Danmark spillede i september mod Tjekkiet for 24.004 tilskuere, hvilket er det laveste tilskuertal i en VM-kvalifikationskamp siden 2005. De vigende tilskuertal til landsholdets vigtige kvalifikationskampe på hjemmebane, får nu DBU til at overveje, om Parken er den rette skueplads for landsholdets vigtigste aktiviteter.
Indtil videre har stadioner i provinsen kun lagt græs til venskabskampe, men også hjemmekampene i VM- og EM-kvalifikationerne kan nu blive henlagt til landets mindre stadions.
– Vi er i drøftelser med Parken for at se, om der er basis for at forlænge vores aftale, men der er også andre muligheder i spil. Vi har haft vigende tilskuertal på det seneste, og vi er derfor også i gang med at vurdere de alternativer, der er. Sonderingerne er stadig helt overordnede, og vi regner først med at have en ny aftale på plads i løbet af sommeren, siger DBU’s generalsekretær Jim Stjerne Hansen til tipsbladet.dk.
De seneste dage har der på internettet floreret historier om, at DBU overvejer at købe Brøndby Stadion. På den måde kan DBU slippe for at betale det tocifrede millionbeløb, det har kostet at leje Parken. Samtidig vil landsholdet komme ind i en ramme med en tilskuerkapacitet, der passer bedre til deres aktuelle popularitet.
DBU overvejede i slutningen af 1990’erne at købe Parken, men dengang var prisen for høj, og Jim Stjerne Hansen afviser, at unionen i dag går med overvejelser i den retning.
– Det indgår ikke i vores overvejelser at blive stadionejere, for vi har ikke aktiviteter nok til at putte i det. Stadion skal have en hovedbruger, og hvis vi tager Brøndby som eksempel, kan du sige, at de selvfølgelig vil leje sig ind hos os, men stadion vil så stadig stå hen i perioder, hvor der ikke bliver spillet fodbold.
– Hvis vi investerede i et stadion, ville vi også lægge samtlige vores kampe ind i det, og vi er ikke interesserede i at gøre landsholdet til et københavner-projekt. Vi har været glade for at spille vores venskabskampe på andre stadions i landet, og det vil vi fortsætte med. Vi vil ikke finde det naturligt at være stadion-ejer, siger Jim Stjerne Hansen.
Landsholdets seneste venskabskamp på hjemmebane blev spillet på TRE-FOR Park i Odense mod Slovakiet. Der var 9209 tilskuere.

TransferLIVE: Færdig i BIF – her er hans nye klub

Må acceptere stor lønnedgang

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

FCK-emne præsenteret i ny klub

Forstår intet af stor dansk transfer

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Er han Viborgs næste cheftræner?

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Diogo Jota død i trafikulykke

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Lover transfers

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Aflyser sommerferien

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Dansker i stort Premier League-skifte?

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Iberisk derby med få mål

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Forhandler om Yussuf Poulsen

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Av! Taber stort på dansker