DBU må sige farvel til en stor sjat penge, efter Arbejdernes Landsbank, en af forbundets store sponsorer, har trukket sig fra landsholdets trøjer. Banken overvejer desuden helt at stoppe som sponsor. Det følger af en ny lov, som kommer til at ske både talentudvikling og dansk idræt samlet set, siger DBU-chef til TV2 Sport.
Den nye lov er rettet mod kviklån, men rammer også banker og spilleselskaber. Den betyder blandt andet, at Arbejdernes Landsbank og Oddset, to af DBU’s vigtigste pengekilder, ikke må optræde på maven af landsholdets træningstrøjer.
Læs også:DBU mister penge: Storsponsor trækker sig fra landsholdets trøjer
Derfor har DBU aftalt med banken, at den ikke længere skal figurere på trøjerne, og at DBU skal kompensere banken økonomisk. Forbundet går antageligvis glip af millioner af kroner, især hvis Arbejdernes Landsbank helt trækker sig som sponsor. Det millionhul rammer ikke bare DBU.
– Vi synes, det er beklageligt, at loven rammer så bredt. Vi tror og håber, at politikerne vil kigge på lovgivningen igen og ændre den. Ellers vil det have skadelige konsekvenser for dansk idræt. Ikke kun DBU og Superligaen, siger kommunikationschef Jakob Høyer til TV2 Sport.
Erhversminister Simon Kollerup slog allerede i går fast, at regeringen er frisk på at overveje ændringer.
Læs også:Minister vil finde løsning på landsholdets trøjekaos
– For regeringen har det været vigtigt at undgå et uhensigtsmæssigt samspil mellem spilreklamer og udbydere af kviklån, der kan fange særligt unge og udsatte i en ond gældscirkel, sagde Kollerup til Ekstra Bladet.
– Derfor lavede vi aftalen om kviklån med et bredt flertal af Folketingets partier. Jeg har nu noteret mig Forbrugerombudsmandens konklusion, som jeg kan forstå, at der er forskellige holdninger til. I regeringen er vi åbne over for at finde en løsning på sportstrøjer, men det kræver selvfølgelig opbakning i aftalekredsen.
Den aftalekreds består af Socialdemokratiet, Venstre, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre, SF, Enhedslisten, Alternativet og Nye Borgerlige.
Læs også:DBU undrer sig over beslutning: Vil lægge pres på politikerne
Læs også:Forbrugerombudsmand afviser DBU-godkendelse i sponsorsag
Læs også:Landsholdets sponsorer er kommet i klemme af ny lov
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT
Australien – Egypten
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Colombia – Ghana
MEDIE
