Sæsonen er forbi de fleste steder, og for de danske landsholdsemner Rasmus Nissen Kristensen, Daniel Iversen, Victor Kristiansen, Jannik Vestergaard, Oliver Christensen og Martin Braithwaite endte det med den ultimative nedtur.
Alle rykkede ned med deres klubhold i enten England, Spanien eller Tyskland, og det er en hovedpine for spillerne, men også for det danske landshold, hvor Kasper Hjulmand aldrig har lagt skjul på, at han vægter det meget højt, at spillerne bliver matchet på allerhøjeste niveau.
– Det er skidt nyt for Kasper Hjulmand. Hans spillere skal have tempo og ikke mindst højt spillemæssigt niveau i benene, når de skal på landsholdet, så at seks aktuelle ryger ned er meget uheldigt for landstræneren, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen og fortsætter:
– Den medvind, der var op til og under EM, og hele vejen i kvalifikationen til VM, er væk. Lige nu kommer modgangen, og Hjulmand skal da håbe, at adskillige af de her spillere skifter klub i de næste tre måneder.
– Det er jo ikke sådan, de glemmer, hvordan man spiller fodbold, men det daglige niveau betyder jo alt, Hjulmand kan jo dårligt nok nå at træne med spillerne, før de skal i kamp, så timingen er ikke god.
Det er naturligvis en mulighed, at spillerne søger nye græsgange i sommerens transfervindue og dermed slipper for turen ned i den næstbedste række, og det er et sandsynligt scenarie for en række af de tidligere nævnte landsholdsemner.
– Jeg tør vædde med, flere af disse spillere bliver solgt i løbet af sommeren, fastslår Troels Bager Thøgersen, der dog ikke nævner, hvad han er klar til at sætte på højkant.
Han er sikker på, at minimum én danskerafgang vil finde sted i Leicester City, der er ude af Premier League syv år efter, at klubben vandt mesterskabet..
– Jannik Vestergaard skal væk uanset hvad. Der må være for meget bagage med en klub, der ikke har levet op til løfterne, da han kom fra Southampton, og Leicester har også brug for pengene.
– Jeg er mere i tvivl om Daniel Iversen og Victor Kristiansen. Leicester kommer ikke til at forære dem væk, og de er skingrende vanvittige, hvis de i januar gav backen en lav frikøbsklausul, når nu nedrykningsfaren allerede var helt tydelig på det tidspunkt. Men hvis nogen kommer med nok penge, vil alt nok være til salg, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør.
I Tyskland er Wahid Faghir, som lige nu er udlejet til FC Nordsjælland, og Nikolas Nartey også i farezonen for at rykke ned, men VfB Stuttgart har to playoff-kampe mod Hamburger SV til at sikre overlevelse i Bundesligaen.
I videoen i toppen af artiklen kan du høre Rasmus Nissen Kristensen forholde sig til fremtiden efter Leeds Uniteds nedrykning.
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
GOG buldrer forbi bundhold
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
EKSKLUSIVT Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
Her kan du se Danmark mod Belarus
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
Medie med Kamil Grabara-afsløring
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
Superliga-profil får trænerlicens
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Chok i OB – siger op efter seks dage
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
Landstræner uenig med Ronaldo
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
Belgien skuffer mod Kasakhstan
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT