DBU indrømmer: Skal være bedre til at svare medier

DBU's arbejde med pressen får nu en opdatering.



Selvom Danmark er klar til EM-slutrunden til sommer i Tyskland, så er alt ikke fryd og gammen. Det er også noget, som det danske fodboldforbund DBU må erkende.

I en offentlig orientering fra forbundets bestyrelse bliver der peget på, at der via analyser bliver peget på, at der er udfordringer med hvordan man står i den offentlige opinion på en række områder.

Det gælder blandt andet på diversitet og bæredygtighed, fortælles det. Der er dog også mere.

– Samtidig giver analyserne et godt indblik i, at DBU skal være endnu bedre til at svare og håndtere kritiske historier i medierne, skriver DBU-bestyrelsen.

 Senest har der også været kritik af formand Jesper Møller, hvor han bliver anklaget for at have en arrogant strudseteknik i sin ageren.

DBU-toppen har derfor været på et seminarie, hvor man har besluttet at opdatere principperne for presse, så DBU svarer hurtigere og så ofte som muligt.

Derudover vil der være en lancering af en række såkaldte 'positionspapirer' med fakta og holdninger fra DBU i sager, som handler om VM-værtsskaber, kunstgræs og ejerskaber i dansk fodbold. De vil blive offentliggjort på DBU's hjemmeside.

Det er desuden et tema, som vil blive fulgt op til februar, hvor man også vil drøfte en samlet kommunikationsplan for de kommende par år.

I analysen bliver der dog også peget på, at DBU's omdømme står rigtig godt, når det handler om børn, ansvarlighed og generelt omdømme.

I forbindelse med arbejdet med pressen, så har landstræner Kasper Hjulmand senest selv langet ud efter journalister. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

‘De har haft det værste transfervindue’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Paulinho tager hjem til Brasilien

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Nu taler Messi

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Viborg FF – OB



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sønderjyske – FC Midtjylland

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg