Bedst og værst: Der er krummer i Danmarks talenter

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Danmark og Tyskland ved U21-EM.



U21-EM: Danmark – Tyskland 2-2 (0-0) – 5-6 på straffespark
Wahid Faghir, 1-0 (69.)
Lukas Nmecha, 1-1 (88.)
Jonathan Burkardt, 1-2 (100.)
Victor Nelsson, 2-2 (108.)

Kampens bedste
Danmark

Han måtte klare sig uden sin normale forsvarsmakker på U21-landsholdet, men det gjorde ikke noget for Victor Nelssons præstation. Den 22-årige stopper leverede varen i midterforsvaret, og især i første halvleg var han Danmarks vigtigste mand. Her kom Nelsson i vejen for stort set alt, hvad tyskerne smed ind i feltet, og så var han iskold, da han fik chancen fra ellevemeterpletten i forlænget spilletid. Han er rygtet til Premier League, og hvis nogle interesserede klubber kiggede med, blev de ikke skuffede. 

Også spillere som Mohamed Daramy og Nikolas Nartey, der stort set lukkede helt ned for kæmpetalentet Florian Wirtz, kan imidlertid fremhæves for stærke præstationer.

Ja, faktisk kan flere andre danskere endda også roses for kampen, hvor de rød-hvide i store dele af kampen imponerede stort. Der er virkelig krummer i de danske U21-talenter, selvom det sluttede med et EM-exit. 

Tyskland
Tyskland havde David Raum på venstre back, og han var en af de mest iøjnefaldende spillere i aftenens kamp. Han spurtede frem og tilbage, frem og tilbage og frem og tilbage ude på venstrefløjen – især i første halvleg. Det blev også farligt ofte, når han kom med frem. Han sluttede som assistkongen i 2. Bundesligaen i den netop overståede sæson, så det var heller ikke overraskende, at hans indlæg førte til tyskernes andet mål. Han skal i den kommende sæson spille Bundesliga-fodbold for Hoffenheim. 

Kampens værste
Det er ikke nemt at pege på en spiller, der gjorde det dårligt, men det må påpeges, at Jacob Bruun Larsen misbrugte et par store chancer. Den Hoffenheim-ejede dansker er normalt en kampafgørende profil på U21-landsholdet, men det var ikke hans aften. Blev også ramt af en skade.   

Kampens detalje
Der er en imponerende dybde på det danske U21-landshold. Både 17-årige Wahid Faghir og 20-årige Gustav Isaksen startede kampen på bænken, men kom ind i stedet for henholdsvis Jacob Bruun Larsen og Anders Dreyer og leverede afgørende aktioner. Wahid Faghir scorede med et brag af en afslutning med noget nær sin første berøring, og i den forlængede spilletid fremtvang Gustav Isaksen et straffespark med en fremragende dribletur. Det var to flotte detaljer, hvor de viste højt individuelt niveau. 



Nu er han gratis – på vej til OB?

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Viborg-boss afviser norsk storklub

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Brøndby IF – FC Fredericia

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

FC København-handling går verden rundt 

Danske klubber vil have ham

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Steve Cooper laver én ændring

Endelig er der godt nyt!

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Martin Svensson scorer 75.000 på to uger

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Viking er norsk mester for første gang i 34 år