Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Med en sejr over Grækenland er Danmark minimum sikret playoffkampe om en VM-billet.



Belarus er allerede spillet ud af VM-jagten i Danmarks kvalifikationsgruppe, og søndag aften kan Brian Riemer og co. selv eliminere endnu et hold i jagten på gruppens førsteplads.

Vinder Danmark over Grækenland i Parken, er Danmark før de sidste to spillerunder i november garanteret at slutte som minimum nummer to i gruppen, hvor Skotland ligner Danmarks hårdeste konkurrent til gruppesejren.

En andenplads udløser playoffkampe om en VM-billet i marts, mens gruppevinderen kvalificerer sig direkte til næste års slutrunde i Canada, USA og Mexico.

Det ændrer ikke alverden for landstræner Brian Riemer, at han søndag kan sende Grækenland ud i VM-mørket og allerede sikre top-2, for det altoverskyggende mål er den direkte billet til VM.

– Målet har hele tiden været at vinde gruppen, og det går vi fortsat efter. Jeg spekulerer ikke i, hvad andenpladsen giver, siger Brian Riemer.

Midtvejs i kvalifikationen står både Danmark og Skotland noteret for syv point i tre kampe, mens grækerne har tre point, og Belarus har nul point. Danmark har oveni en målscore på ni overskydende mål mod Skotlands fire og topper derfor gruppen.

Midtbanespilleren Christian Nørgaard forventer, at man vil kunne se desperationen efter en sejr på det græske hold søndag aften.

– Jeg tror, de kommer til at spille for deres liv, for de skal ud og vinde over os, siger han.

For en måned siden vandt Danmark overbevisende med 3-0 i Athen, mens Skotland i torsdags besejrede grækerne 3-1. Landstræner Brian Riemer advarer mod at undervurdere Grækenland trods holdets sløje resultater.

– Hvis man så Grækenlands kamp mod Skotland i torsdags, så var det efter min bedste overbevisning dybt ufortjent, at Grækenland ikke vandt den fodboldkamp.

– Vi får en svær kamp, for Grækenland er en stærk modstander. Grækerne har spillet godt på udebane og fået gode resultater – også mod nogen af de bedste hold – så det bliver en vanskelig opgave, siger Riemer.

Søndagens opgør spilles i en udsolgt nationalarena. Det er en kontrast til torsdagens 6-0-sejr over Belarus, der blev spillet for tomme tribuner i Ungarn.

– Det bliver dejligt at være tilbage i en normal atmosfære igen, siger Riemer.

Opgøret i Parken begynder klokken 20.45.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

England – Argentina

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De har spurgt på Gustav Isaksen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Det er jeg træt af’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Frankrig – Spanien

Melder ud om Mbappé

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maxsø træner med i Brøndby

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Amir Richardson meldes tæt på skifte