AaB-reserve på U21-landsholdet foran fast mand: Jeg forstår dit spørgsmål

Søren Tengstedt er udtaget til U21-landsholdet, selv om Mikkel Kaufmann er foran ham i AaB. Landstræner Albert Capellas forstår, hvis man undrer sig, men han forklarer det med, at Tengstedt passer bedre som type til det, han har brug for.



Da Albert Capellas udtog sit U21-landshold mandag formiddag, var de fleste af navnene forventede. De var også med sidste gange, og da vandt Danmark begge sine opgør, så hvorfor skulle Capellas skifte ud?

Der var dog en enkelt kanin i den spanske hat. AaB’s Søren Tengstedt er udtaget, selv om han bare har spillet 35 Superliga-minutter i denne sæson. Det er i øvrigt også de eneste i karrieren hidtil.

Capellas har udtaget ham af to grunde: Han er angriber, og han er (måske) fremtidens mand på U21-landsholdet.

– Vi valgte ham, fordi vi skulle bruge en angriber mere, fordi Victor Jensen ikke blev klar, selv om vi ventede til sidste øjeblik. Vi ved, at han ikke har spillet for AaB. Det er derfor, han er en overraskelse. Men vi kender hans tekniske færdigheder. Han har nogle særlige kvaliteter med bolden, og han kan spille på forskellige positioner i front. Det er derfor, vi mente, at han passer til vores måde at spille på. Når vi vælger spillere, ser vi også efter, hvem der passer til den måde, vi gerne vil spille på, siger U21-landstræneren til tipsbladet.dk.

– Vi har også valgt ham, fordi vi vil se nærmere på ham. Se hans egenskaber i træning med os. For at se, om han er en spiller, som vi kan bruge i fremtiden. Det er det samme, som vi for eksempel gjorde med Japhet Sery Larsen i oktober. Vi havde mulighed for at se nærmere på en ung spiller og lære ham at kende. Nu kender vi Japhet, men “Lungi” er tilbage, og der er derfor, der ikke er plads til Japhet. Det er det samme med Tengtstedt.

En væsentlig årsag til, at Tengstedt sjældent spiller for AaB, er Mikkel Kaufmann. Angriberen har fået et gennembrud i efteråret med fem mål i 13 Superliga-kampe, og han er endda et halvt år yngre end 19-årige Tengtstedt.

Når nu de i AaB vurderer, at Kaufmann er foran sin holdkammerat, hvorfor har Capellas så udtaget Tengtstedt?

– Kaufmann er også en spiller, som vi følger, for han spiller mange kampe. Det var ikke kun Kaufmann, der var en mulighed, men for os er han en anden slags spiller, og vi ledte efter en bestemt form for spiller i det her tilfælde. På 9’er-positionen har vi Jacob Bruun og Jens Odgaard, og vi mente, at øjeblikket ikke var det rette for Kaufmann endnu. Men vi scouter ham selvfølgelig, siger han.

– Jeg kan desværre kun vælge 22 spillere, og vi skal træffe nogle valg. Det er det valg, vi har truffet. Jeg forstår dit spørgsmål, men vi var på udkig efter en anden type spiller, som også kan spille som kant.

Om det så rækker til spilletid, må de kommende 15 dage vise. Danmark møder Ukraine den 15. november og Malta fire dage senere. Begge er en del af EM-kvalifikationen.





– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt


Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Rooney med kæmpe Thomas Gravesen-hyldest

Brøndby-darling chokerer

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

‘Mærkeligt’: Nørgaard er den største overraskelse

Bekræfter: Jess Thorup på rov i FC København

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Manchester United bekræfter overfor Tipsbladet

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Legende revser Højlund-beslutning

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Jubler over stjerne: ‘Are you danish? Kom nu!’

Hylder Christian Eriksen

Peger på særligt problem fra dag ét

‘Hvad fanden er det!?’

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

– Det ærgrer jeg mig helt sindssygt over

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

Medie: Kæmpeklub i Parken

FCK-stjernes video går viralt

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

‘Jeg tror, FCK har brændt nallerne for ofte’

Shopamok: ‘Vi har gode snakke med FC København’

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

– Raketterne fløj om ørerne på os

Klasseforskel – Danmark tromler over Tjekkiet

West Ham-boss med god Hermansen-melding

Værdien styrtdykker

Chokerede spillerne kort før kampstart

Langgaber i Lissabon

Hylder tidligere Superliga-stjerne

To danske hold klar til Europas næstøverste niveau

Aalborg banker bundprop i Champions League

Viktor Axelsen vinder på hjemmebane

Ophæver kontrakten – Jess Thorup på rov

Medie rangerer Norge over Danmark

Fyret efter fiasko

Stjernes VM i fare? Ramt af bizart problem

Solbakken slagter komet: ‘Virkelig dårlig’