Tager Hjulmand i forsvar: Hvad kan Barcelona gøre?

FC Barcelona har ikke set sig sure på Kasper Hjulmand efter skaden til Andreas Christensen, lyder det nu fra Marca-journalist.



Efter søndagens bitre 3-2-nederlag til Kasakhstan skulle Kasper Hjulmand pludselig også forholde sig til en artikel fra Mundo Deportivo. 

Den store spanske sportsavis bragte fredag en artikel, hvor de skrev, at man i FC Barcelona er meget uforstående over Andreas Christensens deltagelse i Danmarks 3-1-sejr over Finland i torsdags. 

Overfor Ekstra Bladet afviste Kasper Hjulmand efter nederlaget til Kasakhstan, at DBU skulle have hørt noget negativt fra FC Barcelona efter Andreas Christensens skade.

Og ifølge journalisten Luis Fernando Rojo, der arbejder for sportsavisen Marca og har udgangspunkt i Barcelona, er det rigtigt nok, at FC Barcelona ikke er vrede over Kasper Hjulmands beslutning om at bruge Andreas Christensen mod Finland. 

– De ved godt, at de her skader kan ske. Barcelona har for eksempelvis talt med Uruguay om Araújo, som ikke tog afsted med landsholdet. Der har været nogle situationer med andre spillere, som har haft problemer, hvor klubben har sagt: 'Det er bedre, hvis du ikke tager af sted med landsholdet'. Men sådan forholder det sig ikke med Christensen i det her tilfælde, siger Luis Fernando Rojo til Tipsbladet. 

Ifølge Marca-journalisten havde Andreas Christensen ikke en skade, der var alvorlig nok til at holde forsvarsspilleren ude af Finland-kampen. 

– Han havde nogle problemer i sidste uge, men ikke store problemer. Han fik grønt lys til at tage af sted med landsholdet, og så er det op til Danmarks træner at vælge, om han skal på banen eller ej.

– Barcelona er bekendt med den risiko. Barcelona vil gerne have, at Christensen ikke spiller, så han er i den bedst mulige form til de næste kampe. Men han var ikke skadet, da han tog af sted, så hvad kan de gøre?

Misser 'El Clasico' i næste uge
Luis Fernando Rojo understreger dog, at Xavi utvivlsomt er frustreret over, at Andreas Christensen vender tilbage med en skade og med al sandsynlighed misser næste uges brag mod Real Madrid. 

Her forventes Xavi også at skulle undvære profiler som Frenkie de Jong, Pedri og Ousmane Dembélé. 

– De har syv spillere ude, og det her er en meget vigtig kamp. Christensen er en virkelig vigtig spiller. Han er vigtig, for når han spiller mod Real Madrid, så har enten Koundé eller Araújo spillet som back i stedet for i midterforsvaret, siger Luis Fernando Rojo.

– Så Xavi mangler en i midterforsvaret nu. Nu bliver han nok nødt til at bruge Marcos Alonso i stedet for Christensen.

Andreas Christensen har spillet fuld tid i Barcelonas seneste otte ligakampe, men skaden mod Finland ødelægger altså nu danskerens fine stime. 





FC København sælger Nathan Trott




Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Viborg FF – Sønderjyske

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Køber snart Brøndby-angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer