Efter søndagens bitre 3-2-nederlag til Kasakhstan skulle Kasper Hjulmand pludselig også forholde sig til en artikel fra Mundo Deportivo.
Den store spanske sportsavis bragte fredag en artikel, hvor de skrev, at man i FC Barcelona er meget uforstående over Andreas Christensens deltagelse i Danmarks 3-1-sejr over Finland i torsdags.
Overfor Ekstra Bladet afviste Kasper Hjulmand efter nederlaget til Kasakhstan, at DBU skulle have hørt noget negativt fra FC Barcelona efter Andreas Christensens skade.
Og ifølge journalisten Luis Fernando Rojo, der arbejder for sportsavisen Marca og har udgangspunkt i Barcelona, er det rigtigt nok, at FC Barcelona ikke er vrede over Kasper Hjulmands beslutning om at bruge Andreas Christensen mod Finland.
– De ved godt, at de her skader kan ske. Barcelona har for eksempelvis talt med Uruguay om Araújo, som ikke tog afsted med landsholdet. Der har været nogle situationer med andre spillere, som har haft problemer, hvor klubben har sagt: 'Det er bedre, hvis du ikke tager af sted med landsholdet'. Men sådan forholder det sig ikke med Christensen i det her tilfælde, siger Luis Fernando Rojo til Tipsbladet.
Ifølge Marca-journalisten havde Andreas Christensen ikke en skade, der var alvorlig nok til at holde forsvarsspilleren ude af Finland-kampen.
– Han havde nogle problemer i sidste uge, men ikke store problemer. Han fik grønt lys til at tage af sted med landsholdet, og så er det op til Danmarks træner at vælge, om han skal på banen eller ej.
– Barcelona er bekendt med den risiko. Barcelona vil gerne have, at Christensen ikke spiller, så han er i den bedst mulige form til de næste kampe. Men han var ikke skadet, da han tog af sted, så hvad kan de gøre?
Misser 'El Clasico' i næste uge
Luis Fernando Rojo understreger dog, at Xavi utvivlsomt er frustreret over, at Andreas Christensen vender tilbage med en skade og med al sandsynlighed misser næste uges brag mod Real Madrid.
Her forventes Xavi også at skulle undvære profiler som Frenkie de Jong, Pedri og Ousmane Dembélé.
– De har syv spillere ude, og det her er en meget vigtig kamp. Christensen er en virkelig vigtig spiller. Han er vigtig, for når han spiller mod Real Madrid, så har enten Koundé eller Araújo spillet som back i stedet for i midterforsvaret, siger Luis Fernando Rojo.
– Så Xavi mangler en i midterforsvaret nu. Nu bliver han nok nødt til at bruge Marcos Alonso i stedet for Christensen.
Andreas Christensen har spillet fuld tid i Barcelonas seneste otte ligakampe, men skaden mod Finland ødelægger altså nu danskerens fine stime.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
‘Tæt på et rædselskabinet’
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
‘Schmedes er under pres’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!