Siden midten af 00’erne har dansk fodbold, i hvert fald den del, som udspringer direkte fra DBU, taget udgangspunkt i et bestemt værk. Den Røde Tråd hedder manifestet, som blandt andre landstræner Morten Olsen var med til at udvikle.
Den Røde Tråd beskrev, hvordan man skulle udvikle spillere i Danmark, og dermed hvilken slags fodbold de skulle uddannes til at spille. For to år siden forlod Olsen jobbet som landstræner og blev afløst af Åge Hareide, og nu er DBU snart klar med en efterfølger til Den Røde Tråd.
Talentudviklingschef Flemming Berg har bedt unionen om ikke at producere flere, fordi til sommer kommer Den Røde Tråd 2.0. Den kommer til at have et lidt andet fokus end sin forgængers hollandsk inspirerede tanker.
– Den danske A-landstræner er ansat til én ting: Det er at vinde, siger Flemming Berg til Zetland.
– Det er ikke kontroversielt for mig, at vi har spillet en kamp eller to med lange bolde. Jeg har ikke et rosenrødt drømmescenarie om, at vi skal spille fodbold på en særlig måde. Vi er ikke fodboldromantikere. Jeg tror ikke på, at man kun kan vinde ved at spille på den rigtige måde.
Det danske landshold har i dette efterår, særligt i 4-0-sejren over Polen på hjemmebane, haft held med en mere direkte, fysisk betonet stil end den pasningsbaserede af slagsen, som Morten Olsen stod fadder til. Flemming Berg lægger ikke op til, at den nye stil skal være at sende lange bolde op i hovedet på et par store fyre, men snarere at man skal kunne mestre begge dele.
Det handler om at være i stand til at tilpasse sig. Underforstået: Hvis man har størst chance for at vinde ved at bruge Andreas Cornelius på kanten og spille på hovedstødsdueller mellem ham og en back, så spiller man sådan.
I morgen spiller Danmark den første af to VM-playoffkampe mod Irland, som har sine forcer i det fysiske spil, så der har Åge Hareide lagt op til, at danskerne skal vinde på at spille hurtigt langs græsset.
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud .

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

– En stor beslutning

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Hylder dansk debutant

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Ikke sket i 8 år

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Mourinho meldes tæt på storklub

Teemu Pukki dominerer

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

– Dumdristigt og naivt

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Holdt på stor hemmelighed

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’
