Det er helt surrealistisk for Brøndby-stjerne

Jacob Rasmussen blev noget overraskende udtaget til det danske landshold efter Andreas Christensens skade, og det sætter Brøndby-stjernen nu ord på.



HELSINGØR (Tipsbladet): Er der én landsholdsspiller, som går og smiler mere end de andre disse dage i lejren på Hotel Marienlyst, så er det Jacob Rasmussen.

Brøndby-stjernen blev ganske overraskende udtaget til det danske landshold mandag, og det har været nogle hæsblæsende timer for Jacob Rasmussen, der i en alder af 26 nu potentielt kan få landsholdsdebut mod enten Schweiz eller Færøerne, som landsholdet møder i de to kommende testkampe.

Jeg er bevidst om mine egne kvaliteter, og jeg synes jo også, jeg er en okay spiller.

Jacob Rasmussen
Brøndby IF

Jacob Rasmussen er kendt for at være ganske karismatisk og give en del af sig selv, når han taler med medier, og tirsdagens presseseance på Hotel Marienlyst var ingen undtagelse, da han med et stort smil satte sig i lænestolen, ganske tilfreds med situationen. 

– Det er lidt en surrealistisk følelse, når det sker i øjeblikket. I og med truppen var udtaget, var det ikke rigtig noget, jeg havde regnet med. Så det var lidt et væld af følelser, der kom lige pludselig: stolthed, en masse glæde og det at være spændt generelt, forklarer han, inden han bliver konkret på, hvordan udtagelsen egentlig opstod. 

– Jeg sidder ude i klubben. Vi har træning dagen efter kamp (mandag, red.) og laver lidt ting, man nu laver. Så kommer Jesper ind med telefonen og siger ”tag lige den her”. Så må jeg hellere tage den. Det var Kasper (Hjulmand, red.), der ringede. Han havde prøvet at få fat i mig på min telefon, men den havde jeg ikke lige liggende. Så det kom ad andre veje, men det gik det hele, siger Jacob Rasmussen.

Måtte aflyse weekendtur
Det gik rimelig hurtigt det hele. Og som Jacob Rasmussen selv siger, så "var han lige rundt om hjørnet alligevel". Selv om det bestemt ikke er hverdagskost, at Superliga-spillere bliver udtaget til landsholdet, er det dog ikke sådan, at Jacob Rasmussen er ved at falde ned ad stolen af overraskelse over, at han nu er i samme selskab som eksempelvis Christian Eriksen, Pierre-Emile Højbjerg og Simon Kjær.

– Det er et skulderklap til mig. Jeg er bevidst om mine egne kvaliteter, og jeg synes jo også, jeg er en okay spiller. Det er noget, jeg er glad for. Jeg ved ikke, om jeg er decideret overrasket, men det er noget, man altid går og håber på.

Alligevel havde Jacob Rasmussen lidt svært ved at sove i går, da hovedet ramte puden.

– Jeg ved ikke, om jeg havde regnet med det, men det var helt sikkert noget, jeg havde håbet på. Jeg vidste jo godt, da jeg tog til Brøndby, at hvis vi kan få stablet en god sæson på benene, at jeg spiller en masse og vi spiller godt, så er der helt sikkert mulighed. Men det var ikke noget, jeg havde regnet med overhovedet.

Eftersom Jacob Rasmussen ikke var udtaget i første omgang, og Brøndby har friweekend den kommende weekend, så har udtagelsen også betydet, at han har måtte aflyse en kærestur til Budapest. 

– Vi skulle afsted os to, men jeg føler, det er en lovlig undskyldning, slutter han med et grin. 

Så må tiden vise, om han får sine første minutter som A-landsholdsspiller enten i Parken, når Danmark lørdag møder Schweiz, eller på sin vanlige hjemmebane på Brøndby Stadion i testkampen mod Færøerne om en uge.





LIVE

TransferLIVE: Aldrende spansk profil vender hjem

England – Argentina

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Transferbombe i Manchester United

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er jeg træt af’

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Frankrig – Spanien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Melder ud om Mbappé

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Amir Richardson meldes tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

‘Kæmpe cadeau til AGF’