Kvabset og bokser som et polioramt barn.
Det var nogle af de ord, Ekstra Bladet brugte i en leder om Kasper Schmeichel i kølvandet på udekampen mod Portugal i Nations League, og det har skabt en heftig debat, for hvad kan egentlig tillade sig at skrive om et andet menneske?
I det her tilfælde går Ekstra Bladet langt over stregen, mener Spillerforeningen, og det samme mener man i DBU, som også har langet ud efter avisen.
Carsten Werge, mangeårig journalist og aktuel fodboldredaktør på TV 2, er enig i kritikken.
– Jeg var ved at falde ned af stolen, da jeg læste lederen. Efterfølgende må man konstatere, at det er et klassisk eksempel på et virkelig dårligt stykke journalistisk arbejde, siger Werge til mediepodcasten Q&CO på B.T. og tilføjer:
– Hele temaet forsvinder pludselig, fordi der bruges nogle metoder i forhold til at tilsvine – for det er jo det, det handler om. Man kunne tage de to ord ud af den, og så synes jeg faktisk, det vil være en fin leder.
Lederen er signeret Anders Olsen, der er redaktionschef på Ekstra Bladet, og han fastslår i podcasten, at han står fuldstændig på mål for, hvad han har skrevet om Kasper Schmeichel.
Sådan lød det også, da Tipsbladet talte med ham tidligere på ugen.
– Jeg er overrasket. Der er ikke nogen, der diskuterer min pointe, der bliver kun talt om retorik. Jeg synes, det bliver en smule fjollet. Jeg tænker ikke, at Kasper Schmeichel har brug for Spillerforeningens forsvar. Han er jo ikke lavet af glas.
– Jeg synes, det siger alt om, hvor fjernt det er for sportsjournalistikkens verden at kritisere landsholdsidoler. Hvis du tager til England, Spanien, Italien eller Frankrig, så har piben en helt anden lyd. Det ville være en artig leder det her, hvis du sammenligner med andre lande, lød det blandt andet fra Anders Olsen.
Spillerforeningen har i forbindelse med udgivelsen anmodet Ekstra Bladet om, at avisen undskylder over for Kasper Schmeichel, men det har chefredaktør Knud Brix gjort meget klart, at man ikke har tænkt sig.
Det bakkes 100 procent op af Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.
– Det virkelig pinlige i den her sag er Spillerforeningen, der som en krænkelsesparat feminist (ups, går den?) hyler op om, at Kasper Schmeichel skal have en undskyldning af Ekstra Bladet.
– Fuldstændig tonedøvt og tyndhudet.
– Skal vi nu have Spillerforeningen og deres direktør til at agere sprogpoliti over for de danske medier?
– Nej tak – og selvfølgelig afviser Ekstra Bladet at stikke en undskyldning ud. Der findes en ganske udmærket institution ved navn Pressenævnet, der kan klages til, skriver Allan Olsen.
Mange har efterhånden ytret sig om sagen, men hovedpersonen selv, Kasper Schmeichel, har ikke udtalt sig om, hvorvidt han mener, at Ekstra Bladets leder er over stregen.
Kasper Schmeichel indkasserede fem mål i Lissabon i søndags.
Foto: Henrik Ohsten, TV 2
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT