Det tog ikke mange minutter at få solgt de omkring 6.500 billetter til Færøernes nationalstadion Torsvøllur, da billetterne til opgøret mod Danmark blev sat til salg tidligere i år. Så når Danmark kommer på besøg, vil mere end 10 procent af befolkningen i Færøerne være på stadion for at se landskamp.
Opgøret mellem Færøerne og Danmark er lidt af en drømmekamp for alle med bånd til ø-gruppen, men den drøm har desværre udviklet sig til lidt af et mareridt for en af spillerne i truppen.
På det fodboldmæssige plan er Færøerne ingen stor nation, og mange af nationens spillere drager som unge til Danmark for at udvikle sig, og flere i den nuværende trup enten er eller har været på kontrakt i Danmark.
En af dem er Viljormur Davidsen, der fortsat spiller i dansk fodbold hos Superliga-klubben Vejle Boldklub, men venstrebacken var noget overraskende ikke i kamptruppen, da man onsdag mødte Israel og tabte med 0-4. Og årsagen er det mareridt, som vi skal tilbage til nu.
Davidsen er nemlig sendt i coronakarantæne, og det er uvis, om han kommer i aktion på lørdag.
– Det er meget specielt. Jeg fløj hjem i søndags efter FCK-kampen. Og jeg sad på række 24. Jeg er siden blevet kontaktet og sendt i isolation, fordi det viser sig, at en person på række 26 var smittet, og jeg altså var inden for tre meters afstand. Det er ikke en regel, men en slags anbefaling, siger Viljormur Davidsen til tipsbladet.dk og forklarer, at han også er færdigvaccineret.
Venstrebacken er i isolation i 10 dage, men kan teste sig ud af isolationen. Så det håber han på. Han testede negativ i dag og skal testes igen på lørdag – altså på kampdagen. Selv hvis han her tester negativ, skal han have et grønt lys fra fodboldforbundet for at kunne spille. Og det er usikkert, om han får det.
– Det er jo en drengedrøm at spille de her kampe, og så kan jeg miste den på grund af sådan noget her. Jeg har bevidst ikke taget mine børn med i Lalandia eller Legoland, fordi jeg ikke ville risikere noget. Det er også sådan lidt… Jeg er ikke direkt kontakt til den smittede, der har været flere rækker mellem os. Det var noget andet, hvis jeg havde siddet lige ved siden af. Jeg har også siddet med maske på hele vejen.
– Og man kan også sige, at på landsholdet er vi i en boble, og vi bliver testet hele tiden. Jeg er ikke ude i samfundet og smitter ikke videre, siger Viljormur Davidsen, der kalder situationen for speciel:
– Hvis du eller en anden rejste til kampen i morgen, skulle I ikke testes i lufthavnen. Det er ophørt. Var jeg fløjet i går, var det her aldrig sket.
Mens et land som Danmark har flere dygtige spillere på venstrebacken, kniber det lidt, når der er afbud til det færøske landshold. Og for at gøre ondt værre er det ikke kun Viljormur Davidsen, der er sendt i coronakarantæne – det er hans konkurrent Ari Mohr Jonsson også. Så da man mødte Israel onsdag aften, var det midtbanespiller og tidligere Brøndby-talent René Joensen, der spillede venstre back.
Om Ari Mohr Jonsson konstaterer Viljormur Davidsen blot:
– Han sad lige bagved på række 27.
Altså var han med samme fly.
Drømmekampen mod Danmark
Vejle-spilleren Viljormur Davidsen har 51 landskampe på cv’et, og det er altså ikke til at sige lige nu, om han får lov at spille nummer 52 på lørdag. Han er i isolation, men har adgang til at gå ud i naturen for sig selv, så han kan løbe ture og holde grundformen ved lige, hvis han får grønt lys lørdag.
Opgøret mod Danmark er nemlig en af de kampe, Davidsen har sat ring om, da Danmark er stedet, han spiller, og det er mod gode profiler i store udenlanske klubber. Og så tilmed foran et udsolgt stadion.
– Nu kan vi endelig spille for de færøske fans igen, og kampen betyder bare meget for alle. For mig, jeg tog ud som 16-årig for at spille professionelt, og det her er de dage og kampe, man drømmer om og arbejder hårdt for at spille.
– Det er det hårdeste ved det her. Man vil altid spille for sit land, og det er noget, jeg har gjort mig fortjent til. Og så får jeg måske ikke lov, siger 30-årige Viljormur Davidsen.
Vejle-spilleren krydser alt, hvad han overhovedet kan for, at han får lov til at deltage lørdag mod Danmark, og får han ikke lov at spille kampen, vil det være en kæmpe skuffelse.
– Jeg tror ikke, jeg vil se den kamp i tv, siger han blot.
Færøerne har hentet et enkelt point i VM-kvalifikationen efter 1-1 mod Moldova – man har tabt de tre andre kampe, man har spillet. Danmark har omvendt indledt med fire sejre i fire kampe.

TransferLIVE: Nu står han uden klub

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Kreativ transfer-løsning?

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Belgier var fristet af FCK og FCM

Kongen af straffespark på vej til FC København

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Massiv interesse for Horsens-flop

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Wrexham klar til at knuse transferrekord

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

FCM jagter Champions League-talenter

Lindstrøm på blokken i storklub

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Rejser til Brøndby med en røvfuld

FCK-emne skifter til PSV

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Påpeger Conrad Harders problem

FC Barcelona-stjerner i chok

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

– Han kan blive vigtig

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma