HELSINGØR (Tipsbladet): Er der én landsholdsspiller, som går og smiler mere end de andre disse dage i lejren på Hotel Marienlyst, så er det Jacob Rasmussen.
Brøndby-stjernen blev ganske overraskende udtaget til det danske landshold mandag, og det har været nogle hæsblæsende timer for Jacob Rasmussen, der i en alder af 26 nu potentielt kan få landsholdsdebut mod enten Schweiz eller Færøerne, som landsholdet møder i de to kommende testkampe.
Jeg er bevidst om mine egne kvaliteter, og jeg synes jo også, jeg er en okay spiller.
Jacob RasmussenBrøndby IF
Jacob Rasmussen er kendt for at være ganske karismatisk og give en del af sig selv, når han taler med medier, og tirsdagens presseseance på Hotel Marienlyst var ingen undtagelse, da han med et stort smil satte sig i lænestolen, ganske tilfreds med situationen.
– Det er lidt en surrealistisk følelse, når det sker i øjeblikket. I og med truppen var udtaget, var det ikke rigtig noget, jeg havde regnet med. Så det var lidt et væld af følelser, der kom lige pludselig: stolthed, en masse glæde og det at være spændt generelt, forklarer han, inden han bliver konkret på, hvordan udtagelsen egentlig opstod.
– Jeg sidder ude i klubben. Vi har træning dagen efter kamp (mandag, red.) og laver lidt ting, man nu laver. Så kommer Jesper ind med telefonen og siger ”tag lige den her”. Så må jeg hellere tage den. Det var Kasper (Hjulmand, red.), der ringede. Han havde prøvet at få fat i mig på min telefon, men den havde jeg ikke lige liggende. Så det kom ad andre veje, men det gik det hele, siger Jacob Rasmussen.
Måtte aflyse weekendtur
Det gik rimelig hurtigt det hele. Og som Jacob Rasmussen selv siger, så "var han lige rundt om hjørnet alligevel". Selv om det bestemt ikke er hverdagskost, at Superliga-spillere bliver udtaget til landsholdet, er det dog ikke sådan, at Jacob Rasmussen er ved at falde ned ad stolen af overraskelse over, at han nu er i samme selskab som eksempelvis Christian Eriksen, Pierre-Emile Højbjerg og Simon Kjær.
– Det er et skulderklap til mig. Jeg er bevidst om mine egne kvaliteter, og jeg synes jo også, jeg er en okay spiller. Det er noget, jeg er glad for. Jeg ved ikke, om jeg er decideret overrasket, men det er noget, man altid går og håber på.
Alligevel havde Jacob Rasmussen lidt svært ved at sove i går, da hovedet ramte puden.
– Jeg ved ikke, om jeg havde regnet med det, men det var helt sikkert noget, jeg havde håbet på. Jeg vidste jo godt, da jeg tog til Brøndby, at hvis vi kan få stablet en god sæson på benene, at jeg spiller en masse og vi spiller godt, så er der helt sikkert mulighed. Men det var ikke noget, jeg havde regnet med overhovedet.
Eftersom Jacob Rasmussen ikke var udtaget i første omgang, og Brøndby har friweekend den kommende weekend, så har udtagelsen også betydet, at han har måtte aflyse en kærestur til Budapest.
– Vi skulle afsted os to, men jeg føler, det er en lovlig undskyldning, slutter han med et grin.
Så må tiden vise, om han får sine første minutter som A-landsholdsspiller enten i Parken, når Danmark lørdag møder Schweiz, eller på sin vanlige hjemmebane på Brøndby Stadion i testkampen mod Færøerne om en uge.
LIVE
TransferLIVE: Chokmelding om Guardiola
Optur før FC København-brag
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Dorgu lyner! Manchester United slår City
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
Verdensstjernes søn landet i København
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
Nyt tilbageslag for Hjulmand
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
MEDIE
Nærmer sig aftale
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset