Panamas fodboldlandshold er anført af den dansk-spanske manager, Thomas Christiansen, som førte sit mandskab gennem en flot kvalifikationskampagne forud for VM i Qatar.
Det til trods lykkedes det ikke Panama at kvalificere sig til VM. Men Panamas Fodboldforbund skulle stadig være tilfredse med Thomas Christiansens arbejde, hvorfor de ønsker at forlænge aftalen med ham.
Den tidligere FC Barcelona-spiller har kontraktudløb til sommer, men der skulle angiveligt være et kontrakttilbud undervejs, skriver futbolcentroamerica.com. Selv har Thomas Christiansen været ude og sætte krav, hvis han skal fortsætte som Panamas landstræner.
Han ønsker sig et performance center, bedre fodboldbaner og mere støtte til fodboldspillerne i landet. Derudover har FEPAFUT tidligere fortalt, at Thomas Christiansen forlanger 7,3 millioner kroner om året i en eventuel ny kontrakt.
I sportsprogrammet A La Candela skyder generalsekretær i Panamas Fodboldforbund, Miguel Zúñiga, de forskellige rygter til jorden, skriver futbolcentroamerica.com.
Han bekræfter dog, at de arbejder på at forlænge aftalen med Thomas Christiansen. Dermed kunne noget tyde på, at holdets næste store mål om at deltage ved VM i 2026 bliver med danskeren ved roret.
Thomas Christiansen, 49 år, har tidligere trænet blandt andre Leeds United og det belgiske førerhold Royal Union SG. Tidligere har den mexicanske klub Chivas Guadalajara på rygtebasis været meldt interesseret i Thomas Christiansen.
LIVE
LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Forhandler med storklub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
FANKLUBBEN
Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
Brøndby fyrer Steve Cooper
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
