Brian Riemer som landstræner? Det var hans problem

Brian Riemer er ifølge flere medier i dialog med DBU om landstrænerjobbet, men hvad kan man forvente, hvis han overtager styringen af landsholdet? Det giver Anderlecht-journalist svaret på.



Jagten efter Danmarks kommende landstræner fortsætter ufortrødent.

I sidste uge kunne Tipsbladet afsløre, at den norske legende Ole Gunnar Solskjær havde afvist det danske landstrænerjob, og derfor må DBU og Peter Møller tænke i andre baner. 

Ifølge TV 2 Sport og Bold er DBU nu i dialog med Brian Riemer om landstrænerposten, men ingen af medierne melder om, at der skulle pågå forhandlinger mellem parterne. 

Brian Riemer blev i sidste måned fyret som cheftræner i RSC Anderlecht, efter han blot havde tabt en enkelt gang i denne sæson. 

Derfor er han fri på markedet, og dermed slipper DBU for at skulle købe ham fri. 

Derudover må man formode, at Brian Riemer heller ikke vælter DBU's løndbudget. 

Belgiske pressekilder anslår over for Tipsbladet, at Riemer tjente mellem 600.000 og 800.000 euro i Anderlecht om året. Det svarer til mellem 4,5 millioner og godt 6 millioner kroner. En løn, DBU nok kan være med på.

Hvad kan man så forvente, hvis Brian Riemer bliver manden, der fremover skal stå i spidsen for det danske landshold? 

Det har Tipsbladet spurgt Jürgen Geril, der dækker Anderlecht tæt for Het Nieuwsblad, om.

– Han er virkelig spillernes træner. Mange af spillerne elskede hans måde at arbejde på. Han giver dem tillid og gør dem til en enhed, siger han, inden han vender blikket mod banen det, han så på banen: 

– Han formåede at skabe en nogenlunde defensiv struktur, men hans store problem var, at der ikke var nogle offensive mønstre i Anderlechts spil. 

Jürgen Geril pointerer også, at særligt fart var en mangelvare i Anderlechts offensiv. 

Den sidste del kan virke bekymrende, men facit er, at Brian Riemer formåede at sende Anderlecht tilbage til toppen af belgisk fodbold, hvor man i sidste sæson var ustyrligt tæt på mesterskabet.

Foruden tiden som Anderlecht-cheftræner har Brian Riemer været assistenttræner i både FC København og Brentford. I alle tre klubber har han arbejdet tæt sammen med spillere, der nu er på landsholdet. 





LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

AGF i Europa: De venter i næste runde

Ny FC København-stjerne imponerer

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

UEFA klar til at boykotte VM

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

De vil have Jelert



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Nærmer sig vild FCK-præstation

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Stjerne på plads i Chelsea

Tottenham-flop i stor transfer

Hvor er I vilde, AGF!

OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool