Afviser skyhøje lønrygter om dansk landstræner

Den dansk-spanske træner har kontraktudløb til sommer, men der arbejdes angiveligt på en forlængelse.



Panamas fodboldlandshold er anført af den dansk-spanske manager, Thomas Christiansen, som førte sit mandskab gennem en flot kvalifikationskampagne forud for VM i Qatar.

Det til trods lykkedes det ikke Panama at kvalificere sig til VM. Men Panamas Fodboldforbund skulle stadig være tilfredse med Thomas Christiansens arbejde, hvorfor de ønsker at forlænge aftalen med ham.

Den tidligere FC Barcelona-spiller har kontraktudløb til sommer, men der skulle angiveligt være et kontrakttilbud undervejs, skriver futbolcentroamerica.com. Selv har Thomas Christiansen været ude og sætte krav, hvis han skal fortsætte som Panamas landstræner.

Han ønsker sig et performance center, bedre fodboldbaner og mere støtte til fodboldspillerne i landet. Derudover har FEPAFUT tidligere fortalt, at Thomas Christiansen forlanger 7,3 millioner kroner om året i en eventuel ny kontrakt.

I sportsprogrammet A La Candela skyder generalsekretær i Panamas Fodboldforbund, Miguel Zúñiga, de forskellige rygter til jorden, skriver futbolcentroamerica.com.

Han bekræfter dog, at de arbejder på at forlænge aftalen med Thomas Christiansen. Dermed kunne noget tyde på, at holdets næste store mål om at deltage ved VM i 2026 bliver med danskeren ved roret.

Thomas Christiansen, 49 år, har tidligere trænet blandt andre Leeds United og det belgiske førerhold Royal Union SG. Tidligere har den mexicanske klub Chivas Guadalajara på rygtebasis været meldt interesseret i Thomas Christiansen.







LIVE

LIVE: Forlænger med Barcelona

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Randers FC – OB

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

De bliver monstersalg til sommer

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel