Tipsbladet i Qatar.
Simon Kjær spiller med et anførerbind med teksten "One Love", når Danmark skal spille deres kampe ved VM.
Det siger Christian Eriksen på et pressemøde lørdag.
Her blev han spurgt ind til, hvad planerne er, efter at FIFA har annonceret, at forbundet selv vil diktere nogle andre opråb, som skal være på anførerbindene ved slutrunden. Og Eriksen afslører altså, at Simon Kjær og co. trodser det og spiller med "One Love"-anførerbindet.
– Jeg har hørt i dag, at beslutningen er blevet taget i dag, at Simon spiller med det. Så ja, det går jeg ud fra, at han gør, siger Christian Eriksen på pressemødet.
Fodboldirektør i DBU, Peter Møller, forklarer:
– Der er ikke meget, der har ændret sig. Det har hele tiden været vores intention at spille med det armbind, og det vælger vi så at gøre, siger han og tilføjer:
– Vi har haft tre spor, vi har kørt efter. Kritisk dialog og et ønske om at bære et budskab på vores træningstrøjer – det fik vi afslag på af FIFA. Vores tredje ben har været ønsket om at spille med det her armbind, og det er et ønske, vi har delt med blandt andre Holland, England og Tyskland. Der er vi enige, og derfor spiller vi med det.
Samtidig siger direktøren, at man ikke planlægger flere protesttiltag, mens han til spørgsmålet om en eventuel straf fra FIFA siger:
– Hvad straffen skulle blive, ved jeg ikke noget om. Det får vi måske en indikation om, fordi England og Holland spiller dagen inden os.
Simon Kjær bliver ikke eneste anfører med det omtalte anførerbind. Også Harry Kane og Manuel Neuer fra henholdsvis England og Tyskland har varslet, at man vil spille med "One Love"-anførerbindet.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED