Bekymret for Eriksen: Selvfølgelig ikke det bedste for landsholdet

Landstræner Kasper Hjulmand erkender, at Christian Eriksens situation i Inter i øjeblikket ikke er optimal.



Knap 90 minutter på bænken.

Det er hverdagskosten for Christian Eriksen i øjeblikket, når Inter spiller. Den danske landsholdsstjerne har godt nok fået spilletid i tre af de seneste fire kampe, men det er ikke blevet til mere end fem minutter i en eneste af de kampe – eller nogen klubkamp siden oktober.

Og det er bekymrende for landstræner Kasper Hjulmand.

Læs også:Kasper Hjulmand om skandale-VM: Boykot er ikke det rigtige

– Ja, det er klart, at hvis ikke Christian får mere spilletid, end han har fået det sidste stykke tid, kan han jo ikke være på sit bedste, når vi mødes igen til i marts, siger landstræner Kasper Hjulmand på et pressemøde mandag og tilføjer:

– Det gælder for Christian, som det gælder for alle spillere, at hvis de spiller og har en rytme de er i og et vist niveau, kan de bringe det med ind i lejren. Hvis de er ude af holdet en mindre periode, er det ikke sikkert, at det gør noget. Men hvis det er over længere tid, så gælder det for Christian som med alle andre, at det selvfølgelig ikke er det bedste for landsholdet.

Ingen bekymringer for Simon Kjær
I den rød-sorte del af Milano har landsholdsanfører Simon Kjær omvendt stor succes hos AC Milan, hvor han er en stor profil i hjertet af klubbens forsvar, men forleden løb han ind i en skade.

Det bekymrer dog ikke landstræneren, der ikke frygter at skulle undvære forsvarskrumtappen i foråret. 

– Nej, det tror jeg ikke. Men vi kan ikke udtale os præcis om spillernes skader i klubberne på grund af særlige regler, men jeg tror ikke, at vi skal være bekymrede for landsholdet. Der er lang tid til, at vi skal spille, og Simon skal nok komme tilbage, siger Kasper Hjulmand. 

Læs også:Kalder Qatars VM for håbløs beslutning – men tager hatten af for DBU
Læs også:Hvordan svarer Hjulmand og DBU på VM-kritikken?






LIVE

VM-LIVE: Surt show

Spår rekordtransfer i dette vindue

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FC København-farvel rykker nærmere

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

Afviste Premier League-klubber

Holland – Marokko

Elfenbenskysten – Norge

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer