Den danske angriber Mika Biereth har ramt en kedelig periode for AS Monaco, og derfor er han vejet og fundet for let til Danmarks afgørende kampe i VM-kvalifikationen mod Belarus og Skotland.
Det siger landstræner Brian Riemer, som tirsdag fravalgte Biereth i sin landsholdstrup med 24 spillere.
– Vi er i den heldige situation, at specielt på positionerne fremme i banen har vi mange at vælge imellem og mange typer at vælge imellem.
– Mika har været igennem en svær tid, specielt i den sidste måned. Jeg har haft en god samtale om den her udtagelse, og vurderingen er, at han skal bruge tiden på at finde sig selv, så han kan komme tilbage i den udgave, vi alle så i sidste sæson, siger Brian Riemer.
Biereth har kun scoret et enkelt mål for AS Monaco i denne sæson. Det var 21. september i en storsejr over Metz i Ligue 1.
Siden har han været på banen i ni kampe for klub- og landshold uden at score, og formnedgangen har også kostet ham startpladsen i Monaco. Han var senest på banen tirsdag aften i Monacos udekamp mod Bodø/Glimt, hvor han atter var målløs.
Den magre høst står i kontrast til sidste sæson, hvor han scorede 27 mål i 44 kampe på tværs af alle klubturneringer for henholdsvis Sturm Graz og Monaco.
Brian Riemer er sikker på, at den 22-årige dansker trods formdykket går en stor fremtid i møde.
– Jeg er slet ikke i tvivl om, at han er en stor del af fodboldlandsholdets fremtid, men lige nu og her er hans situation lidt mere kompliceret, og derfor har vi vurderet, at andre står foran ham ved den her samling, siger Brian Riemer.
Landstræneren har i stedet udtaget boldstærke Jonas Wind og lynhurtige William Osula som supplement til topscorer Rasmus Højlund i angrebet.
Fælles for de tre er, at de i lighed med Mika Biereth ikke har scoret på klubplan siden den seneste landsholdssamling i begyndelsen af oktober.
Det ærgrer Riemer, men han er ikke bekymret før skæbnekampene om en VM-billet. Særligt Rasmus Højlunds seneste præstationer på landsholdet gør ham tryg.
– Jeg kan altid godt lide, når angriberne scorer mål og præsterer godt. Mål kommer lidt i portioner, og vi må trods alt sige, at Rasmus Højlund er inde i en god periode, og jeg er fuld af fortrøstning ved, at vi får ham ind med topselvtillid, siger Brian Riemer.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
I chok over Nicolai Poulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE