Et stort chok ramte nyhedsfladen mandag formiddag.
DBU meddelte nemlig, at Morten Wieghorst er sygemeldt på ubestemt tid, og i stedet for er det Lars Knudsen, der skal være landstræner i de to kommende kampe i Nations League mod Schweiz og Serbien i september.
Folk kommer til at undervurdere, hvor dygtig Lars er.
Jacob Larsen om Lars Knudsen
Men hvem er Lars Knudsen, og hvordan er han som træner?
Jacob Larsen er akademichef i FC Midtjylland, men inden da var han hele otte år i AaB som talentchef. På samme tidspunkt arbejdede Lars Knudsen som U17-træner.
– Lars er ekstremt fodboldfaglig stærk, og han er meget dyb i sin fodboldfaglig viden. Når man snakker med spillere, der har haft Lars, så er de meget imponeret over hans viden, og hvad de har lært af ham. Han er meget opmærksom på detaljerne.
– Han har en bred palette af fodboldfaglighed. Han er noget undervurderet i forhold til det trænermæssige i kampsituationer. Han er meget præcis i sine instruktioner, hvor han bruger sin dybe, fodboldfaglige viden.
– Han rykker spillerne på træningsbanen, og i kampsituationer er han rigtig skarp. Man sidder tit med fornemmelsen af, at han har overhånden i forhold til modstanderens træner. Jeg vil mene, at han har været undervurderet.
– Man er ikke i tvivl om, hvem der bestemmer. Det er ikke sådan, at der er nogle spillere, der kan løbe om hjørner med ham. Han ved præcis, hvad han forventer af den enkelte. Det er ikke til at rokke ved. Jeg synes, at han er dygtig og kompetent, siger Jacob Larsen i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.
Overrasket
Larsen mener, at det kan blive rigtig godt spillemæssigt under den nye landstræner, da 47-årige Knudsen er meget stringent.
– Jeg kan ikke udtale mig om, hvad han kan give mere, end Wieghorst kan, men rent trænerfagligt er på en meget højere hylde, end folk regner med. Jeg er slet ikke i tvivl om hans autoritet over for den enkelte spiller og for truppen. Den er, hvor den skal være.
– Han vil give meget. Når truppen kan mærke, at der er styr på aftalerne, og træneren har et godt overblik, så fungerer et hold også, så jeg tror, at folk kommer til at undervurdere, hvor dygtig Lars er.
– Så er der måske nogle, der vil sige, at han kun har været dødboldstræner i det seneste lange stykke tid, men Lars er i mit hoved en rigtig cheftræner. Han er meget mere end en træner, der træner standardsituationer.
De danske spillere skal dog ikke forvente en mand, der råber på sidelinjen.
– Han er mere stille. Han har ikke de helt store armbevægelser, men han er ikke en grå mus, der pakker sig. Spillerne er ikke i tvivl om, hvad Lars mener, lige meget hvad spillerne hedder.
At Lars Knudsen skulle ende som dansk landstræner, er Jacob Larsen lidt forbløffet over.
– Selvfølgelig er jeg overrasket. Jeg havde ikke lige set, at han skulle være cheftræner for herrelandsholdet, men han vil kunne det. De vil blive overrasket over, hvilken tydelighed som han går til opgaven med.
– Der er intet overladt til tilfældigheder. Lars har været meget anerkendt i fodboldfaglige kredse, men for den menige fodboldmand er han ikke kommet ud over rampen med store jobs, siger Jacob Larsen til Tipsbladet.
Udover tiden i AaB har Lars Knudsen også været i FC Midtjylland, hvor han var assistent. Ved siden af jobbet som midlertidig landstræner er Knudsen dødboldstræner i Augsburg, men han er blevet frigivet af den tyske klub til de to kommende landskampe.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Svensson fortæller om ‘kæmpe vabler’
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Henter FC København-spiller
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
AVIS
Ny melding om fremtiden
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG