FC Barcelona tager smal sejr i topopgør

En scoring af Ferran Torres i slutningen af første halvleg var nok til Barcelona-sejr over Atlético Madrid.



Barcelona er tilsyneladende ustoppelig i jagten på det spanske mesterskab.

Søndag eftermiddag genetablerede den catalanske storklub forspringet på 11 point ned til Real Madrid ved at besejre La Ligas nummer tre, Atlético Madrid, med 1-0 på Camp Nou.

Ferran Torres blev matchvinder med kampens eneste scoring i første halvlegs næstsidste minut.

Det var Raphinha, der sendte bolden på tværs til Torres på kanten af feltet. Den spanske landsholdsspiller tog et træk og udplacerede Jan Oblak i Atlético-målet med et fladt skud.

Målet faldt på et tørt sted for både Barcelona og Torres. Holdet havde ikke scoret i de to seneste kampe, og for offensivspilleren var det blot sæsonens fjerde fuldtræffer i den spanske liga.

Nogen sindsoprivende første halvleg var der ikke tale om, selv om gæsternes Antoine Griezmann tidligt ramte overliggeren. Som ventet havde Barcelona bolden klart mest, men Atlético forsvarede sig i vanlig stil godt.

Det skabte 44 chancefattige minutter, inden Torres altså fandt en sprække i gæsternes forsvarsfæstning.

Der kom mere gang i sagerne efter sidebyttet, hvor Atlético sneg sig længere frem på banen.

Der blev skabt pæne åbninger i begge ender, og den største tilfaldt Raphinha, der efter Robert Lewandowskis tværpasning ikke formåede at bugsere bolden over målstregen fra et par meters afstand.

Dermed sluttede det med et 1-0-resultat, der ikke kan komme som nogen overraskelse, når Barcelona er på banen.

En tredjedel af holdets ligakampe i denne sæson – ti styk – er endt med en 1-0-sejr til Barcelona.

Atlético Madrid indkasserede det første liganederlag siden 8. januar. Holdet kom til Camp Nou med ti sejre og tre uafgjorte i de seneste 13 kampe.

Selv om stimen blev brudt, ligger madrilenerne stadig trygt på tredjepladsen. Der er fem point op til Real Madrid og 12 ned til Real Sociedad, der er nærmeste forfølger.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Colombia – Portugal

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

FC København jagter Romane Amane

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

FCK-profil med hattrick i målfest

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til storklub?

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Markant ændring i Silkeborg

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM