Duncans kamp mod Bendtner: En fantastisk spiller

Siden U/21-EM i 2006 har Nicklas Bendtner stået foran Morten ‘Duncan’ Rasmussen på DBU’s landshold. Men FC Midtjylland-spilleren kæmper for sin chance.



Den danske landstræner Morten Olsen har ikke mange alternativer til pladsen som forreste angriber på landsholdet, hvis han vælger den klassiske 4-3-3-formation med en targetmand som midterangriber.

Nicklas Bendtner er det oplagte valg som Danmarks angriber nummer ét, men hvis han ikke kan bruges, peger pilen på FC Midtjyllands Morten ‘Duncan’ Rasmussen, der før har taget over i Bendtners fravær og endda også har scoret i betydningsfulde kvalifikationskampe.

Angriberen med de dybe rødder i Aarhus har efterhånden været udtaget til landsholdet mange gange, og i de ni kampe han har fået spilletid, er det blevet til tre scoringer. 29-årige Rasmussen er opmærksom på sin rolle som konkurrent/reserve for Bendtner, og han er klar til at kæmpe for sin chance.

– Jeg er glad for at være med, og så er det mit mål at præstere så godt som muligt til træning og i de kampe, hvor man får muligheden. Vi har nogle sindssygt dygtige spillere i truppen, så man skal arbejde hårdt og kæmpe for at få sin chance, siger Morten ‘Duncan’ Rasmussen til tipsbladet.dk.

Han har før været kandidat til samme position som Nicklas Bendtner. Helt tilbage i 2006 var Bendtner og Rasmussen med i den danske landsholdstrup til U/21-EM, hvor Bendtner slog Rasmussen af holdet og blev førsteangriber. Morten ‘Duncan’ Rasmussen husker godt konkurrencen mellem de to dengang, og han respekterer, at Bendtner siden da har stået foran ham i køen på landsholdet.

– Det er længe siden. Dengang var jeg lidt mere skuffet over, at jeg ikke fik spilletid. Jeg havde spillet alle kvalifikationskampene, og så kom Nicklas ind fra højre og spillede. Men han er en fantastisk spiller, og det var han allerede dengang. Det er jo træneren, der sætter holdet, og det har jeg altid respekteret. Det gør jeg stadig. Jeg gør altid det bedste, jeg kan for at komme til at spille, og det ved jeg, at alle de andre også gør det. Så der er ikke nogen hard feelings på nogen måde, siger Morten ‘Duncan’ Rasmussen, der er tre år ældre end Nicklas Bendtner.

Trods sin efterhånden store rutine fra mange år i fodboldens verden er det stadig en oplevelse for Morten ‘Duncan’ Rasmussen at være på landsholdet, hvor han fortsat suger til sig af lærdom fra holdkammerater og trænere.

– Jeg kan lære noget hver eneste dag, både i klubben og på landsholdet, hvor det er de bedste i hele Danmark, der er samlet. Det er også de bedste trænere, så man lærer noget hele tiden, og derfor kan jeg også lære noget, siger ‘Duncan’, der ikke har noget problem med at skifte profiltilværelsen fra FC Midtjylland ud med en reservetjans på landsholdet.

– Det er ikke så svært. Man finder hurtigt sin rolle på de forskellige hold, man spiller på. Jeg ved godt, at jeg ikke har spillet 100 landskampe, men jeg byder mig til hver eneste gang. Hvis der bliver brug for mine kvaliteter, skal jeg vise, at jeg kan bidrage og være klar. Det er jeg afklaret med, siger Morten ‘Duncan’ Rasmussen, der ikke lægger skjul på, at han føler sig klar til at gribe chancen, hvis han får spilletid mod Serbien.

– Vi håber alle, at trænerne kigger vores vej. Jeg vil også gøre det så godt som muligt, så jeg kan få nogle minutter i kampene. Det er trænerne, der afgør det. Jeg spekulerer ikke så meget på det, for det handler om at gøre det så godt som muligt, så man kan få chancen og levere i de kampe, hvor man får chancen, siger han. 




LIVE

TransferLIVE: Lurer på Morten Hjulmand


Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Må acceptere stor lønnedgang

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Så eftertragtet er Morten Frendrup

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


FCK-kamp afblæst

Er han Viborgs næste cheftræner?

Kæmpe milliontab

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Forstår intet af stor dansk transfer

Lover transfers

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Diogo Jota død i trafikulykke

Dansk Wimbledon-sensation

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk



Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Aflyser sommerferien

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Overraskelse? Han forlænger med FCM

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

FCK-emne præsenteret i ny klub

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid



Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Står i kø for at hylde Diogo Jota

FCK-stjerne i klubskifte?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Iberisk derby med få mål

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup



Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Forhandler om Yussuf Poulsen

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen