PARKEN (Tipsbladet): Der var to spillere, der fik debut for Danmark i 2-0-sejren over Schweiz, og de fik begge to en helt formidabel start på landsholdet.
Albert Grønbæk startede således inde og blev kåret til kampens spiller, mens Patrick Dorgu blev indskiftet og scorede til 1-0 på sin første boldberøring. Efter slutfløjtet var sidstnævnte storsmilende, da han mødte pressen.
– Det er stadig lidt surrealistisk, men det var fedt, lød det fra Patrick Dorgu.
I første omgang var Lecce-spilleren dog ikke sikker på, om målet ville blive godkendt.
– Jeg tænkte bare på at juble, men jeg så, at der var lidt tumult bag mig, hvor folk begyndte at slås. Så jeg vidste ikke lige, om der var mål eller ej. Men det var dejligt at få det bekræftet, lød det fra Patrick Dorgu.
Det var en megafed oplevelse og noget helt specielt. At kunne gå ind i Parken var en drengedrøm. Jeg var mega spændt og glædede mig til, at kampen begyndte. Jeg har ikke været nervøs op til – jeg har bare været spændt. At spille for sit land er unikt.
Albert GrønbækAngriber, Danmark
Venstrebackens familie har været en stor støtte for ham i hele karrieren, og derfor var det en meget speciel følelse for Patrick Dorgu at tale med familien efter sidste fløjt.
– Det er en kæmpe følelse. Det har været hårdt undervejs i karrieren. Det har været hårdt at tage fra Danmark til Italien og ikke kunne se sin familie hver dag. Men at jeg så kan komme tilbage og score i min debut, det er super fedt.
Hvad lavede du egentlig helt oppe i højre side af angrebet, da du scorede?
– Jeg prøvede bare at hjælpe mine holdkammerater. Jeg prøvede bare at gøre mig spilbar, så det var dejligt, at den lige faldt ned til mig, lød det fra Dorgu med et smil.
Den tidligere FC Nordsjælland-spiller er glad for sin modtagelse på A-landsholdet, men kan samtidig godt mærke, at han stadig skal vænne sig til niveuaet.
– Jeg kan godt mærke, at tempoet til træning er lidt højere end på U21, men man skal bare vænne sig til det, tror jeg. Jo mere, man er med, jo mere vænner man sig til det.
En drengedrøm
Albert Grønbæk startede inde og gik godt i spænd med Kasper Dolberg og Christian Eriksen oppe foran, og efter debuten var Rennes-spilleren selvsagt lykkelig over sin første kamp for Danmark.
– Det var en megafed oplevelse og noget helt specielt. At kunne gå ind i Parken var en drengedrøm. Jeg var mega spændt og glædede mig til, at kampen begyndte. Jeg har ikke været nervøs op til – jeg har bare været spændt. At spille for sit land er unikt.
– Jeg ville gerne vise mig frem og bidrage til holdet, og jeg synes, jeg gjorde det fint. Jeg havde også regnet med, at jeg kunne have en impact, lød det fra Albert Grønbæk.
Den tidligere AGF'er fik onsdag beskeden om, at han skulle starte inde i sin landsholdsdebut.
– Jeg reagerede egentlig meget stille og roligt. Jeg forsøgte at bevare roen. Jeg blev selvfølgelig mega glad, men det er også vigtigt, at man ikke bliver for glad, for det kan godt tage lidt af fokus. Jeg synes, jeg ramte spændingsniveauet fint, lød det afslutningsvist fra Albert Grønbæk.
Danmark spiller igen søndag, hvor Serbien kommer på besøg i Parken.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Flotte ord om Roony Bardghji
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
AaB-krisen fortsætter
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Farzam: En gave for FC København
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Supercomputer spår FCM-nedtur
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE