Efter søndagens bitre 3-2-nederlag til Kasakhstan skulle Kasper Hjulmand pludselig også forholde sig til en artikel fra Mundo Deportivo.
Den store spanske sportsavis bragte fredag en artikel, hvor de skrev, at man i FC Barcelona er meget uforstående over Andreas Christensens deltagelse i Danmarks 3-1-sejr over Finland i torsdags.
Overfor Ekstra Bladet afviste Kasper Hjulmand efter nederlaget til Kasakhstan, at DBU skulle have hørt noget negativt fra FC Barcelona efter Andreas Christensens skade.
Og ifølge journalisten Luis Fernando Rojo, der arbejder for sportsavisen Marca og har udgangspunkt i Barcelona, er det rigtigt nok, at FC Barcelona ikke er vrede over Kasper Hjulmands beslutning om at bruge Andreas Christensen mod Finland.
– De ved godt, at de her skader kan ske. Barcelona har for eksempelvis talt med Uruguay om Araújo, som ikke tog afsted med landsholdet. Der har været nogle situationer med andre spillere, som har haft problemer, hvor klubben har sagt: 'Det er bedre, hvis du ikke tager af sted med landsholdet'. Men sådan forholder det sig ikke med Christensen i det her tilfælde, siger Luis Fernando Rojo til Tipsbladet.
Ifølge Marca-journalisten havde Andreas Christensen ikke en skade, der var alvorlig nok til at holde forsvarsspilleren ude af Finland-kampen.
– Han havde nogle problemer i sidste uge, men ikke store problemer. Han fik grønt lys til at tage af sted med landsholdet, og så er det op til Danmarks træner at vælge, om han skal på banen eller ej.
– Barcelona er bekendt med den risiko. Barcelona vil gerne have, at Christensen ikke spiller, så han er i den bedst mulige form til de næste kampe. Men han var ikke skadet, da han tog af sted, så hvad kan de gøre?
Misser 'El Clasico' i næste uge
Luis Fernando Rojo understreger dog, at Xavi utvivlsomt er frustreret over, at Andreas Christensen vender tilbage med en skade og med al sandsynlighed misser næste uges brag mod Real Madrid.
Her forventes Xavi også at skulle undvære profiler som Frenkie de Jong, Pedri og Ousmane Dembélé.
– De har syv spillere ude, og det her er en meget vigtig kamp. Christensen er en virkelig vigtig spiller. Han er vigtig, for når han spiller mod Real Madrid, så har enten Koundé eller Araújo spillet som back i stedet for i midterforsvaret, siger Luis Fernando Rojo.
– Så Xavi mangler en i midterforsvaret nu. Nu bliver han nok nødt til at bruge Marcos Alonso i stedet for Christensen.
Andreas Christensen har spillet fuld tid i Barcelonas seneste otte ligakampe, men skaden mod Finland ødelægger altså nu danskerens fine stime.
LIVE
TransferLIVE: Reagerer på vildt rygte
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TOPNYHED
I chok over Tottenham
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
TOPNYHED
Legender med dyster melding
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
Verdensstjernes søn landet i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
Optur før FC København-brag
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze