Dagen efter det pinlige 2-0-nederlag til Nordirland var Kasper Hjulmand her til aften gæst i 'Aftenshowet' på DR1, hvor landstræneren blandt andet talte om den kritik, der længe har været af landsholdet.
I studiet var også det tidligere folketingsmedlem Johanne Schmidt-Nielsen, der slog fast, at hun er 'ret rystet over' de 'grimme ting', folk kan finde på at skrive til fodboldspillere på sociale medier. Johanne Schmidt-Nielsen, der nu er generalsekretær for Red Barnet, spurgte herefter Kasper Hjulmand, hvordan man som landstræner håndterer det, at spillerne modtager 'så meget had'.
Kasper Hjulmand forklarede herefter, at han også selv bliver chokeret nogle gange.
– Vi har desværre ikke spillerne i særligt lang tid. Vi har dem i seks dage, hvor vi spiller to kampe. Så jeg har jo ikke en hverdag med spillerne. Det foregår ude i klubberne. Men det er utroligt voldsomt, det der foregår.
– Og jeg har altid haft det sådan, at jeg virkelig kan få det dårligt, når jeg hører og ser alt det opkast, der kommer til folk, og ikke kun til fodboldspillere, men også generelt, lød det fra Kasper Hjulmand.
Landstræneren kom herefter med en opsang til medierne, som i hans øjne ofte tegner et forkert billede.
– Det næste for mig er, at jeg også synes, at der for ofte bliver refereret til det blandt medier. Journalister, der i stedet for at lave journalistik, refererer til noget, de mener er sandheder, men som egentlig bare er opkast. Så er det, at man begynder at skabe virkeligheden. Jeg synes, at det får for meget vægt. Som sagt er det helt fair, at der kommer kritik. Man kan diskutere, og man kan synes jeg, at jeg er dårlig og at holdet er dårligt.
– Men når man begynder at kigge for meget på sociale medier og bruger det som en reference for, hvad folk egentlig synes… for jeg oplever faktisk, når jeg kommer rundt i landet, en enormt stor opbakning. Børn, der løber rundt i landsholdstrøjer, som de ikke gjorde for to-tre år siden. Fuldt hus for 13. gang i streg inde i Parken, og vi kunne have solgt det dobbelte.
– Så der er en enormt stor opbakning, men det er sjældent det, folk sidder og skriver på nettet. Desværre er det sådan, at der er utrolige beskeder. Altså, helt vanvittige beskeder til vores spillere.
Danmark er i andet seedningslag, når der på lørdag i næste uge trækkes lod til EM-grupperne.

TransferLIVE: Bekræfter kæmpe Vejle-skifte

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Vejle teaser for kæmpetransfer

Theo Sander søger væk fra FC København

Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber

Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Godt nyt for FC København

Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Er han Viborgs næste cheftræner?

Jagter triumf – ramt af stort problem

Jordan Henderson til lægetjek

‘Jeg drømmer stort’

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt

Kæmpe ballade i Brøndbys søsterklub

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Newcastle køber FCM-træner – her er erstatningen

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Her er Jesper Fredbergs nye job

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

Mål i luften i Vestirland

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen

Afsløring: OB millimeter fra Kjerrumgaard-salg

‘Det er Peter Christiansens idé’

Afsløring: Viborg sælger Ibrahim Said

Enighed – tæt på skifte til Silkeborg IF

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst