Danske Daniel Iversen beviste endnu engang, hvorfor han er en af de lyseste stjerner på den danske målmandshimmel.
Efter en relativt stille første halvleg mod fredagens modstander fra Millwall i The Championship, måtte han i løbet af de sidste 45 minutter diske op med flere mirakelredninger. Specielt en tredobbelt redning i anden halvleg efterlod tilskuerne mundlamme.
Opgøret endte 1-1, men danskerens manager, Ryan Lowe, ønsker ikke, at Daniel Iversen fortsat skal levere mirakelredninger på bekostning af holdets egne personlige fejl:
– Jeg vil ikke have, at han skal lave den slags redninger hele tiden. De kommer fra os selv. Vi er ikke blevet spillet tynde af noget hold endnu. Hver gang, der bliver scoret imod os, så er det fra vores egne fejl. Hvis vi kan barbere dem fra, så bliver vi et bedre hold, siger Ryan Lowe efter kampen ifølge klubbens officielle Twitter-profil.
Daniel Iversen er udlejet fra Leicester til Preston i indeværende sæson. Den 24-årige målmand har flere gange leveret stærke præstationer, som også gav ham en udtagelse til Kasper Hjulmands landshold tilbage i marts og en plads på sidste spillerundes hold i The Championship.
Til opgøret mod Millwall var Iversens holdkammerat Emil Riis fraværende, da han døjer med en skade efter klubbens møde med Queens Park Rangers forleden, hvor han måske eller måske ikke noterede sig for en scoring.
Daniel Iversen har i indeværende sæson noteret sig for 44 kampe for Preston North End. Hans lejeaftale med klubben udløber til sommer, hvorefter han vender retur til Leicester.
Der har han kontrakt frem til 2025, og mon ikke Brendan Rodgers også har udset sig lejesvenden som en mulig konkurrent til Kasper Schmeichel i buret til den kommende sæson. Udover Schmeichel og Iversen har de også Danny Ward i målmandskorpset, som de købte dyrt i Liverpool tilbage i 2018.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
FANKLUBBEN
Det er Superligaens svar på en odder
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
