Tager Hjulmand i forsvar: Hvad kan Barcelona gøre?

FC Barcelona har ikke set sig sure på Kasper Hjulmand efter skaden til Andreas Christensen, lyder det nu fra Marca-journalist.



Efter søndagens bitre 3-2-nederlag til Kasakhstan skulle Kasper Hjulmand pludselig også forholde sig til en artikel fra Mundo Deportivo. 

Den store spanske sportsavis bragte fredag en artikel, hvor de skrev, at man i FC Barcelona er meget uforstående over Andreas Christensens deltagelse i Danmarks 3-1-sejr over Finland i torsdags. 

Overfor Ekstra Bladet afviste Kasper Hjulmand efter nederlaget til Kasakhstan, at DBU skulle have hørt noget negativt fra FC Barcelona efter Andreas Christensens skade.

Og ifølge journalisten Luis Fernando Rojo, der arbejder for sportsavisen Marca og har udgangspunkt i Barcelona, er det rigtigt nok, at FC Barcelona ikke er vrede over Kasper Hjulmands beslutning om at bruge Andreas Christensen mod Finland. 

– De ved godt, at de her skader kan ske. Barcelona har for eksempelvis talt med Uruguay om Araújo, som ikke tog afsted med landsholdet. Der har været nogle situationer med andre spillere, som har haft problemer, hvor klubben har sagt: 'Det er bedre, hvis du ikke tager af sted med landsholdet'. Men sådan forholder det sig ikke med Christensen i det her tilfælde, siger Luis Fernando Rojo til Tipsbladet. 

Ifølge Marca-journalisten havde Andreas Christensen ikke en skade, der var alvorlig nok til at holde forsvarsspilleren ude af Finland-kampen. 

– Han havde nogle problemer i sidste uge, men ikke store problemer. Han fik grønt lys til at tage af sted med landsholdet, og så er det op til Danmarks træner at vælge, om han skal på banen eller ej.

– Barcelona er bekendt med den risiko. Barcelona vil gerne have, at Christensen ikke spiller, så han er i den bedst mulige form til de næste kampe. Men han var ikke skadet, da han tog af sted, så hvad kan de gøre?

Misser 'El Clasico' i næste uge
Luis Fernando Rojo understreger dog, at Xavi utvivlsomt er frustreret over, at Andreas Christensen vender tilbage med en skade og med al sandsynlighed misser næste uges brag mod Real Madrid. 

Her forventes Xavi også at skulle undvære profiler som Frenkie de Jong, Pedri og Ousmane Dembélé. 

– De har syv spillere ude, og det her er en meget vigtig kamp. Christensen er en virkelig vigtig spiller. Han er vigtig, for når han spiller mod Real Madrid, så har enten Koundé eller Araújo spillet som back i stedet for i midterforsvaret, siger Luis Fernando Rojo.

– Så Xavi mangler en i midterforsvaret nu. Nu bliver han nok nødt til at bruge Marcos Alonso i stedet for Christensen.

Andreas Christensen har spillet fuld tid i Barcelonas seneste otte ligakampe, men skaden mod Finland ødelægger altså nu danskerens fine stime. 







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Fatter intet af Brøndby-bombe

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Bekræfter kæmpebud

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Næste sæson skal vi i Europa

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Han vender hjem til FC København

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter