HELSINGØR (Tipsbladet): Brian Riemer trak i sidste uge en kanin op af hatten, da Lucas Høgsberg blev udtaget til A-landsholdet, men FC Nordsjælland-kometen bliver ikke nødvendigvis banens yngste, hvis han kommer i aktion mod Portugal.
Hos gæsterne har landstræner Roberto Martinez nemlig valgt at udtage den blot 17-årige Geovany Quenda, som Chelsea ifølge BBC har købt af Sporting CP for 350 millioner kroner, med henblik på et skifte til sommer eller næste sommer.
Det er de færreste danskere, der har et indgående kendskab til Geovany Quenda, men det har Morten Hjulmand selvsagt, da han er holdkammerater med kantspilleren i Sporting.
– Han har været udtaget før, men det er jo en 17-årig spiller, som er den spiller, der har spillet flest kampe for mit hold i den her sæson, og det har han gjort med rigtig, rigtig høj kvalitet. Han har været meget kontinuerlig i sit spil, hvilket er lidt uvant for en 17-årig dreng, som han jo er.
– Det er et enormt talent, han har, så jeg håber så meget, at han kommer til at spille, så jeg kan møde ham inde på banen, og så I danskere også kan opleve ham, lyder det fra Morten Hjulmand, da Sportings danske kaptajn mandag møder pressen på Marienlyst Strandhotel i Helsingør.
Quenda er en spiller, der kan gøre livet surt for de fleste forsvarsspillere, vurderer Hjulmand.
– Jeg synes, at han er god til mange ting, men hans drev med bolden, når han kommer i én-mod-én-situationer, det er i utroligt høj fart, og hans retningsskift er svært at forholde sig til som forsvarsspiller, fordi det sker i så højt et tempo, og du ved ikke helt, hvilken vej han går, fordi han også kan gå højre om, selvom han er venstrebenet.
– Jeg tror, at det for en forsvarsspiller er besværligt at stå overfor ham, fordi han har den her hurtige pakke, som er svær at lukke ned, siger Morten Hjulmand.
‘Det har jeg det ad helvedes til med’
Den danske landsholdsprofil har ikke et indgående kendskab til Portugals landshold, selvom han i Sporting er holdkammerat med flere portugisiske landsholdsspillere.
– Vi har jo snakket, og jeg har jo prøvet at få lidt info fra mine holdkammerater, men det har været svært. Jeg er ikke kommet frem til så meget om, hvem der skal starte inde, hvilket system de skal spille og hvad for nogle mønstre, de laver.
– Det er klart, at det kan de jo ikke fortælle til mig, men vi har da haft en snak om, hvem de tror kommer til at starte inde, siger Morten Hjulmand og understreger herefter med et stort smil:
– Jeg har selvfølgelig ikke sagt et ord om Danmarks taktik!
På søndag venter der Morten Hjulmand en speciel oplevelse, når han skal spille som udehold på sin normale hjemmebane, Estádio José Alvalade. Danskeren er ikke begejstret for udsigten til at skulle gå ind i det ‘forkerte’ omklædningsrum inden returkampen mod Portugal.
– Det har jeg det ad helvedes til med, lyder det med et glimt i øjet fra Morten Hjulmand.
– Det er ikke særligt rart. Det er selvfølgelig ikke mit eget, men nu er jeg jo gæst i mit eget hjem, kan man sige, så det bliver lidt ambivalent.
I første omgang skal det første opgør i Parken dog spilles, og den kamp skal spilles på torsdag klokken 20.45.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Her spiller Lasse Schöne i dag
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OB siger farvel til seks spillere
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TIPSBLADET SPECIAL