Danske Daniel Iversen beviste endnu engang, hvorfor han er en af de lyseste stjerner på den danske målmandshimmel.
Efter en relativt stille første halvleg mod fredagens modstander fra Millwall i The Championship, måtte han i løbet af de sidste 45 minutter diske op med flere mirakelredninger. Specielt en tredobbelt redning i anden halvleg efterlod tilskuerne mundlamme.
Opgøret endte 1-1, men danskerens manager, Ryan Lowe, ønsker ikke, at Daniel Iversen fortsat skal levere mirakelredninger på bekostning af holdets egne personlige fejl:
– Jeg vil ikke have, at han skal lave den slags redninger hele tiden. De kommer fra os selv. Vi er ikke blevet spillet tynde af noget hold endnu. Hver gang, der bliver scoret imod os, så er det fra vores egne fejl. Hvis vi kan barbere dem fra, så bliver vi et bedre hold, siger Ryan Lowe efter kampen ifølge klubbens officielle Twitter-profil.
Daniel Iversen er udlejet fra Leicester til Preston i indeværende sæson. Den 24-årige målmand har flere gange leveret stærke præstationer, som også gav ham en udtagelse til Kasper Hjulmands landshold tilbage i marts og en plads på sidste spillerundes hold i The Championship.
Til opgøret mod Millwall var Iversens holdkammerat Emil Riis fraværende, da han døjer med en skade efter klubbens møde med Queens Park Rangers forleden, hvor han måske eller måske ikke noterede sig for en scoring.
Daniel Iversen har i indeværende sæson noteret sig for 44 kampe for Preston North End. Hans lejeaftale med klubben udløber til sommer, hvorefter han vender retur til Leicester.
Der har han kontrakt frem til 2025, og mon ikke Brendan Rodgers også har udset sig lejesvenden som en mulig konkurrent til Kasper Schmeichel i buret til den kommende sæson. Udover Schmeichel og Iversen har de også Danny Ward i målmandskorpset, som de købte dyrt i Liverpool tilbage i 2018.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
Brasiliansk boost før Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
Historien taler for norsk triumf
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
