Danmark trodser FIFA: Kjær med særligt anførerbind

Danmarks anfører vil spille med "One Love" på ærmet, siger Christian Eriksen på et pressemøde lørdag.



Tipsbladet i Qatar.

Simon Kjær spiller med et anførerbind med teksten "One Love", når Danmark skal spille deres kampe ved VM.

Det siger Christian Eriksen på et pressemøde lørdag.

Her blev han spurgt ind til, hvad planerne er, efter at FIFA har annonceret, at forbundet selv vil diktere nogle andre opråb, som skal være på anførerbindene ved slutrunden. Og Eriksen afslører altså, at Simon Kjær og co. trodser det og spiller med "One Love"-anførerbindet. 

– Jeg har hørt i dag, at beslutningen er blevet taget i dag, at Simon spiller med det. Så ja, det går jeg ud fra, at han gør, siger Christian Eriksen på pressemødet.

Fodboldirektør i DBU, Peter Møller, forklarer:

– Der er ikke meget, der har ændret sig. Det har hele tiden været vores intention at spille med det armbind, og det vælger vi så at gøre, siger han og tilføjer:

– Vi har haft tre spor, vi har kørt efter. Kritisk dialog og et ønske om at bære et budskab på vores træningstrøjer – det fik vi afslag på af FIFA. Vores tredje ben har været ønsket om at spille med det her armbind, og det er et ønske, vi har delt med blandt andre Holland, England og Tyskland. Der er vi enige, og derfor spiller vi med det.

Samtidig siger direktøren, at man ikke planlægger flere protesttiltag, mens han til spørgsmålet om en eventuel straf fra FIFA siger:

– Hvad straffen skulle blive, ved jeg ikke noget om. Det får vi måske en indikation om, fordi England og Holland spiller dagen inden os. 

Simon Kjær bliver ikke eneste anfører med det omtalte anførerbind. Også Harry Kane og Manuel Neuer fra henholdsvis England og Tyskland har varslet, at man vil spille med "One Love"-anførerbindet.







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: FCK smider sejren

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

FCN taber i Europa-comeback

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

FC København – Lyngby BK

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

AGF – Brøndby IF

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Viborg FF – OB

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Randers FC – Silkeborg IF

Sønderjyske – FC Midtjylland