HELSINGØR (Tipsbladet): Brian Riemer trak i sidste uge en kanin op af hatten, da Lucas Høgsberg blev udtaget til A-landsholdet, men FC Nordsjælland-kometen bliver ikke nødvendigvis banens yngste, hvis han kommer i aktion mod Portugal.
Hos gæsterne har landstræner Roberto Martinez nemlig valgt at udtage den blot 17-årige Geovany Quenda, som Chelsea ifølge BBC har købt af Sporting CP for 350 millioner kroner, med henblik på et skifte til sommer eller næste sommer.
Det er de færreste danskere, der har et indgående kendskab til Geovany Quenda, men det har Morten Hjulmand selvsagt, da han er holdkammerater med kantspilleren i Sporting.
– Han har været udtaget før, men det er jo en 17-årig spiller, som er den spiller, der har spillet flest kampe for mit hold i den her sæson, og det har han gjort med rigtig, rigtig høj kvalitet. Han har været meget kontinuerlig i sit spil, hvilket er lidt uvant for en 17-årig dreng, som han jo er.
– Det er et enormt talent, han har, så jeg håber så meget, at han kommer til at spille, så jeg kan møde ham inde på banen, og så I danskere også kan opleve ham, lyder det fra Morten Hjulmand, da Sportings danske kaptajn mandag møder pressen på Marienlyst Strandhotel i Helsingør.
Quenda er en spiller, der kan gøre livet surt for de fleste forsvarsspillere, vurderer Hjulmand.
– Jeg synes, at han er god til mange ting, men hans drev med bolden, når han kommer i én-mod-én-situationer, det er i utroligt høj fart, og hans retningsskift er svært at forholde sig til som forsvarsspiller, fordi det sker i så højt et tempo, og du ved ikke helt, hvilken vej han går, fordi han også kan gå højre om, selvom han er venstrebenet.
– Jeg tror, at det for en forsvarsspiller er besværligt at stå overfor ham, fordi han har den her hurtige pakke, som er svær at lukke ned, siger Morten Hjulmand.
‘Det har jeg det ad helvedes til med’
Den danske landsholdsprofil har ikke et indgående kendskab til Portugals landshold, selvom han i Sporting er holdkammerat med flere portugisiske landsholdsspillere.
– Vi har jo snakket, og jeg har jo prøvet at få lidt info fra mine holdkammerater, men det har været svært. Jeg er ikke kommet frem til så meget om, hvem der skal starte inde, hvilket system de skal spille og hvad for nogle mønstre, de laver.
– Det er klart, at det kan de jo ikke fortælle til mig, men vi har da haft en snak om, hvem de tror kommer til at starte inde, siger Morten Hjulmand og understreger herefter med et stort smil:
– Jeg har selvfølgelig ikke sagt et ord om Danmarks taktik!
På søndag venter der Morten Hjulmand en speciel oplevelse, når han skal spille som udehold på sin normale hjemmebane, Estádio José Alvalade. Danskeren er ikke begejstret for udsigten til at skulle gå ind i det ‘forkerte’ omklædningsrum inden returkampen mod Portugal.
– Det har jeg det ad helvedes til med, lyder det med et glimt i øjet fra Morten Hjulmand.
– Det er ikke særligt rart. Det er selvfølgelig ikke mit eget, men nu er jeg jo gæst i mit eget hjem, kan man sige, så det bliver lidt ambivalent.
I første omgang skal det første opgør i Parken dog spilles, og den kamp skal spilles på torsdag klokken 20.45.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Tullberg tror på overraskelsen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
Store spillersalg sikrer AaB overskud
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
I forhandlinger med Nartey