HELSINGØR (Tipsbladet): Er der én landsholdsspiller, som går og smiler mere end de andre disse dage i lejren på Hotel Marienlyst, så er det Jacob Rasmussen.
Brøndby-stjernen blev ganske overraskende udtaget til det danske landshold mandag, og det har været nogle hæsblæsende timer for Jacob Rasmussen, der i en alder af 26 nu potentielt kan få landsholdsdebut mod enten Schweiz eller Færøerne, som landsholdet møder i de to kommende testkampe.
Jeg er bevidst om mine egne kvaliteter, og jeg synes jo også, jeg er en okay spiller.
Jacob RasmussenBrøndby IF
Jacob Rasmussen er kendt for at være ganske karismatisk og give en del af sig selv, når han taler med medier, og tirsdagens presseseance på Hotel Marienlyst var ingen undtagelse, da han med et stort smil satte sig i lænestolen, ganske tilfreds med situationen.
– Det er lidt en surrealistisk følelse, når det sker i øjeblikket. I og med truppen var udtaget, var det ikke rigtig noget, jeg havde regnet med. Så det var lidt et væld af følelser, der kom lige pludselig: stolthed, en masse glæde og det at være spændt generelt, forklarer han, inden han bliver konkret på, hvordan udtagelsen egentlig opstod.
– Jeg sidder ude i klubben. Vi har træning dagen efter kamp (mandag, red.) og laver lidt ting, man nu laver. Så kommer Jesper ind med telefonen og siger ”tag lige den her”. Så må jeg hellere tage den. Det var Kasper (Hjulmand, red.), der ringede. Han havde prøvet at få fat i mig på min telefon, men den havde jeg ikke lige liggende. Så det kom ad andre veje, men det gik det hele, siger Jacob Rasmussen.
Måtte aflyse weekendtur
Det gik rimelig hurtigt det hele. Og som Jacob Rasmussen selv siger, så "var han lige rundt om hjørnet alligevel". Selv om det bestemt ikke er hverdagskost, at Superliga-spillere bliver udtaget til landsholdet, er det dog ikke sådan, at Jacob Rasmussen er ved at falde ned ad stolen af overraskelse over, at han nu er i samme selskab som eksempelvis Christian Eriksen, Pierre-Emile Højbjerg og Simon Kjær.
– Det er et skulderklap til mig. Jeg er bevidst om mine egne kvaliteter, og jeg synes jo også, jeg er en okay spiller. Det er noget, jeg er glad for. Jeg ved ikke, om jeg er decideret overrasket, men det er noget, man altid går og håber på.
Alligevel havde Jacob Rasmussen lidt svært ved at sove i går, da hovedet ramte puden.
– Jeg ved ikke, om jeg havde regnet med det, men det var helt sikkert noget, jeg havde håbet på. Jeg vidste jo godt, da jeg tog til Brøndby, at hvis vi kan få stablet en god sæson på benene, at jeg spiller en masse og vi spiller godt, så er der helt sikkert mulighed. Men det var ikke noget, jeg havde regnet med overhovedet.
Eftersom Jacob Rasmussen ikke var udtaget i første omgang, og Brøndby har friweekend den kommende weekend, så har udtagelsen også betydet, at han har måtte aflyse en kærestur til Budapest.
– Vi skulle afsted os to, men jeg føler, det er en lovlig undskyldning, slutter han med et grin.
Så må tiden vise, om han får sine første minutter som A-landsholdsspiller enten i Parken, når Danmark lørdag møder Schweiz, eller på sin vanlige hjemmebane på Brøndby Stadion i testkampen mod Færøerne om en uge.
LIVE
TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
FC København tjente millioner tirsdag aften
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
NYHEDER