Et stort chok ramte nyhedsfladen mandag formiddag.
DBU meddelte nemlig, at Morten Wieghorst er sygemeldt på ubestemt tid, og i stedet for er det Lars Knudsen, der skal være landstræner i de to kommende kampe i Nations League mod Schweiz og Serbien i september.
Folk kommer til at undervurdere, hvor dygtig Lars er.
Jacob Larsen om Lars Knudsen
Men hvem er Lars Knudsen, og hvordan er han som træner?
Jacob Larsen er akademichef i FC Midtjylland, men inden da var han hele otte år i AaB som talentchef. På samme tidspunkt arbejdede Lars Knudsen som U17-træner.
– Lars er ekstremt fodboldfaglig stærk, og han er meget dyb i sin fodboldfaglig viden. Når man snakker med spillere, der har haft Lars, så er de meget imponeret over hans viden, og hvad de har lært af ham. Han er meget opmærksom på detaljerne.
– Han har en bred palette af fodboldfaglighed. Han er noget undervurderet i forhold til det trænermæssige i kampsituationer. Han er meget præcis i sine instruktioner, hvor han bruger sin dybe, fodboldfaglige viden.
– Han rykker spillerne på træningsbanen, og i kampsituationer er han rigtig skarp. Man sidder tit med fornemmelsen af, at han har overhånden i forhold til modstanderens træner. Jeg vil mene, at han har været undervurderet.
– Man er ikke i tvivl om, hvem der bestemmer. Det er ikke sådan, at der er nogle spillere, der kan løbe om hjørner med ham. Han ved præcis, hvad han forventer af den enkelte. Det er ikke til at rokke ved. Jeg synes, at han er dygtig og kompetent, siger Jacob Larsen i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.
Overrasket
Larsen mener, at det kan blive rigtig godt spillemæssigt under den nye landstræner, da 47-årige Knudsen er meget stringent.
– Jeg kan ikke udtale mig om, hvad han kan give mere, end Wieghorst kan, men rent trænerfagligt er på en meget højere hylde, end folk regner med. Jeg er slet ikke i tvivl om hans autoritet over for den enkelte spiller og for truppen. Den er, hvor den skal være.
– Han vil give meget. Når truppen kan mærke, at der er styr på aftalerne, og træneren har et godt overblik, så fungerer et hold også, så jeg tror, at folk kommer til at undervurdere, hvor dygtig Lars er.
– Så er der måske nogle, der vil sige, at han kun har været dødboldstræner i det seneste lange stykke tid, men Lars er i mit hoved en rigtig cheftræner. Han er meget mere end en træner, der træner standardsituationer.
De danske spillere skal dog ikke forvente en mand, der råber på sidelinjen.
– Han er mere stille. Han har ikke de helt store armbevægelser, men han er ikke en grå mus, der pakker sig. Spillerne er ikke i tvivl om, hvad Lars mener, lige meget hvad spillerne hedder.
At Lars Knudsen skulle ende som dansk landstræner, er Jacob Larsen lidt forbløffet over.
– Selvfølgelig er jeg overrasket. Jeg havde ikke lige set, at han skulle være cheftræner for herrelandsholdet, men han vil kunne det. De vil blive overrasket over, hvilken tydelighed som han går til opgaven med.
– Der er intet overladt til tilfældigheder. Lars har været meget anerkendt i fodboldfaglige kredse, men for den menige fodboldmand er han ikke kommet ud over rampen med store jobs, siger Jacob Larsen til Tipsbladet.
Udover tiden i AaB har Lars Knudsen også været i FC Midtjylland, hvor han var assistent. Ved siden af jobbet som midlertidig landstræner er Knudsen dødboldstræner i Augsburg, men han er blevet frigivet af den tyske klub til de to kommende landskampe.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
AGF mangler flere profiler mod OB
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
Manchester United kan afslutte viral gimmick
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende