Carsten Werge: ‘Dårligt journalistisk arbejde’

TV 2-chef Carsten Werge melder sig ind i koret af folk, der mener, at Ekstra Bladet går langt over stregen i avisens kommentar om Kasper Schmeichel.



Kvabset og bokser som et polioramt barn.

Det var nogle af de ord, Ekstra Bladet brugte i en leder om Kasper Schmeichel i kølvandet på udekampen mod Portugal i Nations League, og det har skabt en heftig debat, for hvad kan egentlig tillade sig at skrive om et andet menneske?

I det her tilfælde går Ekstra Bladet langt over stregen, mener Spillerforeningen, og det samme mener man i DBU, som også har langet ud efter avisen.

Carsten Werge, mangeårig journalist og aktuel fodboldredaktør på TV 2, er enig i kritikken.

– Jeg var ved at falde ned af stolen, da jeg læste lederen. Efterfølgende må man konstatere, at det er et klassisk eksempel på et virkelig dårligt stykke journalistisk arbejde, siger Werge til mediepodcasten Q&CO på B.T. og tilføjer:

– Hele temaet forsvinder pludselig, fordi der bruges nogle metoder i forhold til at tilsvine – for det er jo det, det handler om. Man kunne tage de to ord ud af den, og så synes jeg faktisk, det vil være en fin leder.

Lederen er signeret Anders Olsen, der er redaktionschef på Ekstra Bladet, og han fastslår i podcasten, at han står fuldstændig på mål for, hvad han har skrevet om Kasper Schmeichel.

Sådan lød det også, da Tipsbladet talte med ham tidligere på ugen.

 – Jeg er overrasket. Der er ikke nogen, der diskuterer min pointe, der bliver kun talt om retorik. Jeg synes, det bliver en smule fjollet. Jeg tænker ikke, at Kasper Schmeichel har brug for Spillerforeningens forsvar. Han er jo ikke lavet af glas.

– Jeg synes, det siger alt om, hvor fjernt det er for sportsjournalistikkens verden at kritisere landsholdsidoler. Hvis du tager til England, Spanien, Italien eller Frankrig, så har piben en helt anden lyd. Det ville være en artig leder det her, hvis du sammenligner med andre lande, lød det blandt andet fra Anders Olsen.

Spillerforeningen har i forbindelse med udgivelsen anmodet Ekstra Bladet om, at avisen undskylder over for Kasper Schmeichel, men det har chefredaktør Knud Brix gjort meget klart, at man ikke har tænkt sig.

Det bakkes 100 procent op af Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.

– Det virkelig pinlige i den her sag er Spillerforeningen, der som en krænkelsesparat feminist (ups, går den?) hyler op om, at Kasper Schmeichel skal have en undskyldning af Ekstra Bladet.

– Fuldstændig tonedøvt og tyndhudet.

– Skal vi nu have Spillerforeningen og deres direktør til at agere sprogpoliti over for de danske medier?

– Nej tak – og selvfølgelig afviser Ekstra Bladet at stikke en undskyldning ud. Der findes en ganske udmærket institution ved navn Pressenævnet, der kan klages til, skriver Allan Olsen.

Mange har efterhånden ytret sig om sagen, men hovedpersonen selv, Kasper Schmeichel, har ikke udtalt sig om, hvorvidt han mener, at Ekstra Bladets leder er over stregen.

Kasper Schmeichel indkasserede fem mål i Lissabon i søndags.

Foto: Henrik Ohsten, TV 2





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

United overvejer disse fem managers

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Vild spådom om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Liverpool – Tottenham

FC Midtjylland – FC Nordsjælland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Peter Kjær: Her er min bekymring

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Sønderjyske – AGF

Supercomputer spår FCM-nedtur

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

OB – FC København

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Barcelona – Sevilla

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Farzam: En gave for FC København

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Manchester United – Aston Villa

Real Madrid – Elche

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

FCK-boss melder klar målsætning ud

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’