Girona har tre uger til at blive skilt fra City

Der er lagt op til flere muligheder, så begge klubber kan spille med i Champions League i næste sæson.



Den catalanske klub Girona har i denne sæson overrasket stort i La Liga, hvor de har sikret sig en plads i Champions League i næste sæson. Dog står noget i vejen for deres deltagelse.

Klubben er nemlig under den samme parably som Manchester City, City Football Group. Det betyder, at begge klubber ikke kan spille med i den største klubturnering. Derfor skal de to klubber nu finde en måde at blive skilt på. Det skriver nyhedsbureauet AP.

Her bliver der peget på, at det europæiske fodboldforbund UEFA har givet Girona en deadline til 3. juni til at finde en løsning. I det dokument, som føromtalte nyhedsbureau er kommet i besiddelse af bliver der åbnet for to muligheder.

Den ene handler om, at City Group enten kan sælge deres aktier i klubben til en uafhængig tredjepart, så deres ejerandel bliver reduceret til under 30 procent eller, at de overfører alle aktier i en af klubberne til en såkaldt blind trust, som skal overvåges af et panel i UEFA. Det er noget, som Milan og Toulouse har gjort med deres investor RedBird Capital.

Det skal de have opfyldt inden 3. juni, og så gælder det også, at de to klubber ikke må handle spillere mellem sig. Hverken transfers eller lejeaftaler indtil september 2025.

Samtidig skal Girona også ændre deres bestyrelse, så man sikrer sig, at det ikke er de samme personer, der tager beslutningerne i de to klubber, når de begge spiller med i europæisk fodbold.

Hvis UEFA ikke godkender City Football Groups afviklingsforslag, så kan enten Girona eller Manchester City risikere at blive udelukket fra Champions League i den kommende sæson. I stedet vil den ene klub spille i Europa League.





LIVE

TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg

Belgien – Egypten

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Tyskland – Curacao

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Brøndby melder duo færdig og teaser

AGF køber ham

Jagter tidligere FCK-stjerne

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Raser over VM-tiltag

Holland – Japan

Spottet i København

Spanien – Kap Verde

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne