Andreas Christensen er ikke ligefrem kendt for at være en målscorer, men på det seneste har han overgået sig selv.
Siden april har den danske defensivspiller været uimodståelig foran mål for FC Barcelona og har scoret tre gange i sine seneste fem kampe – det har han aldrig før prøvet i sin karriere.
Det tætteste han er kommet på er tilbage i 2017, hvor han scorede tre mål på seks kampe, da han var udlejet fra Chelsea til Borussia Mönchengladbach. Det oplyser statistikfirmaet Opta til Tipsbladet.
Tallene viser også, at Andreas Christensen siden april har været en af FC Barcelonas mest målfarlige spillere. Kun Robert Lewandowski har scoret flere mål med fire af slagsen i samme periode, hvor "AC" har leveret tre – samme antal som Raphinha.
I samme periode er han også den spiller med tredjeflest afslutninger for FC Barcelona med fire af slagsen. Igen er han kun overgået af Robert Lewandowski og Raphinha, mens han på expected goals ligger på blot 0,88 for perioden.
Det er altså over to mål, Andreas Christensen ifølge expected goals burde have score færre, hvilket siger noget om, at han har været brandvarm foran kassen. Til sammenligning ligger Raphinha, der også har scoret tre gange siden april, på 1,59 expected goals. Fermin Lopez, der har scoret to gange, ligger på en expected goals på 2,15.
Andreas Christensen, 28 år, er på det seneste blevet rykket længere frem på banen, hvor Xavi har brugt ham som defensiv midtbanespiller. Det gør selvsagt, at danskeren tager mere del i det offensive spil og kommer i positioner, hvor han kan trykke af fra distancen.
Det har man set ham gøre iklædt nationaldragten, hvem husker ikke kanonkuglen mod Rusland ved EM, og igen i går (lørdag) scorede han fra distancen i nederlaget på 2-4 til Girona.
Udover Andreas Christensens tre scoringer i denne sæson har han også leveret to assister. Dermed er han oppe på fem målinvolveringer, hvilket er det højeste antal i hans karriere.
Han har før scoret fire mål i en sæson for Borussia Mönchengladbach, så der mangler han fortsat én enkelt pind, inden sæson går på hæld, hvis han skal tangere den rekord. Det har han fire kampe i La Liga til at lykkes med.
Her har FC Barcelona ikke alverden at spille for, da man med lørdagens nederlag til Girona spillede mesterskabet i hænderne på ærkerivalerne fra Real Madrid.

Wauw: Nøj, hvor har vi savnet det landshold!

Ellevild med Jens Odgaard

Sløj Jacob Friis-debut: ‘Vi kæmpede for vores liv’

Argentina er millimeter fra VM

Uvis fremtid: ‘Jeg håber vi kan finde en løsning’

Cristiano Ronaldo-kulten er farlig

Montenegrinerfalke æder aber til aftensmad

Chok i Portugal: Man undervurderede Danmark

Martin Retov fyret i AC Horsens: Nu taler han ud

Har fortsat enorm tiltro til Matt O’Riley

Hylder storspillende dansker

‘Kan blive et stort problem for Chelsea’

David Nielsen fælder benhård dom over Ronaldo

Dansk fodbolds fremtid på spil i København

Så mange danske fans rejser til Portugal

Sætter ord på duellen med Ronaldo

Dansk profil overrumplet: ‘Det var voldsomt’

Claus Steinlein jubler: Han er bare en gadedreng

To profiler ude – Brian Riemer udtager afløser

‘Priske ødelagde det hele’

Ny trend: ‘Spillerne tager det meget mere seriøst’

Dansk stjerne tog fat i Isaksens far: ‘Sateme god’

Bruno Fernandes hev fat i Brian Riemer

Dansk stjerne tvivlsom: ‘Han har det ikke så godt’

Stjerne fik panikanfald midt under kamp

Bendtner: Han var fænomenal!

David Nielsen peger på ‘vigtig’ ændring af Riemer

Her er beviset: Danmark aldrig set farligere!

Vinicius-drøn sender Brasilien tæt på VM

Går verden rundt: Højlund stjæler overskrifter

Voldsom dansk præstation: Ikke sket i 86 kampe

Kæmpe succes: Dansk træner slår Pochettino og co.

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum

Revser Ronaldo-beslutning: Skandaløst!

Hylder dansker: Skulle ikke være startet inde

Brian Riemer utilfreds med lækage på landsholdet

Fanboy-Højlund: Jeg så Ronaldo i undertøj og så…

Faraoner tæmmer etiopiske stenbukke

Martinez: ‘Vi var heldige – Danmark var overlegne’

‘Mine frustrationer var tæt på ulovlige’

Kæk Lindstrøm: Dårlig omtale er bedre end ingen

– Jeg tænkte, at han lige havde givet mig en gave

Magisk aften – ikke set bedre i årevis!

AGF-reserve stod 90 minutter: – Han får chancen

Vild dansk sejr: Sådan slog Danmark Portugal

– Det er ikke normalt, når man kommer fra AGF

Sådan starter Danmark: Stjerne ude med sygdom

Norsk topklub jagter FC Midtjylland-spiller

Miraklet i Lissabon: ‘Det var pænt heldigt’

Rüdiger hylder Bisseck: ‘Et geni’

Julian Nagelsmann vil sætte Italien på plads

Rørt AGF-profil: – Det var meget emotionelt

Tager Schweiz med storm: SvampeBob, DJ Ötzi og ost

Suzuki til VM? Japan har kvalificeret sig

Neglebider: De rykker ud af Superligaen