Barcelona-træner Hansi Flick tager skylden for, at den spanske storklub ikke længere er ubesejret i La Liga.
På et i forvejen skadesplaget hold var det uholdbart også at bænke en stribe profiler, da Barcelona lørdag tog til Pamplona. Det konkluderer Flick efter 2-4-nederlaget til Osasuna.
– Vi bliver nødt til at acceptere nederlaget. Vi spillede ikke godt, og det er mit ansvar.
– Med min rotation forsøgte jeg at beskytte spillerne, fordi de har spillet mange minutter, men jeg havde ikke forventet, at vi ville spille så skidt. Det er for meget at indkassere fire mål.
– Vi lavede for mange fejl, og Osasuna gjorde det godt. Men jeg har også sagt til spillerne, at de bare skal blive ved, for vi har et travlt program, og vi skal tilbage på rette spor, siger Hansi Flick til Movistar ifølge Reuters.
Han valgte eksempelvis at holde stjerneskuddet Lamine Yamal og brasilianeren Raphinha på bænken fra start. De blev siden sendt i aktion for at forsøge at afværge et truende nederlag, men det lykkedes de ikke med.
I forvejen måtte Barcelona se bort fra otte stamspillere, heriblandt Andreas Christensen, på grund af skader.
De mange skader har øget Flicks frygt for, at han driver rovdrift på sine kampklare spillere.
Derfor var det nødvendigt at skifte ud i startopstillingen, men han mener stadig, at han satte et hold på banen, der burde være mere end stærkt nok til at kunne slå Osasuna.
– Det er normalt at rotere, når man spiller mange kampe, så det er ikke en undskyldning for nederlaget. Vi spiller stadig med 11 spillere, siger tyskeren.
På tirsdag spiller Barcelona hjemme mod Young Boys i Champions League, mens holdet på søndag gæster Alaves i La Liga. Derefter følger en landsholdsperiode.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Her kan du se Argentina mod Østrig
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
OPTAKT
Argentina – Østrig
OPTAKT
Frankrig – Irak
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
OPTAKT