Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Nicklas Bendtner efterlyser mod og spillere, der tager ansvar, på det danske landshold efter fadæsen mod Belarus.



Der var næppe mange, der havde forestillet sig, at Belarus skulle slippe fra Parken med point lørdag aften, men sådan endte det som bekendt, da Danmark på skandaløs vis måtte nøjes med 2-2 mod det upåagtede østeuropæiske mandskab.

I TV 2‘s studie efter kampen pegede Nicklas Bendtner på, at 2-2-kampen var tæt på at være en af de dårligste fodboldkampe, han havde set. I studiet pegede den legendariske landsholdsangriber også på én ting, som Danmark særligt manglede.

– Nu har Brian (Riemer, red.) snakket heroppe (i studiet, red.) i et år om at spille med mod, og vi har mange spillere i dag, der måske ikke har den samme fysik, fordi vi er lidt mere små og vævre spillere. Men mod er ikke kun med bolden, mod er også uden bolden. Og når vi ser ind på de her sekvenser (hvor Belarus scorer to gange, red.), så er der ikke nogen, der tager ansvar, lægger en tackling ind, tør at tage et gult kort, stopper spillet og samler holdet på en eller anden måde, ved at gå forrest og smadre igennem.

– Der har vi jo set en Hjulmand og en Pierre-Emile Højbjerg gøre sådan nogle ting før. Der savner jeg simpelthen mere. Jeg synes, at det bliver for meget alibi og specielt ved 2-2-målet bliver situationen ikke opfanget hurtigt nok. Det bliver lidt overladt til fantasien, og jeg føler også, at ‘AC’, når han kommer ud der, så burde han smadre ham ud over sidelinien, for at sige det mildt, for så har han ikke muligheden for at lave afleveringen. Men selvfølgelig kommer afleveringen og vi bliver fanget. Jannik bliver fanget lidt oppe og Dorgu skal ind og dække. Så det bliver et godt mål for dem, men det ser kikset ud for os, lød det fra Nicklas Bendtner i TV 2’s studie.

Med pointtabet mod Belarus har Danmark nu brug for minimum ét point i tirsdagens udekamp mod Skotland.





Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

En vanvittig optur – forlæng kontrakten omgående!

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Real Madrid enig med Bayern München-stjerne

Fanget på tv – stjerne dybt utilfreds med Frank?

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

CV afslører transferplaner: ‘Får travlt’

Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke

Anders Dreyer hylder dansk toptræner

Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Zorniger joker med ekspert om stor Brøndby-triumf

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Vildt skifte i Superligaen?

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Danske klubber efter Thomas Delaney

Napoli jagter Superliga-profil

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs

Miraklet i Aarhus fortsætter – AGF kører OB over

John Arne Riise hylder kæmpe Superliga-transfer

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Vild optur for Jens Berthel Askou 

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

– Jeg brænder indvendigt

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken

Sergio Ramos i chokskifte?

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Dansk landsholdsspiller skal skifte klub

Mainz tog point mod Bayern München

Forhandler med Pione Sisto

Vanvittigt efterår: ‘Det er til et 12-tal’

Nyt tophold i Serie A

Katastrofe for Frank – Spurs får smæk af bundhold

Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr

Snupper niende pris som årets danske spiller

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke

Slot har intet problem med Salah

Målfattigt mellem Bees og Whites

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

Thomas Delaney i stor hyldest

Syv i træk for Barcelona