Afslører: Forsøgte at hente Eriksen i United

I sin tid som Anderlecht-træner forsøgte Brian Riemer at hente Christian Eriksen til klubben, kunne landstræneren onsdag løfte sløret for i et interview med Viaplay.



De har sagt farvel til en del danskere i de seneste måneder, men det er ikke så forfærdeligt længe siden, at der var en større danskerkoloni i Anderlecht.

Under sommerens transfervindue var både Brian Riemer og Jesper Fredberg at finde i den belgiske topklub, som henholdsvis cheftræner og sportsdirektør, og dengang var der vedholdende rygter om, at Anderlecht forsøgte at hente Christian Eriksen i Manchester United.

Og det er også rigtigt nok, at belgierne dengang gjorde et forsøg på at få fingrene i den danske landsholdsstjerne. Det kunne Brian Riemer fortælle, da landstræneren onsdag var gæst i Viaplays studie og blev spurgt om sit forhold til Manchester United-stjernen, som han først lærte at kende, da de begge var i Brentford i foråret 2021.

– Jeg kendte ikke Christian, da han kom til Brentford, udover at jeg selvfølgelig havde set ham i fjernsynet ligesom alle andre, men jeg havde et super godt halvt år med ham i Brentford, hvor jeg mødte ham og fandt ud af, hvor fantastisk en person han er. En mand, som på trods af sin glorværdige – vil jeg godt tillade mig at sige – karriere, og alle de meritter, han har opnået, er fuldstændigt nede på jorden og aldrig står i vejen for at hjælpe en ung knægt omkring ham eller tage vandflaskerne, hvis det er det, der skal til.

– Han træner og træner og træner, og er et eksempel for de unge på rigtigt mange områder. Så det var en kæmpe fornøjelse. Og så har jeg jo holdt kontakten med Christian siden da, i kraft af, at jeg er blevet landstræner. Jeg prøvede faktisk også at se, om jeg kunne hente ham til Anderlecht på et tidspunkt, men det lykkedes desværre ikke, lød det her fra Brian Riemer.

I den seneste tid har spilletiden i Manchester United været lidt begrænset for Christian Eriksen, hvilket Brian Riemer naturligt nok gerne havde set være anderledes.

– Han er jo i en svær situation nu, det er der jo ikke nogen hemmelighed i. Jeg ved, at han selvfølgelig gerne ville spille rigtigt meget mere, end han gør, men han er endt i en lidt svær situation, også i forhold til hans kontrakt og så videre, lød det fra Riemer.

Landstræneren vil dog ikke lægge skjul på, at Christian Eriksen stadig er en særdeles vigtig spiller for Danmark.

– Det er her, hvor jeg synes, det er vigtigt, at vi alle sammen lige stopper op og husker, at vi taler om Christian Eriksen. Vi taler om en spiller, som jeg vil sige – igennem de seneste 15 år, siden han debuterede på landsholdet som 18-årig – har bidraget med nogle ting, vi ikke har set i dansk fodbold siden formentlig Laudrup-brødrene, hvis jeg skal være helt ærlig. Han har jo nogle individuelle kompetencer, som er unikke.

– Så er det klart, at det er en udfordring, når man ikke spiller så meget. Så jeg er jo nødt til at vurdere hvordan vi kan bruge Christian i den situation, som vi er i nu. Men jeg synes stadig, at vi skal huske på, at det her er en spiller, der har nogle individuelle færdigheder, som der ikke er mange andre, der har, lød det fra Brian Riemer.

Brian Riemer pegede herefter på, at mængden af spilletid selvsagt altid indgår i overvejelserne i forbindelse med udtagelse af landsholdstruppen, men at det samtidig også handler om at have de nødvendige spillertyper med i truppen, hvorfor diskussionen om spilletid ikke må blive for sort/hvid.

I gårsdagens 3-2-sejr over Ipswich fik Christian Eriksen de sidste minutter på banen.







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Har budt en milliard

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bayern München på plads til Superliga-brag

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek