Medie: Storklub tilbudt Gareth Bale

Real Madrid-waliseren er angiveligt blevet tilbudt til lokalrivalerne, men Atletico Madrid har ingen planer om at hente Gareth Bale, lyder det fra COPE.



Gareth Bales kontrakt med Real Madrid udløber denne sommer, og den walisiske stjernespiller skal finde sig en ny arbejdsgiver. Men det bliver efter alt at dømme ikke bysbørnene Atletico Madrid.

Ifølge COPE har offensivspillerens agent, Jonathan Barnett, ellers holdt et møde med Atletico Madrid for at tilbyde klubben muligheden for at hente Gareth Bale.

Her kom beskeden dog fra Andrea Berta, sportsdirektør i Atletico Madrid, at de ikke umiddelbart har planer om at hente den 32-årige waliser denne sommer.

Det er uvist, hvad Gareth Bales fremtidsplaner er, men ifølge COPE er det en reel mulighed at stoppe karrieren, hvis Wales ikke kvalificerer sig til VM-slutrunden i efteråret. Mediet mener at vide, at han ikke har intentioner om at vende tilbage til Premier League, fordi han og familien er glade for at bo i Madrid.

I næste uge afgøres det, om Wales skal til VM eller ej. Her skal de møde enten Ukraine eller Skotland i playoff-finale, hvor vinderen kan indløse billetten til slutrunden.

Gareth Bale, 32 år, har været på kontrakt i Real Madrid, siden klubben hentede ham fra Tottenham i 2013. Det er blevet til 258 kampe for madrilenerne med 106 mål til følge, men i de seneste sæsoner har han haft en mindre rolle i klubben. 







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Argentina – Egypten

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Her er 1/8-finalerne ved VM

AGF-spiller idømt karantæne

USA – Belgien

Portugal – Spanien

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil