Dansker leverer mirakelredning: Det skal han ikke

Takket være den danske målmand sikrede Preston North End sig et enkelt point mod Millwall fredag aften.



Danske Daniel Iversen beviste endnu engang, hvorfor han er en af de lyseste stjerner på den danske målmandshimmel.

Efter en relativt stille første halvleg mod fredagens modstander fra Millwall i The Championship, måtte han i løbet af de sidste 45 minutter diske op med flere mirakelredninger. Specielt en tredobbelt redning i anden halvleg efterlod tilskuerne mundlamme.

Opgøret endte 1-1, men danskerens manager, Ryan Lowe, ønsker ikke, at Daniel Iversen fortsat skal levere mirakelredninger på bekostning af holdets egne personlige fejl:

– Jeg vil ikke have, at han skal lave den slags redninger hele tiden. De kommer fra os selv. Vi er ikke blevet spillet tynde af noget hold endnu. Hver gang, der bliver scoret imod os, så er det fra vores egne fejl. Hvis vi kan barbere dem fra, så bliver vi et bedre hold, siger Ryan Lowe efter kampen ifølge klubbens officielle Twitter-profil.

Daniel Iversen er udlejet fra Leicester til Preston i indeværende sæson. Den 24-årige målmand har flere gange leveret stærke præstationer, som også gav ham en udtagelse til Kasper Hjulmands landshold tilbage i marts og en plads på sidste spillerundes hold i The Championship.

Til opgøret mod Millwall var Iversens holdkammerat Emil Riis fraværende, da han døjer med en skade efter klubbens møde med Queens Park Rangers forleden, hvor han måske eller måske ikke noterede sig for en scoring.

Daniel Iversen har i indeværende sæson noteret sig for 44 kampe for Preston North End. Hans lejeaftale med klubben udløber til sommer, hvorefter han vender retur til Leicester.

Der har han kontrakt frem til 2025, og mon ikke Brendan Rodgers også har udset sig lejesvenden som en mulig konkurrent til Kasper Schmeichel i buret til den kommende sæson. Udover Schmeichel og Iversen har de også Danny Ward i målmandskorpset, som de købte dyrt i Liverpool tilbage i 2018.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Andreas Christensen afviser tilbud

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Den største genistreg i Superligaen?

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske