Kvabset og bokser som et polioramt barn.
Det var nogle af de ord, Ekstra Bladet brugte i en leder om Kasper Schmeichel i kølvandet på udekampen mod Portugal i Nations League, og det har skabt en heftig debat, for hvad kan egentlig tillade sig at skrive om et andet menneske?
I det her tilfælde går Ekstra Bladet langt over stregen, mener Spillerforeningen, og det samme mener man i DBU, som også har langet ud efter avisen.
Carsten Werge, mangeårig journalist og aktuel fodboldredaktør på TV 2, er enig i kritikken.
– Jeg var ved at falde ned af stolen, da jeg læste lederen. Efterfølgende må man konstatere, at det er et klassisk eksempel på et virkelig dårligt stykke journalistisk arbejde, siger Werge til mediepodcasten Q&CO på B.T. og tilføjer:
– Hele temaet forsvinder pludselig, fordi der bruges nogle metoder i forhold til at tilsvine – for det er jo det, det handler om. Man kunne tage de to ord ud af den, og så synes jeg faktisk, det vil være en fin leder.
Lederen er signeret Anders Olsen, der er redaktionschef på Ekstra Bladet, og han fastslår i podcasten, at han står fuldstændig på mål for, hvad han har skrevet om Kasper Schmeichel.
Sådan lød det også, da Tipsbladet talte med ham tidligere på ugen.
– Jeg er overrasket. Der er ikke nogen, der diskuterer min pointe, der bliver kun talt om retorik. Jeg synes, det bliver en smule fjollet. Jeg tænker ikke, at Kasper Schmeichel har brug for Spillerforeningens forsvar. Han er jo ikke lavet af glas.
– Jeg synes, det siger alt om, hvor fjernt det er for sportsjournalistikkens verden at kritisere landsholdsidoler. Hvis du tager til England, Spanien, Italien eller Frankrig, så har piben en helt anden lyd. Det ville være en artig leder det her, hvis du sammenligner med andre lande, lød det blandt andet fra Anders Olsen.
Spillerforeningen har i forbindelse med udgivelsen anmodet Ekstra Bladet om, at avisen undskylder over for Kasper Schmeichel, men det har chefredaktør Knud Brix gjort meget klart, at man ikke har tænkt sig.
Det bakkes 100 procent op af Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.
– Det virkelig pinlige i den her sag er Spillerforeningen, der som en krænkelsesparat feminist (ups, går den?) hyler op om, at Kasper Schmeichel skal have en undskyldning af Ekstra Bladet.
– Fuldstændig tonedøvt og tyndhudet.
– Skal vi nu have Spillerforeningen og deres direktør til at agere sprogpoliti over for de danske medier?
– Nej tak – og selvfølgelig afviser Ekstra Bladet at stikke en undskyldning ud. Der findes en ganske udmærket institution ved navn Pressenævnet, der kan klages til, skriver Allan Olsen.
Mange har efterhånden ytret sig om sagen, men hovedpersonen selv, Kasper Schmeichel, har ikke udtalt sig om, hvorvidt han mener, at Ekstra Bladets leder er over stregen.
Kasper Schmeichel indkasserede fem mål i Lissabon i søndags.
Foto: Henrik Ohsten, TV 2
LIVE
LIVE: ‘Han er en pestilens i presset’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
OPTAKT
Liverpool – Brentford
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
MEDIE