Danmark trodser FIFA: Kjær med særligt anførerbind

Danmarks anfører vil spille med "One Love" på ærmet, siger Christian Eriksen på et pressemøde lørdag.



Tipsbladet i Qatar.

Simon Kjær spiller med et anførerbind med teksten "One Love", når Danmark skal spille deres kampe ved VM.

Det siger Christian Eriksen på et pressemøde lørdag.

Her blev han spurgt ind til, hvad planerne er, efter at FIFA har annonceret, at forbundet selv vil diktere nogle andre opråb, som skal være på anførerbindene ved slutrunden. Og Eriksen afslører altså, at Simon Kjær og co. trodser det og spiller med "One Love"-anførerbindet. 

– Jeg har hørt i dag, at beslutningen er blevet taget i dag, at Simon spiller med det. Så ja, det går jeg ud fra, at han gør, siger Christian Eriksen på pressemødet.

Fodboldirektør i DBU, Peter Møller, forklarer:

– Der er ikke meget, der har ændret sig. Det har hele tiden været vores intention at spille med det armbind, og det vælger vi så at gøre, siger han og tilføjer:

– Vi har haft tre spor, vi har kørt efter. Kritisk dialog og et ønske om at bære et budskab på vores træningstrøjer – det fik vi afslag på af FIFA. Vores tredje ben har været ønsket om at spille med det her armbind, og det er et ønske, vi har delt med blandt andre Holland, England og Tyskland. Der er vi enige, og derfor spiller vi med det.

Samtidig siger direktøren, at man ikke planlægger flere protesttiltag, mens han til spørgsmålet om en eventuel straf fra FIFA siger:

– Hvad straffen skulle blive, ved jeg ikke noget om. Det får vi måske en indikation om, fordi England og Holland spiller dagen inden os. 

Simon Kjær bliver ikke eneste anfører med det omtalte anførerbind. Også Harry Kane og Manuel Neuer fra henholdsvis England og Tyskland har varslet, at man vil spille med "One Love"-anførerbindet.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

AGF kan ende med millionregning, men…

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Harry Maguire i chok

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Dansk toptræner lander stort job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job