Forbrugerombudsmand afviser DBU-godkendelse i sponsorsag

Ifølge aktindsigt vil det være i strid med ny lov, hvis landsholdet reklamerer for bank og betting samtidig.



Det danske fodboldlandshold og Dansk Boldspil-Union (DBU) kan stĂĄ i en penibel sponsorsituation forud for kampene i september mod Belgien og England.

Logoer fra både Arbejdernes Landsbank og Oddset fra Danske Spil pryder landsholdets træningsdragter, hvilket er i konflikt med en ny lov om markedsføring af kviklån, og der har ikke været hjælp at hente fra Forbrugerombudsmanden, som DBU har søgt forhåndsgodkendelse hos.

Det viser en aktindsigt, som bold.dk har søgt hos Forbrugerombudsmanden.

– Derfor vil det efter Forbrugerombudsmandens opfattelse være i strid med forbuddet i markedsføringslovens § 11 b, hvis der på landsholdets træningstøj både markedsføres et logo for Arbejdernes Landsbank og et logo for Oddset, lyder det ifølge bold.dk.

Det vil desuden være en overtrædelse af forbuddet, hvis eksempelvis et logo for Danske Spil markedsføres på træningstøj, mens et logo for en forbrugslånsvirksomhed samtidigt er synligt på pressevæggen.

Det er dog ikke ensbetydende med, at DBU må fravælge en af de to sponsorer helt.

Det siger Mai Hansen, der er chefkonsulent hos Forbrugerombudsmanden, til bold.dk.

– Vi mener ikke, at de nye regler forhindrer, at man kan blive sponseret af både en forbrugslånsvirksomhed og en spiludbyder. Men man skal sørge for, at de to sponsorer ikke markedsføres i forbindelse med hinanden, siger Mai Hansen.

Uanset er DBU-direktør Jakob Jensen skuffet og forundret over svaret.

– Det kan ikke passe, og de må få lavet loven om, så en gammel, højt estimeret bank og et spilselskab, som staten ejer 80 procent af, igen kan stå side om side, siger Jakob Jensen til bold.dk.

Det var 1. juli, at den nye lov om forbrugslån i kraft trådte i kraft. Den er skabt for at forhindre dyre lån, der kan skabe gældsproblemer hos danskere.

Kort beskrevet betyder de nye regler, at der ikke må reklameres for lånene i forbindelse med markedsføring af spiludbydere.

Arbejdernes Landsbank tilbyder ikke selv kviklĂĄn, men loven kan alligevel ramme banken.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og fĂĄ stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg

‘Vi mĂĄ se, hvad FC København vil’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Stor klub har FCM-profil pĂĄ blokken, men…..

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart rĂĄd til FCM

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dansk træner vinder stor pris

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Aston Villa – Nottingham Forest

Bayern – PSG

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘DĂ©r sĂĄ det sort ud!’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Premier League-klub gĂĄr all-in

Afsløring: DBU-boss stopper