Et stort chok ramte nyhedsfladen mandag formiddag.
DBU meddelte nemlig, at Morten Wieghorst er sygemeldt på ubestemt tid, og i stedet for er det Lars Knudsen, der skal være landstræner i de to kommende kampe i Nations League mod Schweiz og Serbien i september.
Folk kommer til at undervurdere, hvor dygtig Lars er.
Jacob Larsen om Lars Knudsen
Men hvem er Lars Knudsen, og hvordan er han som træner?
Jacob Larsen er akademichef i FC Midtjylland, men inden da var han hele otte år i AaB som talentchef. På samme tidspunkt arbejdede Lars Knudsen som U17-træner.
– Lars er ekstremt fodboldfaglig stærk, og han er meget dyb i sin fodboldfaglig viden. Når man snakker med spillere, der har haft Lars, så er de meget imponeret over hans viden, og hvad de har lært af ham. Han er meget opmærksom på detaljerne.
– Han har en bred palette af fodboldfaglighed. Han er noget undervurderet i forhold til det trænermæssige i kampsituationer. Han er meget præcis i sine instruktioner, hvor han bruger sin dybe, fodboldfaglige viden.
– Han rykker spillerne på træningsbanen, og i kampsituationer er han rigtig skarp. Man sidder tit med fornemmelsen af, at han har overhånden i forhold til modstanderens træner. Jeg vil mene, at han har været undervurderet.
– Man er ikke i tvivl om, hvem der bestemmer. Det er ikke sådan, at der er nogle spillere, der kan løbe om hjørner med ham. Han ved præcis, hvad han forventer af den enkelte. Det er ikke til at rokke ved. Jeg synes, at han er dygtig og kompetent, siger Jacob Larsen i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.
Overrasket
Larsen mener, at det kan blive rigtig godt spillemæssigt under den nye landstræner, da 47-årige Knudsen er meget stringent.
– Jeg kan ikke udtale mig om, hvad han kan give mere, end Wieghorst kan, men rent trænerfagligt er på en meget højere hylde, end folk regner med. Jeg er slet ikke i tvivl om hans autoritet over for den enkelte spiller og for truppen. Den er, hvor den skal være.
– Han vil give meget. Når truppen kan mærke, at der er styr på aftalerne, og træneren har et godt overblik, så fungerer et hold også, så jeg tror, at folk kommer til at undervurdere, hvor dygtig Lars er.
– Så er der måske nogle, der vil sige, at han kun har været dødboldstræner i det seneste lange stykke tid, men Lars er i mit hoved en rigtig cheftræner. Han er meget mere end en træner, der træner standardsituationer.
De danske spillere skal dog ikke forvente en mand, der råber på sidelinjen.
– Han er mere stille. Han har ikke de helt store armbevægelser, men han er ikke en grå mus, der pakker sig. Spillerne er ikke i tvivl om, hvad Lars mener, lige meget hvad spillerne hedder.
At Lars Knudsen skulle ende som dansk landstræner, er Jacob Larsen lidt forbløffet over.
– Selvfølgelig er jeg overrasket. Jeg havde ikke lige set, at han skulle være cheftræner for herrelandsholdet, men han vil kunne det. De vil blive overrasket over, hvilken tydelighed som han går til opgaven med.
– Der er intet overladt til tilfældigheder. Lars har været meget anerkendt i fodboldfaglige kredse, men for den menige fodboldmand er han ikke kommet ud over rampen med store jobs, siger Jacob Larsen til Tipsbladet.
Udover tiden i AaB har Lars Knudsen også været i FC Midtjylland, hvor han var assistent. Ved siden af jobbet som midlertidig landstræner er Knudsen dødboldstræner i Augsburg, men han er blevet frigivet af den tyske klub til de to kommende landskampe.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Anbefaler FC Midtjylland til alle
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
MEDIE
Brøndby afvist
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
Conrad Harder assisterer i nederlag
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
Indkalder Salah til afgørende samtale
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
Vildt! Dansk rekordår i Europa
FCM-helt fremhæver Duncan
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED