Afslører: Forsøgte at hente Eriksen i United

I sin tid som Anderlecht-træner forsøgte Brian Riemer at hente Christian Eriksen til klubben, kunne landstræneren onsdag løfte sløret for i et interview med Viaplay.



De har sagt farvel til en del danskere i de seneste måneder, men det er ikke så forfærdeligt længe siden, at der var en større danskerkoloni i Anderlecht.

Under sommerens transfervindue var både Brian Riemer og Jesper Fredberg at finde i den belgiske topklub, som henholdsvis cheftræner og sportsdirektør, og dengang var der vedholdende rygter om, at Anderlecht forsøgte at hente Christian Eriksen i Manchester United.

Og det er også rigtigt nok, at belgierne dengang gjorde et forsøg på at få fingrene i den danske landsholdsstjerne. Det kunne Brian Riemer fortælle, da landstræneren onsdag var gæst i Viaplays studie og blev spurgt om sit forhold til Manchester United-stjernen, som han først lærte at kende, da de begge var i Brentford i foråret 2021.

– Jeg kendte ikke Christian, da han kom til Brentford, udover at jeg selvfølgelig havde set ham i fjernsynet ligesom alle andre, men jeg havde et super godt halvt år med ham i Brentford, hvor jeg mødte ham og fandt ud af, hvor fantastisk en person han er. En mand, som på trods af sin glorværdige – vil jeg godt tillade mig at sige – karriere, og alle de meritter, han har opnået, er fuldstændigt nede på jorden og aldrig står i vejen for at hjælpe en ung knægt omkring ham eller tage vandflaskerne, hvis det er det, der skal til.

– Han træner og træner og træner, og er et eksempel for de unge på rigtigt mange områder. Så det var en kæmpe fornøjelse. Og så har jeg jo holdt kontakten med Christian siden da, i kraft af, at jeg er blevet landstræner. Jeg prøvede faktisk også at se, om jeg kunne hente ham til Anderlecht på et tidspunkt, men det lykkedes desværre ikke, lød det her fra Brian Riemer.

I den seneste tid har spilletiden i Manchester United været lidt begrænset for Christian Eriksen, hvilket Brian Riemer naturligt nok gerne havde set være anderledes.

– Han er jo i en svær situation nu, det er der jo ikke nogen hemmelighed i. Jeg ved, at han selvfølgelig gerne ville spille rigtigt meget mere, end han gør, men han er endt i en lidt svær situation, også i forhold til hans kontrakt og så videre, lød det fra Riemer.

Landstræneren vil dog ikke lægge skjul på, at Christian Eriksen stadig er en særdeles vigtig spiller for Danmark.

– Det er her, hvor jeg synes, det er vigtigt, at vi alle sammen lige stopper op og husker, at vi taler om Christian Eriksen. Vi taler om en spiller, som jeg vil sige – igennem de seneste 15 år, siden han debuterede på landsholdet som 18-årig – har bidraget med nogle ting, vi ikke har set i dansk fodbold siden formentlig Laudrup-brødrene, hvis jeg skal være helt ærlig. Han har jo nogle individuelle kompetencer, som er unikke.

– Så er det klart, at det er en udfordring, når man ikke spiller så meget. Så jeg er jo nødt til at vurdere hvordan vi kan bruge Christian i den situation, som vi er i nu. Men jeg synes stadig, at vi skal huske på, at det her er en spiller, der har nogle individuelle færdigheder, som der ikke er mange andre, der har, lød det fra Brian Riemer.

Brian Riemer pegede herefter på, at mængden af spilletid selvsagt altid indgår i overvejelserne i forbindelse med udtagelse af landsholdstruppen, men at det samtidig også handler om at have de nødvendige spillertyper med i truppen, hvorfor diskussionen om spilletid ikke må blive for sort/hvid.

I gårsdagens 3-2-sejr over Ipswich fik Christian Eriksen de sidste minutter på banen.





LIVE

LIVE: Sender otte mand hjem fra landsholdslejren

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Ser I med, Brøndby?

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Det skal blive bedre, Isaksen!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

‘Vil du være multimillionær?’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Sendt hjem fra FC København-træning

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

– Det er et møghold!

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Her begynder næste sæson i Superligaen

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

‘FC København var en mulighed’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet