Afviser skyhøje lønrygter om dansk landstræner

Den dansk-spanske træner har kontraktudløb til sommer, men der arbejdes angiveligt på en forlængelse.



Panamas fodboldlandshold er anført af den dansk-spanske manager, Thomas Christiansen, som førte sit mandskab gennem en flot kvalifikationskampagne forud for VM i Qatar.

Det til trods lykkedes det ikke Panama at kvalificere sig til VM. Men Panamas Fodboldforbund skulle stadig være tilfredse med Thomas Christiansens arbejde, hvorfor de ønsker at forlænge aftalen med ham.

Den tidligere FC Barcelona-spiller har kontraktudløb til sommer, men der skulle angiveligt være et kontrakttilbud undervejs, skriver futbolcentroamerica.com. Selv har Thomas Christiansen været ude og sætte krav, hvis han skal fortsætte som Panamas landstræner.

Han ønsker sig et performance center, bedre fodboldbaner og mere støtte til fodboldspillerne i landet. Derudover har FEPAFUT tidligere fortalt, at Thomas Christiansen forlanger 7,3 millioner kroner om året i en eventuel ny kontrakt.

I sportsprogrammet A La Candela skyder generalsekretær i Panamas Fodboldforbund, Miguel Zúñiga, de forskellige rygter til jorden, skriver futbolcentroamerica.com.

Han bekræfter dog, at de arbejder på at forlænge aftalen med Thomas Christiansen. Dermed kunne noget tyde på, at holdets næste store mål om at deltage ved VM i 2026 bliver med danskeren ved roret.

Thomas Christiansen, 49 år, har tidligere trænet blandt andre Leeds United og det belgiske førerhold Royal Union SG. Tidligere har den mexicanske klub Chivas Guadalajara på rygtebasis været meldt interesseret i Thomas Christiansen.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

– Neestrup kan blive næste landstræner

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vender hjem til FC København

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Historisk finale! Han er verdens bedste

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De vil gerne have Jens Jønsson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Patrick Mortensen færdig i AGF

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub