Efter søndagens bitre 3-2-nederlag til Kasakhstan skulle Kasper Hjulmand pludselig også forholde sig til en artikel fra Mundo Deportivo.
Den store spanske sportsavis bragte fredag en artikel, hvor de skrev, at man i FC Barcelona er meget uforstående over Andreas Christensens deltagelse i Danmarks 3-1-sejr over Finland i torsdags.
Overfor Ekstra Bladet afviste Kasper Hjulmand efter nederlaget til Kasakhstan, at DBU skulle have hørt noget negativt fra FC Barcelona efter Andreas Christensens skade.
Og ifølge journalisten Luis Fernando Rojo, der arbejder for sportsavisen Marca og har udgangspunkt i Barcelona, er det rigtigt nok, at FC Barcelona ikke er vrede over Kasper Hjulmands beslutning om at bruge Andreas Christensen mod Finland.
– De ved godt, at de her skader kan ske. Barcelona har for eksempelvis talt med Uruguay om Araújo, som ikke tog afsted med landsholdet. Der har været nogle situationer med andre spillere, som har haft problemer, hvor klubben har sagt: 'Det er bedre, hvis du ikke tager af sted med landsholdet'. Men sådan forholder det sig ikke med Christensen i det her tilfælde, siger Luis Fernando Rojo til Tipsbladet.
Ifølge Marca-journalisten havde Andreas Christensen ikke en skade, der var alvorlig nok til at holde forsvarsspilleren ude af Finland-kampen.
– Han havde nogle problemer i sidste uge, men ikke store problemer. Han fik grønt lys til at tage af sted med landsholdet, og så er det op til Danmarks træner at vælge, om han skal på banen eller ej.
– Barcelona er bekendt med den risiko. Barcelona vil gerne have, at Christensen ikke spiller, så han er i den bedst mulige form til de næste kampe. Men han var ikke skadet, da han tog af sted, så hvad kan de gøre?
Misser 'El Clasico' i næste uge
Luis Fernando Rojo understreger dog, at Xavi utvivlsomt er frustreret over, at Andreas Christensen vender tilbage med en skade og med al sandsynlighed misser næste uges brag mod Real Madrid.
Her forventes Xavi også at skulle undvære profiler som Frenkie de Jong, Pedri og Ousmane Dembélé.
– De har syv spillere ude, og det her er en meget vigtig kamp. Christensen er en virkelig vigtig spiller. Han er vigtig, for når han spiller mod Real Madrid, så har enten Koundé eller Araújo spillet som back i stedet for i midterforsvaret, siger Luis Fernando Rojo.
– Så Xavi mangler en i midterforsvaret nu. Nu bliver han nok nødt til at bruge Marcos Alonso i stedet for Christensen.
Andreas Christensen har spillet fuld tid i Barcelonas seneste otte ligakampe, men skaden mod Finland ødelægger altså nu danskerens fine stime.
LIVE
LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
TIPSBLADETS DOM