Peru missede chancen for at blive en del af Danmarks gruppe ved VM i Qatar, da de tidligere på året tabte den afgørende playoffkamp til Australien.
Det kostede også Ricardo Gareca jobbet som Perus landstræner. Siden er Juan Reynoso blevet anset, og han kigger uden for Perus græner, når han skal samle sit landshold, der skal kæmpe om at komme med til VM-slutrunden i 2026.
– Vi er interesseret i at invitere spillere med peruviansk afstamning. Det er en niche, som vi må udforske. Hvis de er unge, er det bedre. Så kan vi tilføje dem, og så kan de have en fremtid på Perus landshold, siger Juan Reynoso ved sin præsentation for ganske nyligt ifølge Perú21.
Det er en interessant melding for Silkeborg IF’s højre back Oliver Sonne, der har peruvianske rødder. Han har selv budt muligheden velkommen, og nu kommer den da øjensynligt tættere på, da holdets nye landstræner også åbner for at kigge i blandt andre danskerens retning.
– Jeg har ikke hørt fra nogen, der træffer store beslutninger, men det vil selvfølgelig være spændende, hvis de [Peru, red.] kontakter mig. Jeg håber, at det sker. Det ville være helt vildt at spille ved et verdensmesterskab, sagde Oliver Sonne for ganske nyligt til Silkeborg IF’s podcast “BAG LINJERNE”.
I Silkeborg IF kan den unge højre back se frem til masser af spilletid, da man har solgt Rasmus Carstensen, hvor han kan imponere Juan Reynoso. Med alderen foran sig, så skal han fremadrettet forsøge at vippe Luis Advíncula og Aldo Corzo, der begge er over 30 år, af pinden på positionen.
Bliver Oliver Sonne indkaldt af Juan Reynoso til Perus landshold, så vil han træde i samme fodspor som Santiago Ormeño og Gianluca Lapadula, der har henholdsvis mexicanske og italienske rødder, men nu stiller op for Peru.
Oliver Sonne, 21 år, kan se frem til spilletid på mandag, når Silkeborg IF møder AaB. Her må det forventes, at han starter inde, da man er meget tæt på at sælge Rasmus Carstensen til KRC Genk.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe
Iran kommer med krav før VM
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
OPTAKT
