Bekræftet: Christian Gytkjær er færdig i Lech Poznan

Landsholdsangriber Christian Gytkjær er nu officielt på klubjagt. Lech Poznan bekræfter, at angriberen har spillet sin sidste kamp for klubben.



Det har længe været en offentlig hemmelighed, at den 30-årige landsholdsangriber Christian Gytkjær skal på jagt efter nye græsgange.

Nu bekræfter danskerens polske klub Lech Poznan så også, at samarbejdet er slut, når angribernes kontrakt udløber den 31. juli.

– Vi vil gerne takke Christian for hans tre år i Lech og for de mange uforglemmelige øjeblikke, som vi har oplevet sammen, skriver klubben.

Gytkjær skiftede til Lech Poznan i sommeren 2017, og danskeren har siden opnået stor succes i det polske. Angriberen har scoret i alt 65 mål i 119 kampe for klubben, og han slutter også sin karriere i klubben med en topscorertitel i den polske liga med 24 sæsontræffere.

– Tak til alle for de tre fantastiske år. Det har været en meget særlig tid for mig, og selvom der både har været op- og nedture, har det været en periode, som jeg vil huske resten af mit liv. Tak til både klubben, fansene og alle i Poznan for at tage sig godt af mig. Jeg vil huske jer i fremtiden, siger Gytkjær til klubbens hjemmeside.

Christian Gytkjær har en fortid i både Lyngby Boldklub og FC Nordsjælland, mens karrieren også har budt på ophold i en række norske klubber.

Tidligere på måneden udtalte landsholdsangriberens agent, at der er rigeligt med interesse, men at der fortsat ikke var taget en beslutning om danskerens fremtid.







LIVE

LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Bo Svensson med hård kritik

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Færdig i Real Madrid

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

El Clásico kan afgøre det hele

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet