Advarer Danmark mod megatalent: Utroligt!

Morten Hjulmand håber på at stå overfor sin 17-årige holdkammerat Geovany Quenda, når Danmark møder Portugal, men advarer samtidig om kantspillerens utrolige fart.



HELSINGØR (Tipsbladet): Brian Riemer trak i sidste uge en kanin op af hatten, da Lucas Høgsberg blev udtaget til A-landsholdet, men FC Nordsjælland-kometen bliver ikke nødvendigvis banens yngste, hvis han kommer i aktion mod Portugal.

Hos gæsterne har landstræner Roberto Martinez nemlig valgt at udtage den blot 17-årige Geovany Quenda, som Chelsea ifølge BBC har købt af Sporting CP for 350 millioner kroner, med henblik på et skifte til sommer eller næste sommer.

Det er de færreste danskere, der har et indgående kendskab til Geovany Quenda, men det har Morten Hjulmand selvsagt, da han er holdkammerater med kantspilleren i Sporting.

– Han har været udtaget før, men det er jo en 17-årig spiller, som er den spiller, der har spillet flest kampe for mit hold i den her sæson, og det har han gjort med rigtig, rigtig høj kvalitet. Han har været meget kontinuerlig i sit spil, hvilket er lidt uvant for en 17-årig dreng, som han jo er.

– Det er et enormt talent, han har, så jeg håber så meget, at han kommer til at spille, så jeg kan møde ham inde på banen, og så I danskere også kan opleve ham, lyder det fra Morten Hjulmand, da Sportings danske kaptajn mandag møder pressen på Marienlyst Strandhotel i Helsingør.

Quenda er en spiller, der kan gøre livet surt for de fleste forsvarsspillere, vurderer Hjulmand.

– Jeg synes, at han er god til mange ting, men hans drev med bolden, når han kommer i én-mod-én-situationer, det er i utroligt høj fart, og hans retningsskift er svært at forholde sig til som forsvarsspiller, fordi det sker i så højt et tempo, og du ved ikke helt, hvilken vej han går, fordi han også kan gå højre om, selvom han er venstrebenet.

– Jeg tror, at det for en forsvarsspiller er besværligt at stå overfor ham, fordi han har den her hurtige pakke, som er svær at lukke ned, siger Morten Hjulmand.

‘Det har jeg det ad helvedes til med’
Den danske landsholdsprofil har ikke et indgående kendskab til Portugals landshold, selvom han i Sporting er holdkammerat med flere portugisiske landsholdsspillere.

– Vi har jo snakket, og jeg har jo prøvet at få lidt info fra mine holdkammerater, men det har været svært. Jeg er ikke kommet frem til så meget om, hvem der skal starte inde, hvilket system de skal spille og hvad for nogle mønstre, de laver.

– Det er klart, at det kan de jo ikke fortælle til mig, men vi har da haft en snak om, hvem de tror kommer til at starte inde, siger Morten Hjulmand og understreger herefter med et stort smil:

– Jeg har selvfølgelig ikke sagt et ord om Danmarks taktik! 

På søndag venter der Morten Hjulmand en speciel oplevelse, når han skal spille som udehold på sin normale hjemmebane, Estádio José Alvalade. Danskeren er ikke begejstret for udsigten til at skulle gå ind i det ‘forkerte’ omklædningsrum inden returkampen mod Portugal.

– Det har jeg det ad helvedes til med, lyder det med et glimt i øjet fra Morten Hjulmand.

– Det er ikke særligt rart. Det er selvfølgelig ikke mit eget, men nu er jeg jo gæst i mit eget hjem, kan man sige, så det bliver lidt ambivalent. 

I første omgang skal det første opgør i Parken dog spilles, og den kamp skal spilles på torsdag klokken 20.45.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Ivan Toney klar på choktransfer

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

– Han vinder Ballon d’Or!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vild med Brøndby-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby IF – Sønderjyske

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet