Danmark trodser FIFA: Kjær med særligt anførerbind

Danmarks anfører vil spille med "One Love" på ærmet, siger Christian Eriksen på et pressemøde lørdag.



Tipsbladet i Qatar.

Simon Kjær spiller med et anførerbind med teksten "One Love", når Danmark skal spille deres kampe ved VM.

Det siger Christian Eriksen på et pressemøde lørdag.

Her blev han spurgt ind til, hvad planerne er, efter at FIFA har annonceret, at forbundet selv vil diktere nogle andre opråb, som skal være på anførerbindene ved slutrunden. Og Eriksen afslører altså, at Simon Kjær og co. trodser det og spiller med "One Love"-anførerbindet. 

– Jeg har hørt i dag, at beslutningen er blevet taget i dag, at Simon spiller med det. Så ja, det går jeg ud fra, at han gør, siger Christian Eriksen på pressemødet.

Fodboldirektør i DBU, Peter Møller, forklarer:

– Der er ikke meget, der har ændret sig. Det har hele tiden været vores intention at spille med det armbind, og det vælger vi så at gøre, siger han og tilføjer:

– Vi har haft tre spor, vi har kørt efter. Kritisk dialog og et ønske om at bære et budskab på vores træningstrøjer – det fik vi afslag på af FIFA. Vores tredje ben har været ønsket om at spille med det her armbind, og det er et ønske, vi har delt med blandt andre Holland, England og Tyskland. Der er vi enige, og derfor spiller vi med det.

Samtidig siger direktøren, at man ikke planlægger flere protesttiltag, mens han til spørgsmålet om en eventuel straf fra FIFA siger:

– Hvad straffen skulle blive, ved jeg ikke noget om. Det får vi måske en indikation om, fordi England og Holland spiller dagen inden os. 

Simon Kjær bliver ikke eneste anfører med det omtalte anførerbind. Også Harry Kane og Manuel Neuer fra henholdsvis England og Tyskland har varslet, at man vil spille med "One Love"-anførerbindet.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Tottenham jagter choktransfer

Chok i Wolfsburg

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Martin Jørgensen lander nyt job

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Raser over Brian Riemer-interview

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

– Vi har alle fejlet

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

AC Milan kigger på dansker

Arsenal-træner er rasende



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Voldsom straf efter vanvidsaktion