Medie: Storklub tilbudt Gareth Bale

Real Madrid-waliseren er angiveligt blevet tilbudt til lokalrivalerne, men Atletico Madrid har ingen planer om at hente Gareth Bale, lyder det fra COPE.



Gareth Bales kontrakt med Real Madrid udløber denne sommer, og den walisiske stjernespiller skal finde sig en ny arbejdsgiver. Men det bliver efter alt at dømme ikke bysbørnene Atletico Madrid.

Ifølge COPE har offensivspillerens agent, Jonathan Barnett, ellers holdt et møde med Atletico Madrid for at tilbyde klubben muligheden for at hente Gareth Bale.

Her kom beskeden dog fra Andrea Berta, sportsdirektør i Atletico Madrid, at de ikke umiddelbart har planer om at hente den 32-årige waliser denne sommer.

Det er uvist, hvad Gareth Bales fremtidsplaner er, men ifølge COPE er det en reel mulighed at stoppe karrieren, hvis Wales ikke kvalificerer sig til VM-slutrunden i efteråret. Mediet mener at vide, at han ikke har intentioner om at vende tilbage til Premier League, fordi han og familien er glade for at bo i Madrid.

I næste uge afgøres det, om Wales skal til VM eller ej. Her skal de møde enten Ukraine eller Skotland i playoff-finale, hvor vinderen kan indløse billetten til slutrunden.

Gareth Bale, 32 år, har været på kontrakt i Real Madrid, siden klubben hentede ham fra Tottenham i 2013. Det er blevet til 258 kampe for madrilenerne med 106 mål til følge, men i de seneste sæsoner har han haft en mindre rolle i klubben. 







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Dansk træner vinder stor pris

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Bayern – PSG

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Millionregn over ‘PC’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Afsløring: DBU-boss stopper



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tv-vært stopper på Viaplay

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’