Danske Daniel Iversen beviste endnu engang, hvorfor han er en af de lyseste stjerner på den danske målmandshimmel.
Efter en relativt stille første halvleg mod fredagens modstander fra Millwall i The Championship, måtte han i løbet af de sidste 45 minutter diske op med flere mirakelredninger. Specielt en tredobbelt redning i anden halvleg efterlod tilskuerne mundlamme.
Opgøret endte 1-1, men danskerens manager, Ryan Lowe, ønsker ikke, at Daniel Iversen fortsat skal levere mirakelredninger på bekostning af holdets egne personlige fejl:
– Jeg vil ikke have, at han skal lave den slags redninger hele tiden. De kommer fra os selv. Vi er ikke blevet spillet tynde af noget hold endnu. Hver gang, der bliver scoret imod os, så er det fra vores egne fejl. Hvis vi kan barbere dem fra, så bliver vi et bedre hold, siger Ryan Lowe efter kampen ifølge klubbens officielle Twitter-profil.
Daniel Iversen er udlejet fra Leicester til Preston i indeværende sæson. Den 24-årige målmand har flere gange leveret stærke præstationer, som også gav ham en udtagelse til Kasper Hjulmands landshold tilbage i marts og en plads på sidste spillerundes hold i The Championship.
Til opgøret mod Millwall var Iversens holdkammerat Emil Riis fraværende, da han døjer med en skade efter klubbens møde med Queens Park Rangers forleden, hvor han måske eller måske ikke noterede sig for en scoring.
Daniel Iversen har i indeværende sæson noteret sig for 44 kampe for Preston North End. Hans lejeaftale med klubben udløber til sommer, hvorefter han vender retur til Leicester.
Der har han kontrakt frem til 2025, og mon ikke Brendan Rodgers også har udset sig lejesvenden som en mulig konkurrent til Kasper Schmeichel i buret til den kommende sæson. Udover Schmeichel og Iversen har de også Danny Ward i målmandskorpset, som de købte dyrt i Liverpool tilbage i 2018.
LIVE
LIVE: Må undvære seks stjerner til guldbrag
EKSKLUSIVT
Husker du ham? Spillede i FCM – holder nu med AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER
