Voldsomt træk: Barca vil halvere Braithwaites løn

Det er dog ikke kun danskeren, som muligvis kan se frem til en stor lønnedgang.



Barcelona er i fuld gang med at få styr på klubbens økonomi, hvor der blandt andet er et salg på vej af dele af deres merchandise-afdeling og en aftale for tv. Det skulle give dem 5,57 milliarder kroner.

Det er noget, som skal afklares ved deres generalforsamling 16. juni. Det er dog ikke nok for dem ifølge den catalanske sportsavis Mundo Deportivo.

De kan berette om, at der nu arbejdes på, at Barcelona arbejder på at reducere voldsomt i spillernes lønninger. I forvejen har klubben også svært ved at få det til at hænge sammen med reglerne for at registrere spillere til deres trup.

Planen skulle ifølge avisen være, at den danske landsholdsspiller Martin Braithwaite og resten af spillerne skal gå 50 procent ned i løn.

Allerede for en uge siden skulle der være nedsat en arbejdsgruppe med det formål at få lønningerne ned i truppen. Her er det alle spillere pånær dem, som lige har forlænget deres aftaler, som tæller Ansu Fati, Pedri og Araujo.

Det bliver desuden forklaret, at hvis nogle af spillerne ikke vil gå med til sådan en lønnedgang, så vil man arbejde på blandt andet at finde en anden klub til dem.

Grundet reglerne for lønloft i spansk fodbold vil økonomien i Barcelona lige nu ikke kunne tillade klubben at registrere spillere som Andreas Christensen, som ser ud til at være på vej til klubben.

Det er senest blevet påpeget, at netop ‘AC’ er blevet fanget i løgne og krig mellem Barcelona og ligaen. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse