Hvem er bedst i Norden?
Engang var det spørgsmål til debat, men det er det ikke længere. Danmark er bedst, og så må de andre slås om andenpladsen.
Den andenplads kunne Sverige engang gøre et rimeligt krav på, men nationen kommer fra en nedrykning i Nations League, hvor man var i pulje med Norge, der var tæt på at rykke op.
Island har ikke helt samme pondus som tidligere, og så er der Finland, som nok også toppede ved EM sidste år.
Med tanke på, at der er store debatter i gang i Norge og Sverige om, hvorfor Danmark er så meget bedre til at udvikle spillere, har Tipsbladet besluttet sig for at se nærmere på, hvordan et kombineret nordisk landshold ville se ud.
Og lad det være sagt med det samme: Danmark dominerer.
MÅLMAND
Kasper Schmeichel, Danmark
Godt nok har han ikke fået den bedste start i OGC Nice, men keeperen er stadig foran de nordiske forfølgere. Finlands Lukas Hradecky er en god spiller, der fortjener ros for sine præstationer for Bayer Leverkusen, men han er efter Schmeichel. Det samme er Aston Villas Robin Olsen, ligesom Norges Ørjan Nyland, der er uden kontrakt for tiden.
FORSVAR
Rasmus Nissen Kristensen, Leeds United
Simon Kjær, AC Milan
Andreas Christensen, FC Barcelona
Joakim Mæhle, Atalanta
Rasmus Nissen Kristensen er ved at etablere sig i Premier League og er fast mand for Leeds United. Det er 50/50 med ham og Daniel Wass på landsholdet. Vi kunne også have peget på Wass. Men Wass kom retur til Brøndby IF uden meget spilletid, og imens har “NK” spillet sig godt ind i varmen hos Hjulmand. Med en offensiv tilgang er det ham, vi vælger på dette landshold. Ingen af vores nordiske venner kommer tæt på en plads på højrebacken.
I midterforsvaret husker de fleste nok, at Victor Lindelöf er en udmærket spiller, men det er også en spiller, der ikke får spilletid. Så vi har valgt Simon Kjær fra AC Milan, der godt nok er ved at arbejde sig tilbage fra en langvarig skade, men er en dygtig og rutineret spiller. Han er dog under pres fra Lindelöf og ikke mindst Joachim Andersen, der har været strålende for Crystal Palace og efterhånden ligner en spiller, der er klar til at tage over i landsholdets forsvar.
Venstrebacken står der Joakim Mæhle på. Ludwig Augustinsson er nummer to.
MIDTBANE
Pierre Emile Højbjerg, Tottenham Hotspur
Christian Eriksen, Manchester United
Martin Ødegaard, Arsenal
Midtbanen bobler af talent, og vi har valgt tre dygtige boldspillere. Som den mere kontrollerende midtbanespiller har vi Pierre Emile Højbjerg som et sikkert kort – Tottenham-profilen er ganske enkelt fremragende for tiden. Ved siden af spiller de mere offensive spillere i Christian Eriksen, der er bedre end nogensinde, og Arsenals Martin Ødegaard, som også er en rigtig fin spiller.
Emil Forsberg er også en dygtig spiller, men han er ikke bedre end de tre førnævnte, mens Thomas Delaney også må acceptere en rolle som reserve på dette hold.
ANGREB
Dejan Kulusevski, Tottenham Hotspur
Erling Braut Haaland, Manchester City
Alexander Isak, Newcastle United
Her er Danmark ikke stærkest, selv om Andreas Skov Olsen, Jonas Wind, Kasper Dolberg, Martin Braithwaite og Mikkel Damsgaard alle har vist lovende takter til tider. Skov Olsen er tættest på at komme på holdet, men må sande at Dejan Kulusevski fra Tottenham Hotspur trods alt er på et lidt højere niveau.
På den anden kant er der også hård kamp om pladsen, men vi vælger at gå med svenske Alexander Isak, der er en dygtig målscorer. Denne sommer rykkede han for over 500 millioner kroner fra Real Sociedad til Newcastle United, og forventningerne til svenskeren er enorm. Han er angriber, men vi spiller ham fra venstre, hvor han så skal trække ind i banen og give plads til Joakim Mæhle.
Og så er der 9’eren, hvor ja, der er både Zlatan Ibrahimovic, Kasper Dolberg, Jonas Wind, og hvad de ellers hedder. Men altså, ham der Erling Haaland ligner en spiller, der godt kan blive til noget i fremtiden…
Her er holdet:

LIVE
LIVE: Får ny kontrakt med Superliga-klub
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
AVIS
Interessant afsløring
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse