Gigantisk sensation: Lidt FC Nordsjælland over det

Girona er den største overraskelse i europæisk fodbold i denne sæson, og det er sket med et tidligere Superliga-flop som en af profilerne. Tipsbladet har talt med Morten Glinvad om den spanske sensation.



Et hold er på alles læber i spansk fodbold i øjeblikket. Girona FC.

Mandskabet fører i øjeblikket La Liga foran giganterne Real Madrid, Atletico Madrid og FC Barcelona, og i sidste weekend beviste Girona sig nok engang ved at besejre sidstnævnte med 4-2 på udebane. Et resultat, der blot gjorde hypen større.

Gironas resultater er selvsagt vanvittigt imponerende, og spillestilen, der er inspireret af Pep Guardiola, har også gjort cheftræner Michel til “manden på mode i spansk fodbold”. Sådan lyder det fra journalist og forfatter Morten Glinvad, der dækker spansk fodbold tæt.

– Fodboldmæssigt er det et meget, meget, meget spændende hold. Det er jo noget af det mest spændende, du ser i europæisk fodbold i øjeblikket. Det er ekstremt innovativt, og jeg synes, det er sundt for spansk fodbold, at vi har et sensationshold, som gør det på Gironas måde, siger Morten Glinvad til Tipsbladet.

At Girona blander sig i topstriden, er næsten naturstridigt. Klubben rykkede for første gang op i La Liga i 2017 og er aldrig sluttet bedre end den tiendeplads, den sikrede sig sidste år.

– Det er jo en klub, som ikke har spillet nogen som helst rolle i spansk fodbold, som Morten Glinvad siger.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Cheftræner Michel. Foto: Imago

Lidt FC Nordsjælland over det
Men hvad er det så, der har forårsaget Gironas himmelflugt?

Her er det ikke til at komme udenom, at klubben siden 2017 har haft samme ejere som Manchester City, nemlig City Football Group.

Men i den periode har klubben, hvis man spørger Morten Glinvad, formået at fastholde rødderne til lokalsamfundet ved at holde fast i den gamle garde i form af klubpræsident Delfí Geli og sportsdirektør Quique Cárcel, men samtidig drage fordel af City Football Groups netværk.

– De to dele har styrket hinanden, i stedet for – som man måske har set mange andre steder – at det skaber nogle konflikter. Det er den strategiske succes. Så er der det nuværende, hvor man rent spillemæssigt har fået det hele til at klikke. Her peger meget selvfølgelig tilbage på træneren Michel, som også er en mand, der nyder godt af, at klubben strategisk har været så klar, som den har været, og at han passer godt ind med de ting, han gerne vil.

– Det er en kombination af alt det, der gør, at de præsterer på et niveau, som ikke burde være muligt for en klub af den størrelse, siger Morten Glinvad.

I en dansk kontekst kan det måske bedst sammenlignes med FC Nordsjælland.

– Der er måske sådan lidt FC Nordsjælland over det, altså også i forhold til at det her er et forholdsvis nyt ejerskab, som er kommet ind og har været med til at præge en klub, og at det så også er en klub, som ikke har den historie og de traditioner, som også gør, at man måske også lidt nemmere kan acceptere, at der kommer andre ind.

– Det kan være lidt mere besværligt, hvis det er en klub med en meget højlydt fanbase, som ser det som en trussel, når der kommer nye elementer ind i sådan en klub. Det er ikke noget, man har set i Girona, lyder vurderingen.

Superliga-kending har overrasket
Girona har blandt andet nydt godt af det førnævnte ejerskab ved at hente spillere som Savio, Yan Couto og Yangel Herrera fra andre af City Football Groups fodboldklubber.

Men Girona FC har også handlet uden for sit eget netværk. Eksempelvis hentede klubben i sommer den ukrainske angriber Artem Dovbyk, som har en fortid i dansk fodbold hos FC Midtjylland og Sønderjyske.

I Superligaen blev han aldrig nogen succes, men i denne sæson har Dovbyk scoret otte mål og lavet fire assist i La Liga. Mildest talt godkendte tal.

– Det er selvfølgelig en spiller, som har været en kæmpe overraskelse i Spanien, fordi ham var der jo ingen, der kendte på forhånd, siger Morten Glinvad og tilføjer:

– I perioder kan han virke som lidt som et fremmedlegeme på det her hold, som jo spiller et meget berusende og flydende positionsspil, og som er meget dominerende på bolden og spiller bolden frem. Så har de den her store fysisk stærk angriber, som måske ikke er helt så elegant at se på, men det har været sådan et godt supplement. Det giver noget til det her hold, at de har den der tilstedeværelse inde i feltet.

Kan det vare ved?
Sæsonen er imidlertid langt fra færdigspillet. Der resterer stadig 22 kampe i La Liga for Girona, så meget kan stadig gå galt for den lille klub fra Catalonien. 

Men for Morten Glinvads vedkommende er der stor tro på Michels tropper. 

– Der er ikke noget tilfældigt, der gør, at Girona ligger, hvor de gør. Det har ikke været et spørgsmål om held eller marginaler. Man kan bare kigge på deres pointtotal, så kan man jo godt se, at det kan man jo ikke skabe ved bare at være heldig. Jeg synes ikke, det var nogen kæmpe overraskelse, at de vandt over Barcelona.

– Det er selvfølgelig noget, der er med til at forstærke opmærksomheden og få endnu flere til at få øjne op for, hvor gode de er. Men det har været undervejs i hele efteråret, siger han og tilføjer:

– Jeg forventer da, at de kommer i Champions League. Jeg synes jo ikke, at der er nogen grund til ikke at tro på det.

Meget skal da også gå galt for Girona, hvis ikke klubben skal ende blandt de øverste fire i La Liga. Aktuelt har de hele 11 point ned til Athletic Club på femtepladsen.



Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Storklub meldes interesseret

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

– Han vil være i store problemer

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Danske klubber vil have ham

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Superliga-træner forlænger kontrakten