Medie: Storklub tilbudt Gareth Bale

Real Madrid-waliseren er angiveligt blevet tilbudt til lokalrivalerne, men Atletico Madrid har ingen planer om at hente Gareth Bale, lyder det fra COPE.



Gareth Bales kontrakt med Real Madrid udløber denne sommer, og den walisiske stjernespiller skal finde sig en ny arbejdsgiver. Men det bliver efter alt at dømme ikke bysbørnene Atletico Madrid.

Ifølge COPE har offensivspillerens agent, Jonathan Barnett, ellers holdt et møde med Atletico Madrid for at tilbyde klubben muligheden for at hente Gareth Bale.

Her kom beskeden dog fra Andrea Berta, sportsdirektør i Atletico Madrid, at de ikke umiddelbart har planer om at hente den 32-årige waliser denne sommer.

Det er uvist, hvad Gareth Bales fremtidsplaner er, men ifølge COPE er det en reel mulighed at stoppe karrieren, hvis Wales ikke kvalificerer sig til VM-slutrunden i efteråret. Mediet mener at vide, at han ikke har intentioner om at vende tilbage til Premier League, fordi han og familien er glade for at bo i Madrid.

I næste uge afgøres det, om Wales skal til VM eller ej. Her skal de møde enten Ukraine eller Skotland i playoff-finale, hvor vinderen kan indløse billetten til slutrunden.

Gareth Bale, 32 år, har været på kontrakt i Real Madrid, siden klubben hentede ham fra Tottenham i 2013. Det er blevet til 258 kampe for madrilenerne med 106 mål til følge, men i de seneste sæsoner har han haft en mindre rolle i klubben. 





LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Arsenal er i Champions League-finalen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Bo Svensson med hård kritik

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..