Afslører: Forsøgte at hente Eriksen i United

I sin tid som Anderlecht-træner forsøgte Brian Riemer at hente Christian Eriksen til klubben, kunne landstræneren onsdag løfte sløret for i et interview med Viaplay.



De har sagt farvel til en del danskere i de seneste måneder, men det er ikke så forfærdeligt længe siden, at der var en større danskerkoloni i Anderlecht.

Under sommerens transfervindue var både Brian Riemer og Jesper Fredberg at finde i den belgiske topklub, som henholdsvis cheftræner og sportsdirektør, og dengang var der vedholdende rygter om, at Anderlecht forsøgte at hente Christian Eriksen i Manchester United.

Og det er også rigtigt nok, at belgierne dengang gjorde et forsøg på at få fingrene i den danske landsholdsstjerne. Det kunne Brian Riemer fortælle, da landstræneren onsdag var gæst i Viaplays studie og blev spurgt om sit forhold til Manchester United-stjernen, som han først lærte at kende, da de begge var i Brentford i foråret 2021.

– Jeg kendte ikke Christian, da han kom til Brentford, udover at jeg selvfølgelig havde set ham i fjernsynet ligesom alle andre, men jeg havde et super godt halvt år med ham i Brentford, hvor jeg mødte ham og fandt ud af, hvor fantastisk en person han er. En mand, som på trods af sin glorværdige – vil jeg godt tillade mig at sige – karriere, og alle de meritter, han har opnået, er fuldstændigt nede på jorden og aldrig står i vejen for at hjælpe en ung knægt omkring ham eller tage vandflaskerne, hvis det er det, der skal til.

– Han træner og træner og træner, og er et eksempel for de unge på rigtigt mange områder. Så det var en kæmpe fornøjelse. Og så har jeg jo holdt kontakten med Christian siden da, i kraft af, at jeg er blevet landstræner. Jeg prøvede faktisk også at se, om jeg kunne hente ham til Anderlecht på et tidspunkt, men det lykkedes desværre ikke, lød det her fra Brian Riemer.

I den seneste tid har spilletiden i Manchester United været lidt begrænset for Christian Eriksen, hvilket Brian Riemer naturligt nok gerne havde set være anderledes.

– Han er jo i en svær situation nu, det er der jo ikke nogen hemmelighed i. Jeg ved, at han selvfølgelig gerne ville spille rigtigt meget mere, end han gør, men han er endt i en lidt svær situation, også i forhold til hans kontrakt og så videre, lød det fra Riemer.

Landstræneren vil dog ikke lægge skjul på, at Christian Eriksen stadig er en særdeles vigtig spiller for Danmark.

– Det er her, hvor jeg synes, det er vigtigt, at vi alle sammen lige stopper op og husker, at vi taler om Christian Eriksen. Vi taler om en spiller, som jeg vil sige – igennem de seneste 15 år, siden han debuterede på landsholdet som 18-årig – har bidraget med nogle ting, vi ikke har set i dansk fodbold siden formentlig Laudrup-brødrene, hvis jeg skal være helt ærlig. Han har jo nogle individuelle kompetencer, som er unikke.

– Så er det klart, at det er en udfordring, når man ikke spiller så meget. Så jeg er jo nødt til at vurdere hvordan vi kan bruge Christian i den situation, som vi er i nu. Men jeg synes stadig, at vi skal huske på, at det her er en spiller, der har nogle individuelle færdigheder, som der ikke er mange andre, der har, lød det fra Brian Riemer.

Brian Riemer pegede herefter på, at mængden af spilletid selvsagt altid indgår i overvejelserne i forbindelse med udtagelse af landsholdstruppen, men at det samtidig også handler om at have de nødvendige spillertyper med i truppen, hvorfor diskussionen om spilletid ikke må blive for sort/hvid.

I gårsdagens 3-2-sejr over Ipswich fik Christian Eriksen de sidste minutter på banen.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller til lægetjek

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Ruben Amorim gjorde det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Rekordtransfer?

Hemmelig samtale med storklub

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Mere aktivitet på vej i FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Chokskifte?

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Stor profil skifter til FC København

– Det er meget svært for Nørgaard

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Brøndby-transfer glippet

Kontramelding om transfer

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Dyr dansk bomber til Everton?

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Store ord om Roony Bardghji

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis