Panamas fodboldlandshold er anført af den dansk-spanske manager, Thomas Christiansen, som førte sit mandskab gennem en flot kvalifikationskampagne forud for VM i Qatar.
Det til trods lykkedes det ikke Panama at kvalificere sig til VM. Men Panamas Fodboldforbund skulle stadig være tilfredse med Thomas Christiansens arbejde, hvorfor de ønsker at forlænge aftalen med ham.
Den tidligere FC Barcelona-spiller har kontraktudløb til sommer, men der skulle angiveligt være et kontrakttilbud undervejs, skriver futbolcentroamerica.com. Selv har Thomas Christiansen været ude og sætte krav, hvis han skal fortsætte som Panamas landstræner.
Han ønsker sig et performance center, bedre fodboldbaner og mere støtte til fodboldspillerne i landet. Derudover har FEPAFUT tidligere fortalt, at Thomas Christiansen forlanger 7,3 millioner kroner om året i en eventuel ny kontrakt.
I sportsprogrammet A La Candela skyder generalsekretær i Panamas Fodboldforbund, Miguel Zúñiga, de forskellige rygter til jorden, skriver futbolcentroamerica.com.
Han bekræfter dog, at de arbejder på at forlænge aftalen med Thomas Christiansen. Dermed kunne noget tyde på, at holdets næste store mål om at deltage ved VM i 2026 bliver med danskeren ved roret.
Thomas Christiansen, 49 år, har tidligere trænet blandt andre Leeds United og det belgiske førerhold Royal Union SG. Tidligere har den mexicanske klub Chivas Guadalajara på rygtebasis været meldt interesseret i Thomas Christiansen.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Salah sender særlig besked
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Lewandowski forlader FC Barcelona
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Så er det officielt
OPTAKT
Arsenal – Burnley
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Froholdt med vild hæder i Portugal
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
