Efter chok: Ny landstræner kommer til at overraske

Lars Knudsen er den midlertidige landstræner for A-landsholdet efter Morten Wieghorsts sygemelding. Tipsbladet har talt med akademichef i FC Midtjylland, Jacob Larsen, der kender Lars Knudsen fra tiden i AaB. Han mener, at folk kommer til at undervurdere Knudsen.



Et stort chok ramte nyhedsfladen mandag formiddag. 

DBU meddelte nemlig, at Morten Wieghorst er sygemeldt på ubestemt tid, og i stedet for er det Lars Knudsen, der skal være landstræner i de to kommende kampe i Nations League mod Schweiz og Serbien i september. 

Folk kommer til at undervurdere, hvor dygtig Lars er.

Jacob Larsen om Lars Knudsen

Men hvem er Lars Knudsen, og hvordan er han som træner? 

Jacob Larsen er akademichef i FC Midtjylland, men inden da var han hele otte år i AaB som talentchef. På samme tidspunkt arbejdede Lars Knudsen som U17-træner. 

– Lars er ekstremt fodboldfaglig stærk, og han er meget dyb i sin fodboldfaglig viden. Når man snakker med spillere, der har haft Lars, så er de meget imponeret over hans viden, og hvad de har lært af ham. Han er meget opmærksom på detaljerne.

– Han har en bred palette af fodboldfaglighed. Han er noget undervurderet i forhold til det trænermæssige i kampsituationer. Han er meget præcis i sine instruktioner, hvor han bruger sin dybe, fodboldfaglige viden.

– Han rykker spillerne på træningsbanen, og i kampsituationer er han rigtig skarp. Man sidder tit med fornemmelsen af, at han har overhånden i forhold til modstanderens træner. Jeg vil mene, at han har været undervurderet.

– Man er ikke i tvivl om, hvem der bestemmer. Det er ikke sådan, at der er nogle spillere, der kan løbe om hjørner med ham. Han ved præcis, hvad han forventer af den enkelte. Det er ikke til at rokke ved. Jeg synes, at han er dygtig og kompetent, siger Jacob Larsen i et interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Overrasket
Larsen mener, at det kan blive rigtig godt spillemæssigt under den nye landstræner, da 47-årige Knudsen er meget stringent.

– Jeg kan ikke udtale mig om, hvad han kan give mere, end Wieghorst kan, men rent trænerfagligt er på en meget højere hylde, end folk regner med. Jeg er slet ikke i tvivl om hans autoritet over for den enkelte spiller og for truppen. Den er, hvor den skal være.

– Han vil give meget. Når truppen kan mærke, at der er styr på aftalerne, og træneren har et godt overblik, så fungerer et hold også, så jeg tror, at folk kommer til at undervurdere, hvor dygtig Lars er.

– Så er der måske nogle, der vil sige, at han kun har været dødboldstræner i det seneste lange stykke tid, men Lars er i mit hoved en rigtig cheftræner. Han er meget mere end en træner, der træner standardsituationer.

De danske spillere skal dog ikke forvente en mand, der råber på sidelinjen.

– Han er mere stille. Han har ikke de helt store armbevægelser, men han er ikke en grå mus, der pakker sig. Spillerne er ikke i tvivl om, hvad Lars mener, lige meget hvad spillerne hedder.

At Lars Knudsen skulle ende som dansk landstræner, er Jacob Larsen lidt forbløffet over.

– Selvfølgelig er jeg overrasket. Jeg havde ikke lige set, at han skulle være cheftræner for herrelandsholdet, men han vil kunne det. De vil blive overrasket over, hvilken tydelighed som han går til opgaven med.

– Der er intet overladt til tilfældigheder. Lars har været meget anerkendt i fodboldfaglige kredse, men for den menige fodboldmand er han ikke kommet ud over rampen med store jobs, siger Jacob Larsen til Tipsbladet. 

Udover tiden i AaB har Lars Knudsen også været i FC Midtjylland, hvor han var assistent. Ved siden af jobbet som midlertidig landstræner er Knudsen dødboldstræner i Augsburg, men han er blevet frigivet af den tyske klub til de to kommende landskampe.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

– Presset er på Danmark!

Alexander Lind blæst bagover

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Dansker drillet af Mourinho

– Glem 4-4-4-4-0

Viser målform før vigtig landskamp

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Krisen er blevet til en katastrofe?

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

The Gunners deprimerer The Blues

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC København-krisen fortsætter

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr