Medie: Galatasaray vil købe Riza Durmisi

Den danske venstre back er et emne for Galatasaray, der ifølge BT forsøger at købe danskeren fri af Real Betis.



Den danske fodboldspiller Riza Durmisi har imponeret, siden han for et år siden skiftede fra Brøndby til Real Betis for 15 millioner kroner.

Backen, 23 år, har gjort sig transfervarm, og nu skriver BT, at den store tyrkiske klub Galatasaray vil købe Riza Durmisi.

Prisen, som klubben ønsker at betale, er ifølge BT på 89 millioner kroner, og Galatasaray skulle allerede have henvendt sig til Real Betis.

Riza Durmisi har en frikøbsklausul på 150 millioner kroner, men det er altså ikke sikkert, at Betis kommer til at kræve så meget for at sælge danskeren.

Dengang klubben hentede Durmisi i Brøndby, kostede han blot 15 millioner kroner.

– Han har gjort det godt i Betis og er glad for at være i klubben. Så er det så op til Riza Durmisi og Betis at finde ud af, om han skal skifte denne sommer, men der er der ingen tvivl om, at mange klubber gerne vil have ham, og interessen er stor. Men det er ikke sikkert, at han skifter, for han er som sagt glad i klubben, og jeg håber da, Betis vil påskønne hans arbejde i klubben, så vi kan lave en ny og forbedret aftale. Det vægter meget højt for Riza Durmisi, at han er et sted med meget spilletid, og det får han i Betis, der har et højt sportsligt setup, siger agent Nikola Juric til BT.

Ifølge avisen er det Muzzi Özcan, der har stået for kontakten til Glatasaray og har fået den tyrkiske klub til at sende en henvendelse til Betis. Özcan, der repræsenterer Emre Mor, er ikke Durmisis agent.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse