Sæsonen er forbi de fleste steder, og for de danske landsholdsemner Rasmus Nissen Kristensen, Daniel Iversen, Victor Kristiansen, Jannik Vestergaard, Oliver Christensen og Martin Braithwaite endte det med den ultimative nedtur.
Alle rykkede ned med deres klubhold i enten England, Spanien eller Tyskland, og det er en hovedpine for spillerne, men også for det danske landshold, hvor Kasper Hjulmand aldrig har lagt skjul på, at han vægter det meget højt, at spillerne bliver matchet på allerhøjeste niveau.
– Det er skidt nyt for Kasper Hjulmand. Hans spillere skal have tempo og ikke mindst højt spillemæssigt niveau i benene, når de skal på landsholdet, så at seks aktuelle ryger ned er meget uheldigt for landstræneren, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen og fortsætter:
– Den medvind, der var op til og under EM, og hele vejen i kvalifikationen til VM, er væk. Lige nu kommer modgangen, og Hjulmand skal da håbe, at adskillige af de her spillere skifter klub i de næste tre måneder.
– Det er jo ikke sådan, de glemmer, hvordan man spiller fodbold, men det daglige niveau betyder jo alt, Hjulmand kan jo dårligt nok nå at træne med spillerne, før de skal i kamp, så timingen er ikke god.
Det er naturligvis en mulighed, at spillerne søger nye græsgange i sommerens transfervindue og dermed slipper for turen ned i den næstbedste række, og det er et sandsynligt scenarie for en række af de tidligere nævnte landsholdsemner.
– Jeg tør vædde med, flere af disse spillere bliver solgt i løbet af sommeren, fastslår Troels Bager Thøgersen, der dog ikke nævner, hvad han er klar til at sætte på højkant.
Han er sikker på, at minimum én danskerafgang vil finde sted i Leicester City, der er ude af Premier League syv år efter, at klubben vandt mesterskabet..
– Jannik Vestergaard skal væk uanset hvad. Der må være for meget bagage med en klub, der ikke har levet op til løfterne, da han kom fra Southampton, og Leicester har også brug for pengene.
– Jeg er mere i tvivl om Daniel Iversen og Victor Kristiansen. Leicester kommer ikke til at forære dem væk, og de er skingrende vanvittige, hvis de i januar gav backen en lav frikøbsklausul, når nu nedrykningsfaren allerede var helt tydelig på det tidspunkt. Men hvis nogen kommer med nok penge, vil alt nok være til salg, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør.
I Tyskland er Wahid Faghir, som lige nu er udlejet til FC Nordsjælland, og Nikolas Nartey også i farezonen for at rykke ned, men VfB Stuttgart har to playoff-kampe mod Hamburger SV til at sikre overlevelse i Bundesligaen.
I videoen i toppen af artiklen kan du høre Rasmus Nissen Kristensen forholde sig til fremtiden efter Leeds Uniteds nedrykning.
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Voldsomt transferønske til FCK
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
AGF på rov i Hobro IK
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
Randers FC og OB spiller uafgjort
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
HELT VILDT