Danske stjerner rykker ned: Vil vædde på transfers

Flere danske landsholdsspillere- og emner er rykket ned i denne sæson, og det bør få alarmklokkerne til at ringe hos landstræner Kasper Hjulmand.



Sæsonen er forbi de fleste steder, og for de danske landsholdsemner Rasmus Nissen Kristensen, Daniel Iversen, Victor Kristiansen, Jannik Vestergaard, Oliver Christensen og Martin Braithwaite endte det med den ultimative nedtur.

Alle rykkede ned med deres klubhold i enten England, Spanien eller Tyskland, og det er en hovedpine for spillerne, men også for det danske landshold, hvor Kasper Hjulmand aldrig har lagt skjul på, at han vægter det meget højt, at spillerne bliver matchet på allerhøjeste niveau.

– Det er skidt nyt for Kasper Hjulmand. Hans spillere skal have tempo og ikke mindst højt spillemæssigt niveau i benene, når de skal på landsholdet, så at seks aktuelle ryger ned er meget uheldigt for landstræneren, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen og fortsætter:

– Den medvind, der var op til og under EM, og hele vejen i kvalifikationen til VM, er væk. Lige nu kommer modgangen, og Hjulmand skal da håbe, at adskillige af de her spillere skifter klub i de næste tre måneder.

– Det er jo ikke sådan, de glemmer, hvordan man spiller fodbold, men det daglige niveau betyder jo alt, Hjulmand kan jo dårligt nok nå at træne med spillerne, før de skal i kamp, så timingen er ikke god.

Det er naturligvis en mulighed, at spillerne søger nye græsgange i sommerens transfervindue og dermed slipper for turen ned i den næstbedste række, og det er et sandsynligt scenarie for en række af de tidligere nævnte landsholdsemner.

– Jeg tør vædde med, flere af disse spillere bliver solgt i løbet af sommeren, fastslår Troels Bager Thøgersen, der dog ikke nævner, hvad han er klar til at sætte på højkant. 

Han er sikker på, at minimum én danskerafgang vil finde sted i Leicester City, der er ude af Premier League syv år efter, at klubben vandt mesterskabet..

– Jannik Vestergaard skal væk uanset hvad. Der må være for meget bagage med en klub, der ikke har levet op til løfterne, da han kom fra Southampton, og Leicester har også brug for pengene.

– Jeg er mere i tvivl om Daniel Iversen og Victor Kristiansen. Leicester kommer ikke til at forære dem væk, og de er skingrende vanvittige, hvis de i januar gav backen en lav frikøbsklausul, når nu nedrykningsfaren allerede var helt tydelig på det tidspunkt. Men hvis nogen kommer med nok penge, vil alt nok være til salg, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør.

I Tyskland er Wahid Faghir, som lige nu er udlejet til FC Nordsjælland, og Nikolas Nartey også i farezonen for at rykke ned, men VfB Stuttgart har to playoff-kampe mod Hamburger SV til at sikre overlevelse i Bundesligaen. 

I videoen i toppen af artiklen kan du høre Rasmus Nissen Kristensen forholde sig til fremtiden efter Leeds Uniteds nedrykning.





LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer stort talent

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Maxsø træner med i Brøndby

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

‘Det er et større problem for os’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – Spanien

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FC København i intense transferforhandlinger

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jess Thorup på vej til denne klub

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss