Real Madrid er tilbage på den spanske fodboldtrone.
Lørdag eftermiddag tog Carlo Ancelottis tropper det afgørende stik, da de hjemme på Santiago Bernabeu slog Espanyol overlegent med 4-0.
Hovedstadsklubben, som sidste år måtte se bysbørnene fra Atlético Madrid løbe med titlen, kan dermed kalde sig spansk mester med fire runder tilbage af La Liga.
Real Madrid kan nu prale af at have 35 mesterskabspokaler i trofæskabet. Det er ni flere end ærkerivalen FC Barcelona.
Lørdagens opgør var vigtigt for Real Madrid, men ikke vigtigere end den kommende uges Champions League-semifinale mod Manchester City.
Det kom til udtryk i startopstillingen, hvor cheftræner Carlo Ancelotti havde udeladt stjerner som Karim Benzema, Toni Kroos og Vinicius Junior.
I stedet for formstærke Benzema fik Mariano Díaz chancen i angrebet, og han kom frem til flere store muligheder i kampens begyndelse, hvor Real Madrid var i fuld kontrol. Han headede blandt andet kuglen på stolpen.
Det var imidlertid Rodrygo, der blev den store hovedrolleindehaver før pausen. Efter 34 minutter fik han bolden i feltet efter fornuftigt samspil med Marcelo, og trods hårdt pres bagfra sparkede han den fladt i mål til 1-0.
Små ti minutter senere var den unge brasilianer på pletten igen. Efter et Espanyol-boldtab tæt på eget felt, fik Rodrygo fat i bolden. Han trykkede klogt af fra udkanten af feltet og snød Diego Lopez i målet.
Hvis afgørelsen ikke allerede var faldet, så gjorde den det ti minutter inde i anden halvleg. Real Madrid vandt bolden tæt på eget felt, og så gik det hurtigt.
Eduardo Camavinga førte kuglen frem og sendte den i dybden til Marco Asensio, som havde taget et hidsigt løb. Fra udkanten af feltet krøllede han den overlegent op i hjørnet til 3-0.
Derefter kom de bænkede stjerner på banen. Blandt dem var Karim Benzema, og ganske symptomatisk for hans sæson sparkede han sig på måltavlen efter et oplæg fra Vinicius Junior, som også var kommet på banen.
På den måde nåede franskmanden op på 26 sæsonscoringer i La Liga.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
DAGENS SPILFORSLAG
Langmodighed i Los Angeles
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Colombia – Portugal
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
På vej til storklub?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
