Carsten Werge: ‘Dårligt journalistisk arbejde’

TV 2-chef Carsten Werge melder sig ind i koret af folk, der mener, at Ekstra Bladet går langt over stregen i avisens kommentar om Kasper Schmeichel.



Kvabset og bokser som et polioramt barn.

Det var nogle af de ord, Ekstra Bladet brugte i en leder om Kasper Schmeichel i kølvandet på udekampen mod Portugal i Nations League, og det har skabt en heftig debat, for hvad kan egentlig tillade sig at skrive om et andet menneske?

I det her tilfælde går Ekstra Bladet langt over stregen, mener Spillerforeningen, og det samme mener man i DBU, som også har langet ud efter avisen.

Carsten Werge, mangeårig journalist og aktuel fodboldredaktør på TV 2, er enig i kritikken.

– Jeg var ved at falde ned af stolen, da jeg læste lederen. Efterfølgende må man konstatere, at det er et klassisk eksempel på et virkelig dårligt stykke journalistisk arbejde, siger Werge til mediepodcasten Q&CO på B.T. og tilføjer:

– Hele temaet forsvinder pludselig, fordi der bruges nogle metoder i forhold til at tilsvine – for det er jo det, det handler om. Man kunne tage de to ord ud af den, og så synes jeg faktisk, det vil være en fin leder.

Lederen er signeret Anders Olsen, der er redaktionschef på Ekstra Bladet, og han fastslår i podcasten, at han står fuldstændig på mål for, hvad han har skrevet om Kasper Schmeichel.

Sådan lød det også, da Tipsbladet talte med ham tidligere på ugen.

 – Jeg er overrasket. Der er ikke nogen, der diskuterer min pointe, der bliver kun talt om retorik. Jeg synes, det bliver en smule fjollet. Jeg tænker ikke, at Kasper Schmeichel har brug for Spillerforeningens forsvar. Han er jo ikke lavet af glas.

– Jeg synes, det siger alt om, hvor fjernt det er for sportsjournalistikkens verden at kritisere landsholdsidoler. Hvis du tager til England, Spanien, Italien eller Frankrig, så har piben en helt anden lyd. Det ville være en artig leder det her, hvis du sammenligner med andre lande, lød det blandt andet fra Anders Olsen.

Spillerforeningen har i forbindelse med udgivelsen anmodet Ekstra Bladet om, at avisen undskylder over for Kasper Schmeichel, men det har chefredaktør Knud Brix gjort meget klart, at man ikke har tænkt sig.

Det bakkes 100 procent op af Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.

– Det virkelig pinlige i den her sag er Spillerforeningen, der som en krænkelsesparat feminist (ups, går den?) hyler op om, at Kasper Schmeichel skal have en undskyldning af Ekstra Bladet.

– Fuldstændig tonedøvt og tyndhudet.

– Skal vi nu have Spillerforeningen og deres direktør til at agere sprogpoliti over for de danske medier?

– Nej tak – og selvfølgelig afviser Ekstra Bladet at stikke en undskyldning ud. Der findes en ganske udmærket institution ved navn Pressenævnet, der kan klages til, skriver Allan Olsen.

Mange har efterhånden ytret sig om sagen, men hovedpersonen selv, Kasper Schmeichel, har ikke udtalt sig om, hvorvidt han mener, at Ekstra Bladets leder er over stregen.

Kasper Schmeichel indkasserede fem mål i Lissabon i søndags.

Foto: Henrik Ohsten, TV 2



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Storklub lurer på Mohamed Salah

Solgt for 285 millioner

Afsløring: FC København binder stortalent

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Spøger i kæmpeklub

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Kæmpe forløsning for FC København

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding