DBU må sige farvel til en stor sjat penge, efter Arbejdernes Landsbank, en af forbundets store sponsorer, har trukket sig fra landsholdets trøjer. Banken overvejer desuden helt at stoppe som sponsor. Det følger af en ny lov, som kommer til at ske både talentudvikling og dansk idræt samlet set, siger DBU-chef til TV2 Sport.
Den nye lov er rettet mod kviklån, men rammer også banker og spilleselskaber. Den betyder blandt andet, at Arbejdernes Landsbank og Oddset, to af DBU’s vigtigste pengekilder, ikke må optræde på maven af landsholdets træningstrøjer.
Læs også:DBU mister penge: Storsponsor trækker sig fra landsholdets trøjer
Derfor har DBU aftalt med banken, at den ikke længere skal figurere på trøjerne, og at DBU skal kompensere banken økonomisk. Forbundet går antageligvis glip af millioner af kroner, især hvis Arbejdernes Landsbank helt trækker sig som sponsor. Det millionhul rammer ikke bare DBU.
– Vi synes, det er beklageligt, at loven rammer så bredt. Vi tror og håber, at politikerne vil kigge på lovgivningen igen og ændre den. Ellers vil det have skadelige konsekvenser for dansk idræt. Ikke kun DBU og Superligaen, siger kommunikationschef Jakob Høyer til TV2 Sport.
Erhversminister Simon Kollerup slog allerede i går fast, at regeringen er frisk på at overveje ændringer.
Læs også:Minister vil finde løsning på landsholdets trøjekaos
– For regeringen har det været vigtigt at undgå et uhensigtsmæssigt samspil mellem spilreklamer og udbydere af kviklån, der kan fange særligt unge og udsatte i en ond gældscirkel, sagde Kollerup til Ekstra Bladet.
– Derfor lavede vi aftalen om kviklån med et bredt flertal af Folketingets partier. Jeg har nu noteret mig Forbrugerombudsmandens konklusion, som jeg kan forstå, at der er forskellige holdninger til. I regeringen er vi åbne over for at finde en løsning på sportstrøjer, men det kræver selvfølgelig opbakning i aftalekredsen.
Den aftalekreds består af Socialdemokratiet, Venstre, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre, SF, Enhedslisten, Alternativet og Nye Borgerlige.
Læs også:DBU undrer sig over beslutning: Vil lægge pres på politikerne
Læs også:Forbrugerombudsmand afviser DBU-godkendelse i sponsorsag
Læs også:Landsholdets sponsorer er kommet i klemme af ny lov
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
