DBU ansætter nøglemedarbejder til Kasper Hjulmand

Den tidligere FC Roskilde-træner Rasmus Monnerup skal hjælpe det danske herrelandshold frem til efter EM i 2024.



Ud over at VM var en kolossal skuffelse for det danske herrelandshold, så er der også sket en større rokade i landsholdets scoutingafdeling.

Morten Karlsen er rykket til Orange County som assistenttræner, mens Jonathan Hartmann har for travlt med opgaverne i Lyngby BK til, at han også kan varetage rollen som DBU-scout.

Anders Madsen er den sidste tilbageværende i landsholdets scoutingafdeling, og derfor opstod muligheden for den tidligere FC Roskilde-træner Rasmus Monnerup, som ikke tøvede med at sige ja.

Det fortæller han i et interview til Tipsbladet.

– Jeg har talt nogle gange om muligheden med Kasper (Hjulmand). Tidligere har det ikke lige passet, men denne her gang kunne vi godt få enderne til at mødes, siger han til Tipsbladet.

Rasmus Monnerup, der til dagligt er fodboldekspert på Mediano, har til opgave at kigge nærmere på San Marino og Slovenien i den kommende landsholdstermin.

– Opgaven består i at tage ned og se den modstander Danmark skal spille mod. Derfra kommer jeg med mit bud til Kasper (Hjulmand), Morten (Wieghorst), Christian (Poulsen) og Thomas (David Sørensen), som er chefanalytiker, på, hvordan jeg synes, at man skal spille mod den pågældende nation.

– Det handler om at identificere styrker og svagheder samt hvad en eventuel gameplan kan være mod den pågældende nation, lyder det fra Monnerup.
GettyImages-1233445437
Rasmus Monnerup vil fremover assistere Kasper Hjulmand og det øvrige trænerteam på landsholdet. (Foto: Lars Rønbøg).

Rasmus Monnerups første opgave bestod i at analysere Kazakhstan, og planen er lige nu, at han følger Danmarks modstandere frem til EM 2024. Kvalificerer Danmark sig til slutrunden i Tyskland, så vil Rasmus Monnerup også være en hjælpende hånd så længe man er med i turneringen.

– Nogle gange kan det være sundt at få nogle udefra til at komme med deres synspunkter. Det giver en god anledning til at diskutere tingene og snakke om dem. Nogle gange vil man være meget enige, mens det andre gange kan fungere som en øjenåbner.

– Det kan man så vælge at gøre brug af eller holde fast i den oprindelige plan. Jeg har selv benyttet mig af det, da jeg var træner, og det kan godt være en øjenåbner, så det bliver min opgave nu her med landsholdet.

40-årige Rasmus Monnerup har tidligere været cheftræner i Birkerød, inden han af to omgange stod i spidsen for FC Roskilde, da de lå i 1. division. Siden 2016 har han været ekspert på Mediano.

I DBU-regi var Kazakhstan hans første scoutingopgave, og det tændte en ekstra ild i Rasmus Monnerup.

– Jeg synes, det er virkelig sjovt at snakke og analysere fodbold, men jeg kan også godt mærke, at det er sjovt at være lidt tættere på et hold og være engageret på den måde.

– Jeg har på intet tidspunkt besluttet mig for, at jeg ikke skal være træner igen. Jeg har bare været glad for at lave Mediano. Det er sjovt, det har passet godt til mig og det har givet mig mulighed for at sige nej til nogle henvendelser.

– Derfor er det også en god mulighed for mig at prøve kræfter med fodbolden igen hos DBU, og så kan det godt være, at der skal skrues op for trænerdelen igen på et tidspunkt.

Sidder man som Mediano-lytter og frygter for færre udsendelser med Rasmus Monnerup, så kan man godt få pulsen ned igen. Han hjælper udelukkende Kasper Hjulmand i forbindelse med landsholdsterminerne, og fortsætter ufortrødent som lyd i dine høretelefoner resten af tiden.

Danmark har fået en blandet start på kvalifikationen til EM, hvor man indledte med en sejr over Finland, inden man smed en 2-0-føring til Kazakhstan. Nordirland i Parken og Slovenien på udebane er landsholdets næste modstandere i juni.



Han peger på Simon Kjær

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Overvejer Mathias Jensen-køb

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Fælder dom over Højlund

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Presset Frank: Her er vores store problem

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Et frygteligt scenarie

Henter dansker – får god pakke

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

– Alle taler om dem!

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Serie A aflyser omstridt kampflytning