Den danske Barcelona-angriber Martin Braithwaite scorede onsdag for tredje kamp i træk for storklubben.
Det skete i Champions League ude mod ungarske Ferencvaros, hvor Braithwaite scorede til 2-0 i sejren på 3-0.
– Nogle gange kommer målene i stimer, og i andre perioder vil bolden ikke ind. Jeg har spillet fire kampe i træk, og det er vitalt for mig, siger Braithwaite til uefa.com.
Han skaffede også et straffespark ved stillingen 2-0, men danskeren sparkede ikke selv, som han ellers gjorde i den foregående Champions League-kamp mod Dynamo Kiev.
Danskeren overlod ansvaret til Ousmane Dembélé.
– Da Dembélé sagde, at han var meget ivrig efter at sparke straffesparket, var jeg glad for at lade ham gøre det, siger Braithwaite.
Med med sejren i Ungarn er Barcelona tæt på at vinde gruppe G. Holdet skal blot undgå at tabe med mere end 0-2 hjemme mod Juventus i sidste runde.
Italienerne kan snuppe førstepladsen ved at vinde med eksempelvis 3-1 eller 4-2, og dermed ligger det altså til Barcelona, der har vundet sine fem første kampe i gruppespillet.
– Jeg er meget glad, men mest glad for holdets sejr. Det er vigtigt at få kontinuitet på holdet, og det er godt at samle sejre, som vi har gjort på det seneste, siger Martin Braithwaite.
Champions League-kampen mod Juventus spilles på tirsdag, men man vil ikke se Barcelona gå efter blot uafgjort.
– Barcelona går altid på banen for at vinde, så vi stiller os ikke tilfredse med uafgjort, siger danskeren i et interview på TV3+.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Supercomputer: Her er VM-finalen
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
