Der er noget helt galt med landsholdet

KOMMENTAR: Kasakhstan-kampen burde have givet tre danske point, men landsholdet kollapsede i 2. halvleg og vakte igen mistanken om, at der er noget rivravruskende galt på landsholdet.



Set på tv og bedømt på spillernes bevægelser var der en del ligheder mellem søndagens kunstgræsbane i Astana og de forvoksede dørmåtter, undertegnede spillede på i vintre for over 20 år siden, da kunstgræsset så småt gjorde sin entre i Danmark.

Selvom banen var flad og muligheden for at spille gode afleveringer sådan set var til stede, hang spillerne fast, bolde sprang væk, og det hele kom til at se lidt for tilfældigt ud.

Men det tjener selvfølgelig ikke som undskyldning for, at turen til Kasakhstan endte i et kæmpechok, hvor 0-2 blev til 3-2 for hjemmeholdet.

Danmark kom halvdårligt ud efter pausen og var på hælene, også selvom landstræneren igen forsøgte sig med at skifte Daramy, Billing og Stryger Larsen på banen. Det havde ikke den ventede effekt, tværtimod kom holdet endnu mere på hælene.

Reduceringen lå længe i luften, og den gav unødig spænding, selvom Kasakhstan ikke var blevet specielt meget bedre.

Det så ikke ud til, Kasakhstan kunne komme igen, men så udlignede Kasakhstans skipper Askhat Tagybergen på et drøn af et langskud, hvorefter et chokeret dansk landshold havde svært ved at finde markeringerne og tillod et hovedstødsmål tæt under Kasper Schmeichels bur.

Sikke en nedtur, det var.

Straffesparket var tyndt dømt, langskuddet var et fantastisk flot mirakeldrøn, men landsholdet havde sluppet styringen og inviteret et godt kæmpende men begrænset Kasakhstan tilbage ind i kampen.

Med en sejr havde al tvivlen været lagt på hylden.

Kasper Hjulmand kunne have lagt en euro-palle currywurst på grillen og talt hele fodbolddanmark op til den fodboldfest, der var lagt op til i Tyskland næste sommer med titusinder af danskere.

Tvivlen havde måske siddet i få af os, der kunne huske, at Finland også havde spillet sig tilbage i kampen i torsdags, før Rasmus Højlund reddede der hele.

Men det havde været begrænset – spøgelserne fra Qatar havde været manet næsten væk, selvom spillet ikke var fantastisk.

Nu er alle de dårlige vibes fra Australien-kampen tilbage. Det var ikke lige så ringe, men resultatet var i sidste ende det samme.

Hvorfor kan dette hold ikke styre kampe længere, hvordan kunne man lade sig overløbe af Kasakhstan og i perioder miste initiativet hjemme mod Finland?

Mistanken er tilbage. At der er noget alvorligt galt spillemæssigt, og at det gjorde et landshold fortræd, at Qatar-VM gik så galt, som det på alle måde gjorde.

Nu bliver grillen pakket væk, og det samme gør forhåbningen om nem sejlads gennem det, der er en nem gruppe, frem mod EM.

Det her er et sårbart landshold, der i sin nuværende forfatning langt fra er selvskrevet til slutrunden i Tyskland, og der skal træffes lutter gode beslutninger frem mod kampene mod Nordirland og Slovenien i juni, for at det her bliver rettet op.

Og hvis der ligger noget begravet, man havde håbet på at efterlade gravet ned i ørkensandet i Qatar, er det nu, det skal behandles.





Skidt nyt for Frederik Rønnow?



LIVE

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær


Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

De henter Christian Gytkjær

Bo Henriksen tæt på dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

På vej til Superligaen? 

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Uha, FC København: Taber til Hillerød



Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Vallys er åben for BIF-forlængelse


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

FC København-keeper får nummer 42, men…

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’



Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK



Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt