Forklarer farvel til Dolberg: Har bedt om 20 mål

Den danske angriber Kasper Dolberg blev en stor skuffelse i Sevilla, og allerede nu er han videre og en del af Hoffenheims hold.



De håbede på meget, men danske Kasper Dolberg blev en stor skuffelse i FC Sevilla, hvor angriberen end ikke formåede at score i sit halve år i klubben.

Og da han gled længere og længere væk fra holdet i løbet af efteråret, stod det også klart, at det ville gavne både angriberen, FC Sevilla og OGC Nice, der ejer ham, hvis han brugte vinteren på at skifte klub.

Så nu er han ny mand i Hoffenheim, hvor han bliver holdkammerat med sin tidligere SIF-holdkammerat Robert Skov.

Jorge Sampaoli, der overtog jobbet som cheftræner i Sevilla i løbet af efteråret, forklarer nu på et pressemøde inden onsdagens kamp i Copa del Rey, hvorfor klubben valgte at skille sig af med den danske angriber.

– Jeg har bedt Monchi (sportsdirektør) om 20 mål, for så klarer vi os fint. I den position, vi er i, er det vigtigt at få spillere, der kan tilpasse sig holdet hurtigt, og at de ankommer så hurtigt som muligt. Der er spillere, der passer hurtigt ind på et hold, og så er der andre, der ikke gør – som Dolberg, siger Jorge Sampaoli ifølge ElDesmarque.

Kasper Dolbergs angrebskollegaer i efteråret havde heller ikke meget succes i La Liga. Rafa Mir scorede to gange i løbet af efteråret, mens Erik Lamela som kantspiller scorede tre gange. Papu Gomez, Youssef En-Nesyri og Isco formåede ikke at komme på måltavlen.

Sevilla er i alvorlige problemer i ligaen, hvor man efter 15 runder er under nedrykningsstregen med 12 point. Klubben har blot scoret 14 gange i de 15 kampe.

Kasper Dolberg er nu udlejet til TSG Hoffenheim frem til sommer. Han har halvandet år igen af sin kontrakt med OGC Nice.

Sevilla møder Linaes Deportivo på udebane onsdag, og så starter La Liga op i weekenden, hvor mosdtanderen for klubben er Getafe på hjemmebane.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse