Danske Daniel Iversen beviste endnu engang, hvorfor han er en af de lyseste stjerner på den danske målmandshimmel.
Efter en relativt stille første halvleg mod fredagens modstander fra Millwall i The Championship, måtte han i løbet af de sidste 45 minutter diske op med flere mirakelredninger. Specielt en tredobbelt redning i anden halvleg efterlod tilskuerne mundlamme.
Opgøret endte 1-1, men danskerens manager, Ryan Lowe, ønsker ikke, at Daniel Iversen fortsat skal levere mirakelredninger på bekostning af holdets egne personlige fejl:
– Jeg vil ikke have, at han skal lave den slags redninger hele tiden. De kommer fra os selv. Vi er ikke blevet spillet tynde af noget hold endnu. Hver gang, der bliver scoret imod os, så er det fra vores egne fejl. Hvis vi kan barbere dem fra, så bliver vi et bedre hold, siger Ryan Lowe efter kampen ifølge klubbens officielle Twitter-profil.
Daniel Iversen er udlejet fra Leicester til Preston i indeværende sæson. Den 24-årige målmand har flere gange leveret stærke præstationer, som også gav ham en udtagelse til Kasper Hjulmands landshold tilbage i marts og en plads på sidste spillerundes hold i The Championship.
Til opgøret mod Millwall var Iversens holdkammerat Emil Riis fraværende, da han døjer med en skade efter klubbens møde med Queens Park Rangers forleden, hvor han måske eller måske ikke noterede sig for en scoring.
Daniel Iversen har i indeværende sæson noteret sig for 44 kampe for Preston North End. Hans lejeaftale med klubben udløber til sommer, hvorefter han vender retur til Leicester.
Der har han kontrakt frem til 2025, og mon ikke Brendan Rodgers også har udset sig lejesvenden som en mulig konkurrent til Kasper Schmeichel i buret til den kommende sæson. Udover Schmeichel og Iversen har de også Danny Ward i målmandskorpset, som de købte dyrt i Liverpool tilbage i 2018.
LIVE
VM-LIVE: Pause – Schweiz kan ikke finde muligheder
OPTAKT
USA – Australien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
