Sæsonen er forbi de fleste steder, og for de danske landsholdsemner Rasmus Nissen Kristensen, Daniel Iversen, Victor Kristiansen, Jannik Vestergaard, Oliver Christensen og Martin Braithwaite endte det med den ultimative nedtur.
Alle rykkede ned med deres klubhold i enten England, Spanien eller Tyskland, og det er en hovedpine for spillerne, men også for det danske landshold, hvor Kasper Hjulmand aldrig har lagt skjul på, at han vægter det meget højt, at spillerne bliver matchet på allerhøjeste niveau.
– Det er skidt nyt for Kasper Hjulmand. Hans spillere skal have tempo og ikke mindst højt spillemæssigt niveau i benene, når de skal på landsholdet, så at seks aktuelle ryger ned er meget uheldigt for landstræneren, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen og fortsætter:
– Den medvind, der var op til og under EM, og hele vejen i kvalifikationen til VM, er væk. Lige nu kommer modgangen, og Hjulmand skal da håbe, at adskillige af de her spillere skifter klub i de næste tre måneder.
– Det er jo ikke sådan, de glemmer, hvordan man spiller fodbold, men det daglige niveau betyder jo alt, Hjulmand kan jo dårligt nok nå at træne med spillerne, før de skal i kamp, så timingen er ikke god.
Det er naturligvis en mulighed, at spillerne søger nye græsgange i sommerens transfervindue og dermed slipper for turen ned i den næstbedste række, og det er et sandsynligt scenarie for en række af de tidligere nævnte landsholdsemner.
– Jeg tør vædde med, flere af disse spillere bliver solgt i løbet af sommeren, fastslår Troels Bager Thøgersen, der dog ikke nævner, hvad han er klar til at sætte på højkant.
Han er sikker på, at minimum én danskerafgang vil finde sted i Leicester City, der er ude af Premier League syv år efter, at klubben vandt mesterskabet..
– Jannik Vestergaard skal væk uanset hvad. Der må være for meget bagage med en klub, der ikke har levet op til løfterne, da han kom fra Southampton, og Leicester har også brug for pengene.
– Jeg er mere i tvivl om Daniel Iversen og Victor Kristiansen. Leicester kommer ikke til at forære dem væk, og de er skingrende vanvittige, hvis de i januar gav backen en lav frikøbsklausul, når nu nedrykningsfaren allerede var helt tydelig på det tidspunkt. Men hvis nogen kommer med nok penge, vil alt nok være til salg, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør.
I Tyskland er Wahid Faghir, som lige nu er udlejet til FC Nordsjælland, og Nikolas Nartey også i farezonen for at rykke ned, men VfB Stuttgart har to playoff-kampe mod Hamburger SV til at sikre overlevelse i Bundesligaen.
I videoen i toppen af artiklen kan du høre Rasmus Nissen Kristensen forholde sig til fremtiden efter Leeds Uniteds nedrykning.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
– Han vinder Ballon d’Or!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
Harry Maguire ryger i skammekrogen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
CUSTOM