Fodboldlandstræner Brian Riemer forventer, at landsholdsangriberen Rasmus Højlund opnår stor succes på klubplan, når han efter den igangværende landsholdssamling sætter kurs mod Napoli.
Mandag aften – på transfervinduets sidste åbningsdag – blev Højlund lejet ud fra Manchester United til den italienske mesterklub, og Riemer spår Højlund gode muligheder for at få succes i en velkendt liga.
Da Højlund i 2022/23-sæsonen spillede for Atalanta, scorede han ni mål i 32 ligakampe, før Manchester United købte ham for over en halv milliard kroner.
– Jeg synes, at Rasmus Højlunds skifte til italiensk fodbold er et spændende valg. Det var der, han fik sit store internationale gennembrud, og nu har han mulighed for at vende tilbage til noget, der virkede.
– Jeg forventer, at han rammer det niveau, han viste, da han senest var i Serie A. Han skifter jo for at gøre noget anderledes, end det han kommer fra. Jeg glæder mig til at følge ham, for det er et interessant valg, siger Brian Riemer.
Med kombinationen af fart, fysisk styrke og målnæse er Højlund prototypen på en succesfuld angriber i Serie A, mener landstræneren.
– Der er mange pile, som peger på, at han passer til Serie A. Hvis man ser på ligaens spillestil, så har den altid passet godt til den type, Rasmus er. Det er jo en god start. Og så har han allerede vist, at han kan lave mål i den liga.
– Han har vist, at han kan præstere i de omgivelser, og han kommer til en velfungerende klub, og det er også afgørende for mig, siger landstræneren.

Glæder sig over Kasper Dolberg
Mod transfervinduets slutning skiftede Matt O’Riley til franske Marseille, mens Kasper Dolberg byttede Anderlecht ud med Ajax. Sidstnævnte handel ser Riemer også på med spænding og lidt nostalgi.
– Kasper Dolberg kommer tilbage til noget, han ved, virker. Det er lidt en eventyrhistorie, hvor han slog igennem i Ajax som teenager, kom ud i Europa og gik måske nogle forkerte veje undervejs, men nu er tilbage igen.
– Ajax har måske ikke indfriet sine egne forventninger de seneste år, men ved at hente Dolberg tror de også, at de kan nå tilbage dertil, siger Brian Riemer.
Tidligere på sommeren har landsholdsspillere som Mads Hermansen, Lucas Høgsberg, Victor Froholdt og Jacob Bruun Larsen fået nye arbejdsgivere. De første tegn indikerer, at spillerne undgår for meget tid på bænken.
– Jeg synes, at vinduet er forløbet rigtig godt. Som landstræner drømmer man om, at spillerne tæt på holdet finder gode steder at spille, og at ingen ender i situationer, hvor de sidder fast. Ser jeg på udfaldet af vinduet, synes jeg i al almindelighed, at det har vi opnået.
– Jeg er ikke i stand til at kigge ind i fremtiden, så vi må se på, om deres valg ender med at blive succesfulde, men med mine fodboldfaglige briller er der sket nogle spændende og kloge valg, siger Brian Riemer.
I den kommende periode finder han formentlig også ud af, hvor Christian Eriksen skal spille. Landskamprekordholderen er klubløs og kan derfor skrive under med en ny klub, selv om transfervinduet er lukket i de fleste europæiske ligaer.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Hvem holder partilederne med i fodbold?
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Klar besked til danske debutanter
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie