DBU indrømmer: Skal være bedre til at svare medier

DBU's arbejde med pressen får nu en opdatering.



Selvom Danmark er klar til EM-slutrunden til sommer i Tyskland, så er alt ikke fryd og gammen. Det er også noget, som det danske fodboldforbund DBU må erkende.

I en offentlig orientering fra forbundets bestyrelse bliver der peget på, at der via analyser bliver peget på, at der er udfordringer med hvordan man står i den offentlige opinion på en række områder.

Det gælder blandt andet på diversitet og bæredygtighed, fortælles det. Der er dog også mere.

– Samtidig giver analyserne et godt indblik i, at DBU skal være endnu bedre til at svare og håndtere kritiske historier i medierne, skriver DBU-bestyrelsen.

 Senest har der også været kritik af formand Jesper Møller, hvor han bliver anklaget for at have en arrogant strudseteknik i sin ageren.

DBU-toppen har derfor været på et seminarie, hvor man har besluttet at opdatere principperne for presse, så DBU svarer hurtigere og så ofte som muligt.

Derudover vil der være en lancering af en række såkaldte 'positionspapirer' med fakta og holdninger fra DBU i sager, som handler om VM-værtsskaber, kunstgræs og ejerskaber i dansk fodbold. De vil blive offentliggjort på DBU's hjemmeside.

Det er desuden et tema, som vil blive fulgt op til februar, hvor man også vil drøfte en samlet kommunikationsplan for de kommende par år.

I analysen bliver der dog også peget på, at DBU's omdømme står rigtig godt, når det handler om børn, ansvarlighed og generelt omdømme.

I forbindelse med arbejdet med pressen, så har landstræner Kasper Hjulmand senest selv langet ud efter journalister. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Arsenal er i Champions League-finalen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Bo Svensson med hård kritik

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..