Bekræftet: Christian Gytkjær er færdig i Lech Poznan

Landsholdsangriber Christian Gytkjær er nu officielt på klubjagt. Lech Poznan bekræfter, at angriberen har spillet sin sidste kamp for klubben.



Det har længe været en offentlig hemmelighed, at den 30-årige landsholdsangriber Christian Gytkjær skal på jagt efter nye græsgange.

Nu bekræfter danskerens polske klub Lech Poznan så også, at samarbejdet er slut, når angribernes kontrakt udløber den 31. juli.

– Vi vil gerne takke Christian for hans tre år i Lech og for de mange uforglemmelige øjeblikke, som vi har oplevet sammen, skriver klubben.

Gytkjær skiftede til Lech Poznan i sommeren 2017, og danskeren har siden opnået stor succes i det polske. Angriberen har scoret i alt 65 mål i 119 kampe for klubben, og han slutter også sin karriere i klubben med en topscorertitel i den polske liga med 24 sæsontræffere.

– Tak til alle for de tre fantastiske år. Det har været en meget særlig tid for mig, og selvom der både har været op- og nedture, har det været en periode, som jeg vil huske resten af mit liv. Tak til både klubben, fansene og alle i Poznan for at tage sig godt af mig. Jeg vil huske jer i fremtiden, siger Gytkjær til klubbens hjemmeside.

Christian Gytkjær har en fortid i både Lyngby Boldklub og FC Nordsjælland, mens karrieren også har budt på ophold i en række norske klubber.

Tidligere på måneden udtalte landsholdsangriberens agent, at der er rigeligt med interesse, men at der fortsat ikke var taget en beslutning om danskerens fremtid.





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Leverkusen – Bayern



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Andreas Christensen afviser tilbud

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Den største genistreg i Superligaen?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs