Billing udtaget til landsholdet for første gang: Så det først, da min mor skrev

Philip Billing skal med A-landsholdet for første gang, og det er et stort og stolt øjeblik for midtbanespilleren, der ikke havde talt med Åge Hareide og først hørte om sin udtagelse, da hans mor skrev til ham. Han havde det dog lidt på fornemmelsen på forhånd.



Åge Hareide havde i dag tre potentielle debutanter i sin landsholdstrup, og en af dem var Philip Billing. Det vidste Huddersfield-spilleren bare ikke.

– Jeg blev skiftet ud i pausen mod Bournemouth (i lørdags, red.), og bagefter ringede fyssen fra A-landsholdet til mig og spurgte, om det var, fordi jeg var skadet. Så jeg havde på fornemmelsen, at jeg blev udtaget, men har ikke fået noget at vide, fortæller han til tipsbladet.dk.

Derfor var det hans mor, der kunne fortælle ham, at han havde fået sin drøm opfyldt.

– Jeg vidste godt, holdet blev udtaget i dag, men det var først, da min mor skrev, at jeg var blevet udtaget, at jeg gik ind på Facebook og kunne se det, fortæller han til tipsbladet.dk.

– Det er noget, man har drømt om, siden man var et lille barn. Jeg tog i Parken, da jeg var lille for at se landskampe, og håbede på, at det en dag ville blive mig, der spillede, så at få sin første udtagelse er stort. Jeg ved ikke, om jeg får debut, men at være med er en god erfaring.

Hvad skrev din mor?

– Hun har ikke nået andet end at se holdet, så hun skrev bare tillykke, og at hun var stolt, og at jeg bare skal fortsætte. Bare små ord, men jeg ved, at hun er også er stolt.

Åge Hareide har tidligere tøvet med at udtage spillere som Robert Skov og Phlilp Billing til A-landsholdet, fordi de var nøglespillere på U21-landsholdet, der skal til EM til sommer. Eftersom Billing ikke har talt med nogen af landstrænerne, ved han af gode grunde ikke, hvad planen er for ham, Skov og den tredje mulige debutant, Joachim Andersen.

Han ved til gengæld godt, hvad han vil have ud af udtagelsen: en debut.

– Det er et skulderklap, men heller ikke mere end det. Det er først nu, det hårde arbejde begynder; jeg er ikke tilfreds med at blive udtaget, jeg vil også spille og have en lang karriere på landsholdet. Den første udtagelse er altid speciel, for det giver chancen for at spille for ens land, men det er ikke en sovepude. Der er andre rigtig gode spillere på A-landsholdet, så jeg skal arbejde hårdt og vise, hvem jeg er, siger Billing.

Danmark møder først Kosovo i en testkamp og siden Schweiz i den første kamp i EM-kvalifikationen. Kommer Philip Billing på banen mod Schweiz, vil han være låst til det danske landshold og kan ikke vælge Nigeria,

Billing har, skal det retfærdigvis siges, hele tiden selv fastholdt, at han ser sig selv om dansker og helst vil spille sine landskampe i rødt og hvidt.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

AGF køber dansk profil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Millionregn over ‘PC’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I dialog om Albert Grønbæk

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Afsløring: DBU-boss stopper

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

El Clásico kan afgøre det hele

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’