Dansker leverer mirakelredning: Det skal han ikke

Takket være den danske målmand sikrede Preston North End sig et enkelt point mod Millwall fredag aften.



Danske Daniel Iversen beviste endnu engang, hvorfor han er en af de lyseste stjerner på den danske målmandshimmel.

Efter en relativt stille første halvleg mod fredagens modstander fra Millwall i The Championship, måtte han i løbet af de sidste 45 minutter diske op med flere mirakelredninger. Specielt en tredobbelt redning i anden halvleg efterlod tilskuerne mundlamme.

Opgøret endte 1-1, men danskerens manager, Ryan Lowe, ønsker ikke, at Daniel Iversen fortsat skal levere mirakelredninger på bekostning af holdets egne personlige fejl:

– Jeg vil ikke have, at han skal lave den slags redninger hele tiden. De kommer fra os selv. Vi er ikke blevet spillet tynde af noget hold endnu. Hver gang, der bliver scoret imod os, så er det fra vores egne fejl. Hvis vi kan barbere dem fra, så bliver vi et bedre hold, siger Ryan Lowe efter kampen ifølge klubbens officielle Twitter-profil.

Daniel Iversen er udlejet fra Leicester til Preston i indeværende sæson. Den 24-årige målmand har flere gange leveret stærke præstationer, som også gav ham en udtagelse til Kasper Hjulmands landshold tilbage i marts og en plads på sidste spillerundes hold i The Championship.

Til opgøret mod Millwall var Iversens holdkammerat Emil Riis fraværende, da han døjer med en skade efter klubbens møde med Queens Park Rangers forleden, hvor han måske eller måske ikke noterede sig for en scoring.

Daniel Iversen har i indeværende sæson noteret sig for 44 kampe for Preston North End. Hans lejeaftale med klubben udløber til sommer, hvorefter han vender retur til Leicester.

Der har han kontrakt frem til 2025, og mon ikke Brendan Rodgers også har udset sig lejesvenden som en mulig konkurrent til Kasper Schmeichel i buret til den kommende sæson. Udover Schmeichel og Iversen har de også Danny Ward i målmandskorpset, som de købte dyrt i Liverpool tilbage i 2018.





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Iran kommer med krav før VM

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Barcelona – Real Madrid

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre