Bekræftet: Christian Gytkjær er færdig i Lech Poznan

Landsholdsangriber Christian Gytkjær er nu officielt på klubjagt. Lech Poznan bekræfter, at angriberen har spillet sin sidste kamp for klubben.



Det har længe været en offentlig hemmelighed, at den 30-årige landsholdsangriber Christian Gytkjær skal på jagt efter nye græsgange.

Nu bekræfter danskerens polske klub Lech Poznan så også, at samarbejdet er slut, når angribernes kontrakt udløber den 31. juli.

– Vi vil gerne takke Christian for hans tre år i Lech og for de mange uforglemmelige øjeblikke, som vi har oplevet sammen, skriver klubben.

Gytkjær skiftede til Lech Poznan i sommeren 2017, og danskeren har siden opnået stor succes i det polske. Angriberen har scoret i alt 65 mål i 119 kampe for klubben, og han slutter også sin karriere i klubben med en topscorertitel i den polske liga med 24 sæsontræffere.

– Tak til alle for de tre fantastiske år. Det har været en meget særlig tid for mig, og selvom der både har været op- og nedture, har det været en periode, som jeg vil huske resten af mit liv. Tak til både klubben, fansene og alle i Poznan for at tage sig godt af mig. Jeg vil huske jer i fremtiden, siger Gytkjær til klubbens hjemmeside.

Christian Gytkjær har en fortid i både Lyngby Boldklub og FC Nordsjælland, mens karrieren også har budt på ophold i en række norske klubber.

Tidligere på måneden udtalte landsholdsangriberens agent, at der er rigeligt med interesse, men at der fortsat ikke var taget en beslutning om danskerens fremtid.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bombe på vej i Real Madrid?

FC Nordsjælland – AGF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kæmpekøb retur til FC København?

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Randers FC – FC Fredericia

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Så du det? Wass i helt vild aktion

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bayern München er i pokalfinalen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Brøndby tog vigtig overtidssejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’