, skriver Cadiz på klubbens hjemmeside.

Juan Cala er allerede blevet frikendt i sagen af den spanske fodboldliga La Liga.

Det skete 9. april.

Valencia oplyser i en meddelelse fredag, at klubben er “ærgerlig” over undersøgelsesdommerens forslag om at afvise sagen, og at RFEF’s turnerings komité “forhåbentlig” vil lykkes med at opklare episoden.

Komitéen er Det Spanske Fodboldforbunds øverste disciplinærinstans.

Juan Cala har gennem hele forløbet afvist alle beskyldninger. Omvendt har Mouctar Diakhaby holdt fast i, at han er blevet udsat for racisme.

Efterforskere i sagen har blandt andet benyttet sig af eksperter i mundaflæsning for at forsøge at finde ud af, hvad der er blevet sagt imellem de to spillere.

/ritzau/AFP







LIVE

TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

OB vil have tidligere Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København afviser millionbud

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Anton Gaaei-handel meldes død

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd