Bekymret for Eriksen: Selvfølgelig ikke det bedste for landsholdet

Landstræner Kasper Hjulmand erkender, at Christian Eriksens situation i Inter i øjeblikket ikke er optimal.



Knap 90 minutter på bænken.

Det er hverdagskosten for Christian Eriksen i øjeblikket, når Inter spiller. Den danske landsholdsstjerne har godt nok fået spilletid i tre af de seneste fire kampe, men det er ikke blevet til mere end fem minutter i en eneste af de kampe – eller nogen klubkamp siden oktober.

Og det er bekymrende for landstræner Kasper Hjulmand.

Læs også:Kasper Hjulmand om skandale-VM: Boykot er ikke det rigtige

– Ja, det er klart, at hvis ikke Christian får mere spilletid, end han har fået det sidste stykke tid, kan han jo ikke være på sit bedste, når vi mødes igen til i marts, siger landstræner Kasper Hjulmand på et pressemøde mandag og tilføjer:

– Det gælder for Christian, som det gælder for alle spillere, at hvis de spiller og har en rytme de er i og et vist niveau, kan de bringe det med ind i lejren. Hvis de er ude af holdet en mindre periode, er det ikke sikkert, at det gør noget. Men hvis det er over længere tid, så gælder det for Christian som med alle andre, at det selvfølgelig ikke er det bedste for landsholdet.

Ingen bekymringer for Simon Kjær
I den rød-sorte del af Milano har landsholdsanfører Simon Kjær omvendt stor succes hos AC Milan, hvor han er en stor profil i hjertet af klubbens forsvar, men forleden løb han ind i en skade.

Det bekymrer dog ikke landstræneren, der ikke frygter at skulle undvære forsvarskrumtappen i foråret. 

– Nej, det tror jeg ikke. Men vi kan ikke udtale os præcis om spillernes skader i klubberne på grund af særlige regler, men jeg tror ikke, at vi skal være bekymrede for landsholdet. Der er lang tid til, at vi skal spille, og Simon skal nok komme tilbage, siger Kasper Hjulmand. 

Læs også:Kalder Qatars VM for håbløs beslutning – men tager hatten af for DBU
Læs også:Hvordan svarer Hjulmand og DBU på VM-kritikken?






LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Har budt en milliard

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Superliga-retur?

Sætter klar målsætning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Diant Ramaj skal videre

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Transferjournalist med Nørgaard-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han er ny landstræner for Italien

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Rodri er blevet opereret i ryggen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez