HELSINGØR (Tipsbladet): Manchester Uniteds danskerkoloni er skrumpet henover sommeren.
Medregnet stortalentet Chido Obi er han og Patrick Dorgu eneste danskere i klubben, da Christian Eriksen har sagt farvel ved kontraktudløb, mens Rasmus Højlund er blevet udlejet til Napoli.
En destination han efter planen fortsætter hos på en permanent aftale.
Det gør han, da han er tiltænkt en stor rolle i Napoli, som han har taget med storm. I midtugen blev han dobbelt målscorer i Champions League, da napolitanerne vandt over Sporting CP, mens han i weekenden blev matchvinder med sin scoring mod Genoa.
Med andre ord kører det for den blonde bomber, og det glæder hans landsholdskollega Christian Eriksen.
– Det er fedt. Jeg er utrolig glad på Ralles vegne. Jeg ved om nogen, hvad han var igennem i klubben (Manchester United, red.) på godt og ondt. Ralle er stærk mentalt og arbejder utrolig hårdt. Han giver den fuld gas, og det er fedt for ham, at han får de der mål som angriber, siger midtbanespilleren fra Hotel Marienlyst, hvor det danske landshold er samlet.
Målene landede ikke i Manchester United, hvor rigtig mange var efter Rasmus Højlund.
– Han var igennem det, som alle er igennem, når man ikke vinder kampe. Så bliver der – ikke peget fingre – men valgt nogle syndebukke. Det kan være nogle, som ikke kan score mål, forsvarsspillere der ikke kan dække op og midtbanespillere, som ikke kan nogle af delene. Sådan er det altid, når det ikke går så godt i en klub.
Andre forsvarede Napoli-lejesvenden med argumentet om, at Manchester United spillede ham forkert og gav ham for få bolde at arbejde med.
– Jeg ved ikke, om det er en undskyldning, om han blev spillet rigtigt eller ej. Jeg ved ikke, om det (få boldberøringer) har nogen betydning. Du kan også have fire boldberøringer og score tre mål, siger Christian Eriksen.
Mod Belarus og Grækenland får de to tidligere Manchester United-holdkammerater mulighed for at spille sammen igen.

Riemer kalder det et “eventyr”
Også Danmarks landstræner, Brian Riemer, er begejstret for, at Rasmus Højlund har fået vendt skuden.
– Man kan altid gisne om, hvad det rigtige er at gøre, og det er klart, at når man kommer ud på den anden side af et ophold, som vi må sige var mindre succesfuldt, håber man på, det går godt. Det er ikke nemt at få den start i Napoli, hvor presset og forventningerne er enorme. Heller ikke selvom man har (Kevin) De Bruyne ved siden af sig, er det ikke nemt at opfylde forventningerne.
– At han har kunnet gøre det så hurtigt er et eventyr, som ikke kunne være startet meget bedre for Rasmus. Jeg er glad for at få en angriber ind i topform, siger Brian Riemer til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Under seneste landsholdssamling kom Rasmus Højlund også på tavlen, da han kommende fra bænken scorede til slutresultatet 3-0 mod Grækenland.
Med hans nuværende form kan han formentlig se frem til flere minutter denne gang – Danmark har på førstepladsen fire point i deres VM-gruppe.
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
Andreas Christensen roser FC København
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
Chok i OB – siger op efter seks dage
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Superliga-profil får trænerlicens
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
Landstræner uenig med Ronaldo
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
Vil bygge statue af Messi
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’