Danske stjerner rykker ned: Vil vædde på transfers

Flere danske landsholdsspillere- og emner er rykket ned i denne sæson, og det bør få alarmklokkerne til at ringe hos landstræner Kasper Hjulmand.



Sæsonen er forbi de fleste steder, og for de danske landsholdsemner Rasmus Nissen Kristensen, Daniel Iversen, Victor Kristiansen, Jannik Vestergaard, Oliver Christensen og Martin Braithwaite endte det med den ultimative nedtur.

Alle rykkede ned med deres klubhold i enten England, Spanien eller Tyskland, og det er en hovedpine for spillerne, men også for det danske landshold, hvor Kasper Hjulmand aldrig har lagt skjul på, at han vægter det meget højt, at spillerne bliver matchet på allerhøjeste niveau.

– Det er skidt nyt for Kasper Hjulmand. Hans spillere skal have tempo og ikke mindst højt spillemæssigt niveau i benene, når de skal på landsholdet, så at seks aktuelle ryger ned er meget uheldigt for landstræneren, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen og fortsætter:

– Den medvind, der var op til og under EM, og hele vejen i kvalifikationen til VM, er væk. Lige nu kommer modgangen, og Hjulmand skal da håbe, at adskillige af de her spillere skifter klub i de næste tre måneder.

– Det er jo ikke sådan, de glemmer, hvordan man spiller fodbold, men det daglige niveau betyder jo alt, Hjulmand kan jo dårligt nok nå at træne med spillerne, før de skal i kamp, så timingen er ikke god.

Det er naturligvis en mulighed, at spillerne søger nye græsgange i sommerens transfervindue og dermed slipper for turen ned i den næstbedste række, og det er et sandsynligt scenarie for en række af de tidligere nævnte landsholdsemner.

– Jeg tør vædde med, flere af disse spillere bliver solgt i løbet af sommeren, fastslår Troels Bager Thøgersen, der dog ikke nævner, hvad han er klar til at sætte på højkant. 

Han er sikker på, at minimum én danskerafgang vil finde sted i Leicester City, der er ude af Premier League syv år efter, at klubben vandt mesterskabet..

– Jannik Vestergaard skal væk uanset hvad. Der må være for meget bagage med en klub, der ikke har levet op til løfterne, da han kom fra Southampton, og Leicester har også brug for pengene.

– Jeg er mere i tvivl om Daniel Iversen og Victor Kristiansen. Leicester kommer ikke til at forære dem væk, og de er skingrende vanvittige, hvis de i januar gav backen en lav frikøbsklausul, når nu nedrykningsfaren allerede var helt tydelig på det tidspunkt. Men hvis nogen kommer med nok penge, vil alt nok være til salg, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør.

I Tyskland er Wahid Faghir, som lige nu er udlejet til FC Nordsjælland, og Nikolas Nartey også i farezonen for at rykke ned, men VfB Stuttgart har to playoff-kampe mod Hamburger SV til at sikre overlevelse i Bundesligaen. 

I videoen i toppen af artiklen kan du høre Rasmus Nissen Kristensen forholde sig til fremtiden efter Leeds Uniteds nedrykning.





Farzam: En gave for FC København




LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Brøndby i transfer-kovending?

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Tæt på at sende millioner til FC København

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Fem bud på David Nielsens afløser

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Marseille æder impotent modstander

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub